Böbrek Kistine Neden Olan Faktörler ve Hastalıklar

Böbrek kistleri tek böbrekte ya da her iki böbrek üzerinde de görülebilir. Günümüzde neden kaynaklandığı tam olarak bilinmeyip, sadece varsayımlar olarak tüplerin tıkanması gösterilmektedir.

Böbrek Kisti Nedenleri


Ultrasonda Böbrek Kisti Görüntüsü

Böbrek üzerinde meydana gelen ve içerisinin su ile dolu olduğu kese görünümündedir. Böbrek kistleri oluştuğu zaman bazıları çok küçük olduğundan mikroskop dahi göremeyecektir. Büyüme eğilimleri vardır. Bu durumda da kistin böbreklere büyüdükçe baskı yapması sonucunda hastanın böbrek fonksiyonlarının bozulmasına neden olur.

Böbrek kistlerinin neden kaynaklandığı günümüzde tam olarak bilinmemektedir. Erkeklerde kadınlara oranla çok daha fazla görülmektedir. Özellikle de yaşlanmış kişilerde daha çok görülebilir. 50 yaş üzerinde olan bir insanın böbreklerinde kist bulunması çok yüksek bir ihtimal olacaktır. Fakat büyük olmaması nedeniyle herhangi bir belirti vermeyecektir.

İnsan vücudunda iki tane böbrek bulunmaktadır. Bunlar suyu toplamak ve idrara dönüştürüp süzdükten sonra zararlı olan kısmını idrar yolu aracılığıyla dışarıya atacaktır. Her böbrek idrar toplayacaktır. Bunun için böbrek üzerinde milyonlarca küçük tüp bulunmaktadır. Bu tüplerin tıkanması sonucunda ya da bir şekilde engellenmesi neticesinde şişmeye başlayacak ve içerisi sıvı dolacağı için de büyümeye başlayacaktır. Doktorlar tarafından ortaya atlan bir diğer teori ise böbrek tüplerinin zayıflaması sonucunda böbrek üzerinde divertikül olarak isimlendirilen sıvı ile dolması sonucunda kistler meydana gelecektir.

Böbreklerin kanları nefronlar olarak isimlendirilmekte olan birçok tüplere sahip olmaktadır. Bu tüpler milyonlarca olmaktadır. Küçük kan damarlarından oluşmaktadır. Bu tüplerin herhangi bir tanesinin genişlemesi durumunda kistin oluşacağı düşünülmektedir.Genişlemiş bir kistin ise neden olduğu günümüzde bilinmemektedir.

Böbrek kistlerini önlemenin herhangi bir yolu günümüzde bulunmamaktadır. Fakat kişilerin Polikistik böbrek hastalığı bulunması durumunda, bunun erken tanısının konulması ve ayrıca hastalığın tedavisi sonucunda böbrek yüzeyi üzerinde herhangi bir kist oluşumunun önüne geçmiş olacaktır.

Böbrek Kisti Çeşitleri

Displastik Multikistik Böbrek Kisti

Genetik olarak görülmekte olan bir kist olmaktadır. Gebelikte görüleceği gibi doğumdan sonra yapılan tetkikler sonucunda da ortaya çıkabilir. Gebelik esnasında tanının konulabilmesi için 28. haftaya gebeliğin ulaşması beklenir.

Polikistik Böbrek Kisti

Otozomal dominan polikistik böbrek kistleri daha çok kalıtsal olması nedeniyle doğumda görülmektedir. Fakat hastalığın tanısı kişilerde 30 yaş üzerinde konulacaktır. Bu kistler vücudun diğer organları ile birlikte görülecektir. Özellikle de ailesinde yüksek tansiyon ya da böbrek yetmezliği olan kişilerde daha çok görülebilir. Tanısını koymak için her zaman ultrason görüntüleme tekniği yeterli olmayacaktır. Bazı durumlarda kişilere bilgisayarlı tomografi de çekilmesi gerekecektir. Bir diğer polikistik böbrek kisti otozomal resesif polikistik böbrek kisti olmaktadır. Bu tür nadiren görülmektedir. Böbrek anomalisi olarak doğumsal olmaktadır. Kişilerde 13 yaşından sonra ortaya çıkacaktır.

Ayrıca kişilerde meydana gelecek olan Polikistik böbrek hastalığı da bir ya da iki böbrek üzerinde birçok kistin oluşmasına neden olacak bir hastalık olmaktadır. Kistin oluşmasında en büyük hastalıklar arasında gösterilmektedir.

Basit Böbrek Kistleri

Basit böbrek kistlerinin her yaşta görülme riski bulunmaktadır. Daha çok erkeklerde görülmektedir. Kistin oluşması sonucunda yüksek tansiyon oluşumuna neden olacaktır. Çok sayıda olacağı gibi bir tane de olabilirler. Basit böbrek kistleri böbreğin yüzey kısmında meydana gelmektedir. Bu nedenle de zararlı olarak kabul edilmemektedir. Bir böbrek ya da her iki böbrekte de oluşabilirler. Bu nedenle de böbrek kistlerinin tanısını koymak için daha çok başka tetkikler gerçekleşmesi durumunda ortaya çıkacaktır.

Hidatik Böbrek Kisti

Bir larvanın oluşması sonucunda meydana gelecektir. Ekinokok adı verilen bir larvanın insanlara hayvanlardan bulaşması sonucunda ortaya çıkacaktır. Daha çok karaciğer üzerinde meydana gelmiş olsa da böbreklerde parazitin yerleşmesi durumunda görülmesi de ihtimal dahilindedir. Kistin hayvanlarda oluşan parazitin insanlara bulaşması sonucunda oluşacaktır.

Kistler herhangi bir belirti vermeden uzun bir süre kişinin yaşamına devam ettirmelerini sağlayacaktır. İçinin her geçen gün bir miktar sıvı ile dolması sonucunda büyüyeceklerdir. Bunun sonucunda da kist böbrek üzerine veya yanlarda olan dokulara baskı yapması sonucunda kişilerde belirtiler başlayacaktır. Yan taraflarında ağrı, sırt ağrısı gibi durumlar ciddi belirtiler olmaktadır.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle