Böbrek Kisti Tehlikeli Midir ve Nelere Yol Açar?

Böbrek kistleri küçük olması durumunda herhangi bir belirti vermeyecek ve zararları da olmayacaktır. Büyümesi sonucunda böbreklere baskı yapması sonucunda kist patlaması gibi durumlar olabilir.

Böbrek Kistinin Tehlikesi


Böbrek Kisti

Böbrek kisti ilk zamanlarında küçük olacağı zamanlarda belirti vermeyecektir. Küçük kistler belirti vermeden yıllar boyunca kalacaktır. Böbrek üzerinde bulunan bazı kistler mikroskop altında incelendiği zaman bile görülmeyecektir. Bu kistler iyi huylu olması nedeniyle herhangi bir belirti vermeden insanların böbrekleri üzerinde kalacaktır. Fakat böbrek kistlerinin büyümesi sonucunda belirtiler ortaya çıkacaktır. Bu belirtileri arasında ağrı en çok görülen belirtiler arasında olmaktadır. Sırt ve yan taraflarda ağrı olacaktır. Karında şişme meydana gelebilir ve kistin böbreklere baskı yapması sonucunda kişi daha çok idrara çıkacaktır.

Böbrekte kist oluşması sonucunda kişilerde yüksek tansiyon sıklıkla meydana gelecek bir durum olacaktır. Yüksek tansiyon birçok soruna neden açacaktır. Kistin büyümesi ve baskı uygulaması sonucunda sık sık inmeyen yüksek tansiyon meydana gelecek, hastanın hayatını olumsuz yönde etkileyecektir. Ayrıca bazı kişilerde koyu idrar yapması ve bazı durumlarda idrarda kan gelme gibi durumlarda söz konusu olacaktır.

Böbrek kisti büyümedikçe herhangi bir soruna neden olmayacaktır. Büyümesi durumunda ise problem olmasına neden olacaktır. Kişilerde bir takım komplikasyonların oluşmasına neden olacaktır. Bunlar:

  • Kistin enfeksiyon kapması;
  • Patlama riski;
  • Böbreklere baskı sonucunda idrar kanalının tıkanması;
  • Yüksek tansiyon. 

Böbrek kistlerinin neden olduğu tam olarak bilinmemektedir. Yaş ile alakalı olduğu ve yaşı ilerlemiş birçok kişinin böbreklerinde belirti vermese de kist olduğu hekimler tarafından belirtilmektedir. Kistin küçük olması ve belirti olmaması zarar vermeyecektir. Zarar verme durumunda müdahale ile alınması gerekmektedir. Aksi takdirde kişilerde ilerlemesi durumunda böbreklere ciddi oranda zarar verecektir. Böylesi bir durumda kişilerde böbrek yetmezliğinin olması bile söz konusu olabilir. Bu durum daha çok 60 yaş üstü kişilerde görülmektedir.

Böbrek Kistlerinin Zararları

Kistin enfeksiyon kapması sonucunda yüksek ateş görülecek ve şiddetli olan ağrının oluşmasına neden olacaktır. Kistin patlaması durumunda içerisinde ki sıvının iç organlara bulaşması sonucunda şiddetli ağrı, organlarda hasar gibi durumlar gelişebilir. Yapılan normal idrarın aksine idrar tıkanıklığı oluşması sonucunda hidronefroz adı verilen böbrek kistine bağlı olarak böbreklerde şişme meydana gelecektir. Bu durum idrar akışını engelleyecek ve kişinin normal bir şekilde idrar yapamamasıyla sonuçlanacaktır.

Kistlerin büyük olmasının sonucunda ya da bir böbrek üzerinde çok sayıda olması böbreğin normal bir şekilde çalışmasını engelleyecektir. Bu durum da böbreğin fonksiyonlarının etkilenmesi ile sonuçlanacak ve tıbbi sorunların oluşmasına neden olacaktır.

Çok büyük kistler kişilerde böbrek hastalıklarının oluşmasına neden olacak durumlar içermektedir.

Bazı kişilerde kist iltihaplanması söz konusu olabilir. Bu durumda kişilerin ağrısının şiddetleneceği, yüksek ateşinin çıkacağı ve sırtının alt kısmına doğru yayılan bir ağrı söz konusu olacaktır. İltihaplanması sonucunda bu ağrı karın bölgesine de şişkinliğin olmasına neden olacaktır. Özellikle de sağ ve sol tarafta hissedilen bir ağrı olacaktır. İltihaplanmış böbrek kistlerin de yüksek ateş meydana geleceği gibi mide bulantısı da sık sık tekrar edecektir.

Böbrek kisti ultrason ya da bilgisayarlı tomografi sonucunda konulmaktadır. Bu durumda kişilerin direk böbrek kistinin kötü huylu mu yoksa iyi huylu mu olduğu düşüncesi akıllara gelmektedir. Böbrek üzerinde bulunan kistler iyi huyludur. Bu nedenle de kanserli tümörler ile karıştırılmaması gerekmektedir. Kişilerin hayatı içerisinde oluşan kistler daha çok rutin kontroller esnasında görülecektir. Yaşamlarını tehdit etmeyeceği için bazıları da tedavi gerektirmeyecektir. Kişinin böbreğinde kist görülmesi durumunda takibe alınacak ve doktorun belirlediği tarihler aralığında rutin kontrolleri yapılacaktır. Bunun sonucunda kişilerin kistin büyüyüp büyümediği konusunda bilgilenecek olan doktor tarafından eğer ki kist büyümesi izlenir ve kist belirtileri artarak böbreklere baskı yapması sonucunda tedavi gerektirebilir.

Tedavisi daha çok kistin içinde bulunan sıvının boşaltılması sonucunda yapılır. Bunun tekrardan nüks etme durumu vardır. Bu nedenle de kistin üroloji uzmanı tarafından bulunduğu bölgeden çıkartılması gerekebilir. Bunun için laparoskopi yöntemi kullanılarak gerçekleştirilecektir. Böbrek kistlerinin insan hayatını olumsuz yönde etkilemesi sadece büyümesi durumunda ya da çok sayıda olması sonucunda kistin böbreklere baskı uygulaması sonucunda bir takım komplikasyonlara sebep olacağı ve bunun ışında olan küçük kistlerin insan hayatını olumsuz yönde etkilemeden yıllar boyunca böbrek üzerinde sessiz bir şekilde duracağı da unutulmamalıdır. Bu nedenle de böbrek kisti olan bir kişinin korkup telaşa kapılmaması gerekmektedir.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Toplam 1 oy, ortalama: 5,00 en fazla 5)
Loading...
Yorum ekle