Böbrek Kisti Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Böbrek kisti küçük olması durumunda herhangi bir belirti vermeye başladığı zaman sırt ağrısı ve sık sık idrara çıkma, idrarda kanama oluşması gibi belirtileri olacaktır. Ameliyat ile tedavi edilirler.

Böbrek Kisti Belirtileri


Böbrek Kisti Belirtileri

Böbrekler de oluşan içi sıvı dolu olan kesecikler mikroskop ile dahi görülmeyecek kadar küçük kistler oluşabilir. Eğer ki dokuya baskı yapmadığı süre içerisinde ve böbrek fonksiyonlarının bozulmasına neden olmaması durumunda kistin herhangi bir belirtisi olmayacak ve insan sağlığında herhangi bir sorun olmayacaktır. Böbrek üstü bezlerinde oluşacağı gibi aynı zamanda da böbreğin kendi üzerinde de olabilir. Bu kistler iyi huylu olduğu için ve uzun yıllar boyunca bulunduğu yerde büyümeden kaldıkları için tedavisi de gerekmeyecektir.

Böbrek kistlerinin niçin kaynaklandığı bilinmemektedir. Bu kistler tek bir kistin bir tane oluşacağı gibi birçok kist görülebilir. Hastalığın sessiz bir şekilde durması sonucunda asemptomik olacaktır. Ya da bazı kişilerde her iki böbrek üzerinde de oluşabilir. Basit kistler ya da polikistik böbrek kisti olabilir. Bu kistler görüntüleme yöntemi olan ultrason, MR ya da bilgisayarlı tomografi sonucunda herhangi belirti vermemesi durumunda rutin kontroller sonucunda görülebilir.

 • Pelvis ağrısı;
 • Karın ağrısı;
 • Sırt ağrısı;
 • Sık sık idrara çıkma;
 • İdrar hacminde azalma;
 • İdrarda kanama olmasıi;
 • İdrar renginin koyu olması;
 • Yüksek tansiyon;
 • Yüksek ateş;
 • Titreme;
 • İdrar yolu enfeksiyonu;

Kistin rutin kontroller sonucunda tespit edilmesi durumunda hastanın doktor gözetiminde olması gerekmektedir. Hastanın altı ayda bir muayene olması ve ultrason çektirmesi sonucunda kistin büyüyüp büyümediğine bakılacaktır. Hastalığın belirti vermemesi birçok kişinin yaşadığı bir durumdur. Birçok kişide meydana gelen kist üzerinde herhangi bir büyüme meydana gelmeyecektir. Bunun sonucunda da yıllarca o kist bulunduğu bölgede kalabilir.

Böbrek Kisti Tedavisi

Böbrek kisti tedavisi için cerrahi yöntem uygulanmaktadır. Bunun için günümüzde laparoskopi denilen, halk arasında kapalı ameliyat adı verilen yöntem bir seçenek olmaktadır. Diğer bir seçenek ise robot cerrahi yöntemi olmaktadır.

Laparoskopi Cerrahisi

Laparoskopik cerrahi yöntemiyle böbrek kisti ameliyatı yapılacak olan kişiler genel anestezi altında yapılacak bir tedavi yöntemi olmaktadır. Bunun için üç tane 1 santim boyutunda kesik yapılacaktır. Fiber kamera yardımıyla kesiklerden bir tanesinden girilecek ve kameranın monitöre yansıttığı görüntü sonucunda böbrek ve böreğin üzerinde ki kiste ulaşılacaktır. Bu kiste ulaşılması durumunda diğer iki kesikten iki tane tıbbi cihaz ile içine girilecektir. Kişinin hastalığının tedavisi için kistin içindeki sıvı dışa akmadan çok dikkatli bir şekilde boşaltılması gerekmektedir. Kist boşaltılması sonrasında kistin duvarlarının çıkartılması ya da yakılması gerekmektedir. Aksi takdirde kistin hızlı bir şekilde tekrardan içinin sıvı ile dolması söz konusu olacaktır. Fakat bazı kişilerde laparoskopi yöntemiyle uygulanan yöntem sonucunda kist duvarları çıkartılmış olsa bile yeniden aynı bölgede oluşma ihtimali bulunmaktadır. Kistin duvarları çıkartıldıktan sonra, çok dikkatli bir şekilde tıbbi cihazlar çıkartılacaktır. Ardından ise kiste ulaşılan kesikler dikilecektir.

Ameliyat sonrasında gelişebilecek komplikasyonların olması söz konusu olabilir. Bu riskler nadiren de olsa görülecek olan kanama meydana geleceği gibi, aynı zamanda da kistin damar üzerinde olması durumunda cerrahi ekibin çok dikkatli olması ve tecrübeli olması gerekmektedir. Laparoskopi ameliyatı bir ile üç saat arasında sürmektedir.

Oluşabilecek komplikasyonlar arasında enfeksiyon kapma ihtimali bulunması nedeniyle antibiyotik tedavisinde çok dikkatli olması gerekmektedir.

Robot Cerrahisi

Bu yöntem aynı laparoskopi yöntemine benzemektedir. Sadece aletleri doktor tarafından kullanılmayacak ve robot aletleri kullanacak ve bunu doktor bilgisayar başında yönlendirecektir. Üç tane kesik yapılacak ve bir kamera yardımıyla kist görüntülendikten sonra kistin içinin ilk olarak boşaltılması ardından kist duvarları kesilerek çıkartılır. Kistin damarlara yakın olması durumunda ya da damarların üzerinde bulunması halinde kanama meydana gelecektir. Robot cerrahisi genel anestezi altında yapılacaktır. Bir ile üç saat arasında değişen süre ile hastanın kisti çıkartılacaktır.

Daha çok laparoskopi yöntemi uygulanmaktadır. Cihazlar doktor kontrolünde daha rahat bir şekilde uygulanması sonucunda ve kistin bulunduğu bölgenin daha net bir şekilde görülmesi nedeniyle ve kanama oluşması daha az olacağından kist belirtileri yaşamakta olan kişilerin ameliyat ile gerçekleşeceği zaman hangi ameliyat türü olacağına doktor karar verecektir. Robot cerrahisi daha çok tecrübeli bir cerrah tarafından gerçekleştirilir.

Robot cerrahisinde de oluşacak komplikasyonlar, laparoskopi yöntemiyle yapılan ameliyatla aynı olmaktadır. Enfeksiyon her ameliyat sonrasında görülen bir risk olması nedeniyle robot cerrahisi sonrasında kişinin hijyenine hem hastane ortamı içerisinde hem de taburcu olduktan sonra dikkat etmesi çok önemlidir.

Kaynaklar


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle