Boğazda Kist Çeşitleri, Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Boğazda kist oluşması doğumsal kökenli olabileceği gibi yetişkinlik döneminde de oluşması mümkündür. Boğazda kist herhangi bir belirti vermeyebilir. Bitkisel olarak kür uygulayabilirsiniz.

Boğazda Kist


Boğazda Kist 

Boyunda kist oluşması nedenleri stimulasyonlara olarak reaktif olarak lenf bezlerinin şişmesi sonucunda, boyun dokularında yumuşak dokularında oluşan iltihaplanma neticesinde ya da konjenital kistler olarak görülecektir. Ayrıca hastalığın lenf bezi tümörlerinin oluşması gibi birçok nedenlerden dolayı da boğazda kist oluşması söz konusu olacaktır. İçerisi sıvı dolu olan enfeksiyon sonucunda meydana gelebileceği gibi enfeksiyon oluşması sonucunda ya da doğumsal olarak boğazda kist oluşması da söz konusu olacaktır. Boğazda 3 değişik kist türü oluşmaktadır. Kişilerde tiroglossal kist oluşması, brankial kist ve dermoid kistler oluşacaktır. Bu lezyonların oluşmasının sonucunda boğaz bölgesinde ele gelen bir yumrunun oluşması ve bu lezyon büyümesi neticesinde yüzeysel olarak lipom şeklinde görülecektir. 

Boğazda Kist Çeşitleri

Tiroglossal Kist

Doğumsal olarak görülmektedir. Anne karnında gelişmekte olan fetüs gelişimi esnasında tiroid dokusunda ve ana soluk borusun da iki yanında bulunacaklardır. Tiroid dil kisti ismi ile de bilinmektedir. Bu kist türünün yüzeysel olması sonucunda henüz çocukluk dönemi içerisinde herhangi bir belirti vermeden hissedilecektir. Bazı çocuklarda ise üst solunum yolları hastalıkları sonucunda ortaya çıkacaktır.

Oluştuğu bölge sabit olması nedeniyle tanı erkenden konulur. Bu kistler mutlaka tedavi edilmesi gereken kistler olmaktadır.

Brankial Kist

Doğumsal olarak görülmektedir. Boğaz bölgesinde oluşan farengobrankial adlı kanalların tıkanması sonucunda meydana gelir. Boğazın yan taraflarında oluşmaktadır. Çocukluk çağında ortaya çıkacaktır. İltihaplanması sonucunda şişme meydana gelir. Bazı kişilerde yetişkinlik çağında da görülmektedir. Çenenin alt kısmında görüleceği gii karotis damarlarının arasında olan bademciklerinde yan taraflarında görülmektedir. Tekrarlamakta olan bir kist olmakta ve tedavisinin cerrahi yöntem kullanılarak yapılacaktır.

Kolloid Kist

Kistin dışarısında duvarları olan ve yaklaşık olarak üzüm tanesi kadar bir büyüklüğe sahip olan içerisinde jel kıvamında olan sıvının olduğu kolloid kistleri BOS sıvısı ile dolu olmaktadır. Anatomik yapı bozukluğundan oluşacağı gibi ventrikülün adı verilen zar içerisinde de oluşabilirler. Kolloid kistleri iyi huylu lezyonlar arasında olup kötü huylu değillerdir. Tedavisinin cerrahi yöntem uygulanarak yapılması gerekmektedir. Kistin bir belirtisinin olmaması nedeniyle tesadüfen anlaşılacaktır.

Dermoid Kist

Kistin oluşması doğumsal olarak anne karnında gelişen bebeğin boğazında meydana gelmektedir. Vücudun her bölgesinde görüleceği gibi boğaz bölgesinde de görülecek kistler arasında oluşur. Tanının konulması çocukluk çağında ya da yetişkinlik dönemi içerisinde de görülmektedir. Boğaz bölgesinde daha çok çenenin alt uç kısmında ortaya çıkacaktır. Dilin hareket etmesi sonucunda hareket etmeyeceklerdir. Belirtileri arasında boğaz bölgesinde ele gelen bir yumru olacaktır. Kist oluşması durumunda genellikle herhangi bir ağrı belirtileri olmayacaktır.

Lenfoma

Lenf bezlerinde meydana gelen tümörler arasında olmaktadır. Lenfomalar lenf bezleri ile ilişkili olmaktadır. Boğaz bölgesinde oluşmasının nedenleri arasında boyun ganglionları üzerinde oluşacaktır. Belirtileri arasında çenenin alt kısmında ele gelen yumru şeklinde kendisini belli edecektir. Lenfoma belirtileri olması durumunda hastalığın tedavisi için ilk olarak belirtileri arasında ağrı ya da başka bir şey olmaması durumunda hastaya antibiyotik ilaç tedavisi uygulanacaktır. Küçülmemesi ve büyümesi sonucunda cerrahi müdahale edilerek çıkartılması gerekmektedir.

Boğazda Kist Tedavisi

Boğaz da kist meydana gelmesi sonucunda iltihaplanma oluşması söz konusu olacağı için ilk olarak hastalığın tedavisinde antibiyotik tedavisi söz konusu olacaktır. İlaca yanıt vermeyen kistlerin cerrahi müdahale edilerek çıkartılması gerekmektedir. Konjenital kistlerin tedavisi daha çok cerrahi yöntem uygulanarak kistin olduğu bölgeden çıkartılması gerekmektedir. Kistin olduğu bölgeden bir kesik yapılarak kistin duvarları ile birlikte çıkartılması gerekmektedir.

Bitkisel Tedavisi

  • 1 tane beyaz kuru soğan;
  • 1 bardak su.

Boğazda kist oluşması sonucunda hastalığın tanısının konulması sonucunda bitkisel tedavisi için beyaz kuru soğan suyu içilmesi tavsiye edilmektedir. Kist tedavisinde iyi gelen bitkisel kürler arasında soğan kürü olmaktadır. Hastalığın tedavisine iyi gelecek olan kür için sadece beyaz soğan kullanmalısınız. Kırmızı ya da mor soğan kullanılması bitkisel kür tedavisinde faydalı olmayacaktır. Bu nedenle de kolloid kist ya da boğazda meydana gelen diğer kistlerin belirtileri olması durumunda hastalık için soğan kürü yapmalısınız. Bunun için 1 tane beyaz kuru soğan dört eşit parçaya bölünerek 1 su bardağı suyun içerisine konularak 10 dakika boyunca kaynatın. Daha sonradan ılık olması durumunda içilir. Gün içerisinde 3 defa bu kürü uygulamanız 15 gün boyunca gerekmektedir.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle