Boyunda Kist Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Boyunda oluşan kistlerin çoğunluğu doğumsal olarak meydana gelen ve ileri ki yaşlarda görülen kistlerdir. Tedavisi için Kulak Burun Boğaz uzmanı tarafından ameliyat edilerek kist çıkartılır.

Boyunda Kist

Boyun bölgesinde gelişen şişliğin oluşmasına boyun kisti olarak adlandırılmaktadır. Boyunda bulunan yumuşak dokular üzerinde ya da lenf bezlerinde görülmekte olan kistler olmaktadır. Birçok farklı nedenden dolayı gelişmesi de söz konusu olabilir.

Kistlerin oluşumu vücutta kontrolsüz bir şekilde oluşan ve içinin sıvı dolu olan doku kaspsüllerdir. Vücudun her tarafında görüleceği gibi boyun bölgesinde de olabilir. Boyunda oluşan kistlerin birçoğu doğumsal olarak gelişim göstermektedir. Bazı kişilerde ise ileri yaşlarda da oluşabilir. Bir enfeksiyon sonucunda oluşacağı gibi ya da dokunulduğu zaman ele gelen şişlikler görülebilir. Boyunda meydana gelen 3 farklı kistler bulunmaktadır. Bunlar:

Boyun bölgesinde bulunan lenf bezlerinin büyümesi sonucunda lenfadenopati olarak adlandırılan, reaktif ve iltihaplı tümoral oluşumuna neden olur. Akut enfeksiyonların oluşuma neden olacak ve reaktif bir şekilde büyüme görülecektir.

Lenf bezlerinin büyüme nedenleri kişilerin mantar, mikroorganizmalar ya da virüs enfeksiyonu sonucunda oluşabilir.

Boyunda Kist Türleri

Tiroglossal Kist

Kişilerde doğuştan meydana gelecek olan bir kist olmaktadır. Anne karnında olan bebeğin gelişimi sırasında troid dokusu henüz oluşmaya başlaması durumunda kistin boynun ana soluk borusunun yan tarafında oluşacaktır. Bu durumda tiroglossal kanalın kapanmaması durumunda, bu bölge içerisinde tiroglossal kistin halk arasında tiroid dil kisti olarak da adlandırılmaktadır. Genellikle herhangi bir belirti vermemesi sebebiyle uzun yıllar boyunca fark edilmeyebilir. Bazı kişilerde ise yaşanılan bir üst solunum hastalığı sonucunda daha da şişer. Bunun sonucunda da kist fistülize olacak fistülize olarak gelişmesi sonucunda şişerek dış bölgede hissedilmesi söz konusu olur. Daha çok 10 yaşından daha küçük olan çocuklarda kistin ele gelmesi sonucunda teşhisi yapılabilir. Boynun orta kısmında oluşur. Bu kistin oluştuğu yer sabit olacağı için Tiroglossal kisti tanısının konulması daha kolay olacaktır. Dil hareket etmesi durumunda kişilerin yutkunması neticesinde ortaya çıkar.

Brankial Kist

Doğumdan kaynaklı olan bir kisttir. Bebeğin gelişimi esnasında başının ve boynunun bölgesinde farengobrankial adı verilen kanalın kapanması neticesinde kist oluşmaktadır. Yan tarafında ele gelen yumru şeklinde olur. Yerleşim yerinden dolayı hemen tanı konulabilir. Çocukluk çağında boyutları çok küçük olması nedeniyle fark edilmezler. Hastalığın tanısı en geç 30 yaş civarında konulur. Kist parotis bezi ya da dış kulağa doğru uzar ve büyür.

Dermoid Kist

Bebek anne karnında gelişiminde dokuların yapısının nüvesinden kaynaklı olarak gelişecektir. Bu kist vücudun bütün bölgeleri içerisinde oluşabilir. Doğumsal olarak bir lezyon olur. Ergenlik dönemi içerisinde ya da daha ileri ki yaşlar içerisinde tanı konulacaktır. Boyunda gelişmesi durumunda, çene ucunun biraz alt ve boynun orta kısmında oluşurlar. Kişinin dilini çıkarması ya da yutkunması durumunda ortaya çıkacaktır.

Kist Sebase

Kıl köklerinde bulunan yağ bezlerinin tıkanması neticesinde oluşan çok küçük kistlerdir. Daha çok bu kistlere epidermoid adı verilmektedir. Kendiliğinden yok olacağı gibi estetik görüntü bozukluğu ya da fonksiyon bozukluğunun oluşumuna neden olabilir.

Lipom

Lipomlar iyi huylu yağ dokusunun büyümesi neticesinde oluşan tümörlere denmektedir. Vücudun birçok bölgesinde olabilir, çok sayıda ve boyutları değişebilir. Daha çok baş ve boyun bölgesine yerleşeceklerdir. İnsanlar Lipomlar ile 30’lu yaşlarından daha sonra karşılaşacaktır.

Boyun Mestastazı

Daha çok boynun lenf bezlerine yayılması neticesinde oluşurlar. Habis türünde ve lenf bezlerine ya da diğer organlara bulaşma riski vardır. Oluşma nedeni se vücudun başka bölgelerinde meydana gelen tümörler sonucunda, lenf bezlerine sıçraması neticesinde olurlar. Daha çok alt dudak, çene altı, boynun üzerinde meydana geleceklerdir.

Kolloid Kisti

Tiroid bezinin krikoit adı verilen kıkırdağının altında boyun bölgesinde oluşacaktır. Herhangi bir belirti vermeyecek ve kistin büyümesi sonucunda boyunda sıkışma ve nefes alamama gibi belirtileri olacaktır. Bazı kişilerin yutma sorunu olacağı gibi kulaklarda çınlama da meydana gelebilir.

Lenfoma

Lenf bezlerinde oluşan kistlerdir. Tümör olarak da adlandırılır. Bazı durumlarda kişilerin ganglionlar ya da lenfomalar dışında da bazı kanser türlerinde görülecektir. Lenfomalar boyun bölgesinde sıklıkla yerleşecektir.

Boyunda Kist Tedavisi

Kist tedavisi, cerrahi müdahale ile alınarak yapılacaktır. Bu kisti traktı adı verilen uzantısıyla beraber bulunduğu bölgeden çıkartılması gerekmektedir. Cerrahi müdahale için Kulak Burun Boğaz uzmanı tarafından yapılacak olan, eksizyonel biyopsi sonucunda boyun kistlerinin cerrahi müdahaleler ile çıkartılması gerekmektedir. Uygulanacak olan teknik her zaman kistin tipi ve büyüklüğüne göre değişecektir. Kistin olduğu bölgeden çok küçük bir kesi yapılarak boyun etrafına yerleşmiş olan kist çıkartılacaktır. Kist çıkarılma işlemi sırasında çevre dokulardan çok dikkatli bir şekilde çıkartılma işlemi yapılmalıdır. Boyun bölgesinde damar ve sinirler olduğu için dikkat edilmelidir. Kist çıkartılırken, kistin yırtılarak sıvının dağılması engellenmelidir. Ameliyat esnasında açılan kesi dikkatlice bakılmalı ve etrafında oluşan küçük kistlerde alınmalıdır. 

Boyun kisti sonrasında ameliyat süreçleri daha çok diğer ameliyatlara kıyasla kişinin zahmetli olmayacağı durumlardır. Ameliyat bölgesinde dren ve sargı bulunacaktır.

Hasta 2 gün içerisinde taburcu edilecektir. Taburcu süresi drenajdan bir sıvı gelmemesi ve enfeksiyon kapmaması durumunda gerçekleşecektir. Pansumanı düzenli olarak yapılmalıdır. Reçete edilen ilaçlar kullanılmalı ve kontrollerini aksatmamalıdır.

Bu kistler her zaman için tekrar etme riski olan kistlerdir. Bu nedenle de kişilerin düzenli olarak doktor kontrolünde olmaları gerekmektedir. Çıkartılan kitle incelenmek amacıyla laboratuvara gönderilir.

Kaynaklar


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle