Boğazda Kist Ameliyatı Aşamaları ve İyileşme Süresi

Boğazda kist oluşması durumunda mutlaka tedavisinin yapılması gereken bir kist türü olmaktadır. Hastanın antibiyotiğe cevap vermemesi durumunda cerrahi müdahale ile alınmalıdır.

Boğazda Kist Ameliyat Öncesi


Boğazda Kist Ameliyatı

Boğazda kist ameliyatı öncesinde hastanın uyması gereken bazı kurallar bulunmaktadır. Ameliyatın genel anestezi altında yapılacak olması nedeniyle hastanın ameliyata girmeden öncesinde aç karnına olması gerekmektedir. Gece yarısından sonra herhangi bir şey yememeli ve hasta içmemesi gerekmektedir. Ameliyattan bir gün öncesinde hasta hastaneye yatırılmaması durumunda ameliyat için sabah erken saatlerinde hastaneye gelmesi gerekmektedir. İlk olarak hemşire tarafından damar yolunun açılması ve ardından da hastaya doktor tarafından verilmesi gereken ilaçlar hastaya açılan damar yolu sayesinde verilecektir. Ameliyat olacak hastanın özel olan kıyafetleri giyinerek hastane personeli eşliğinde ameliyathaneye birlikte inerler. Hastanın heyecanlanması durumunda hastaya uygun görülen sakinleştirici iğne verilecektir. Hasta ilk olarak anestezi ekibi ile ameliyathanede karşılaşacaktır. Anestezi doktoru ve ekibi tarafından açılan damar yolu sayesinde genel anestezi verilecektir. Ameliyat süresi boyunca hastanın anestezi doktorunun takibinde kalacaktır.

Hastaya genel anestezi verilir ve uyutulur. Daha sonradan boğazda bulunan kitleyi çıkartacak olan operatör ve ekibi ameliyata başlayacaktır.

Boğazda Kist Ameliyat Aşamaları

Boğazda kist oluşması durumunda hastanın ilk olarak antibiyotik tedavisi uygulanmasına rağmen kiste küçülme olmaması durumunda cerrah tarafından ameliyata karar verilecektir. Kistin büyük olması ve yerine göre genel anestezi altında yapılacaktır. Kistin tam olarak yerinden çıkartılması amacıyla türüne göre uygulanan anestezi sonucunda hastanın boğazında bulunan kistin oluştuğu bölgede küçük bir kesik yapılacaktır. Bu kesikten kiste ulaşılacak ve cerrah tarafından kistin duvarları ile birlikte çıkartılması da gerekecektir. Cerrah tarafından açılan kesikten kist duvarları ile birlikte çıkartıldıktan sonrasında bölgenin temizliği ve dikişler atılacaktır. Daha sonrasında herhangi bir sıvının gelme ihtimaline karşın kistin çıkartıldığı bölgeye bir ya da iki tane dren konulacaktır. Ardından hastaya bandaj veya sargı uygulaması yapılacak daha sonrasında ise hastanın uyandırılarak herhangi bir komplikasyonu olmaması durumunda hasta odasına götürülecektir. Ameliyat süresi yaklaşık olarak 45 dakika ile 2 saat arasında değişmektedir.

Boğazda Kist Ameliyat Sonrası

Boğazda meydana gelen kistler arasında olan Tiroglosal ya da brankial kist ameliyatı sonrasında hastanın herhangi bir komplikasyon gelişmemesi durumunda ameliyat sonrasında 2 gün boyunca hastanede kalacak ve bir gün boyunca boğazında dren takılı kalacaktır. Bunun dışında boğazında ameliyat yerinin enfeksiyon kapmaması nedeniyle bandaj uygulaması gerekmektedir. Hastanın hastaneden taburcu edileceği zaman drenleri çıkartılacaktır. Ameliyat sonrasında kist çıkartıldıktan sonrasında hastanın birçoğunun bir daha kitle olması görülmemektedir. Fakat bazı hastalarda kistin tekrardan oluşma durumu da gerçekleşebilir. Bu nedenle hastanın uzun bir dönem içerisinde kontrol altında olması gerekmektedir.

Hastanın boğazında kist çıkartıldıktan sonrasında 10 gün içerisinde dikişleri alınacaktır. Bazı hastalara kendiliğinden eriyen dikişler atılacak olmasından bu hastaların dikişleri alınmayacaktır. Hastanın cerrahi müdahale sonrasında enfeksiyon kapma riski bulunduğu için gerek hastanede kalma süresi içerisinde gerek taburcu olduktan 1 ay sonrasında hastanın mutlaka hijyenine dikkat etmesi gerekmektedir. İlk dört gün boyunca ağrısının olması da normaldir. Bu nedenle de hastanın doktor tarafından reçete edilen ağrı kesicileri doktorun önerdiği şekilde kullanması gerekmektedir. Reçete edilecek ilaçlardan bir diğeri ise antibiyotik olmaktadır. Bunları mutlaka zamanında alması gerekmektedir. Hastaların bandajları çıkana kadar ameliyat kesiğinin olduğu bölgenin pansumanını aksatmaması ve dikişler alınana kadar hastanın sargı ya da bandaj uygulaması da mutlaka yapması gerekmektedir.

Boğazda Kist Ameliyatı Riskleri

Boğazda oluşan kist ameliyatı yapılması amacıyla yapılacak olan cerrahi müdahale sırasında kanama riski hastada bulunmaktadır. Bu riskin çok düşük bir risk olmasına rağmen bazı hastalarda görülmektedir. Bu risk hastanın ameliyatı sırasında olacağından kanama durdurulması da ameliyat esnasında gerçekleşecektir. Ameliyat sonrasında hastanın iyileşmesinden bir süre sonrasında kistin tekrardan nüks etmesi söz konusu olabilir. Bu çok düşük bir ihtimaldir. Fakat bazı hastalarda görülecek bir sorun olmaktadır. Bu nedenle de hastanın kontrollerini aksatmaması ve ultrason ya da MR çekimi yaptırarak hastanın kontrollerinde kistin yeniden oluşup oluşmadığına bakılması gerekmektedir. Ayrıca ameliyatın riskleri arasında her ameliyatta görülebilecek bir sorun olan hastanın gerek hastane ortamında gerek başarılı olan ameliyat sonrasında enfeksiyon kapma riski bulunmaktadır. Hastanın özellikle de dikiş bölgesinden pis kokulu bir sarı renkte bir sıvının gelmesi sonucunda, ağrının olması ve yüksek ateşe sahip olması durumunda vakit kaybetmeden hastaneye giderek doktorlarını bu durum karşısında bilgilendirmeleri gerekmektedir.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle