Brankial Kisti Nedenleri, Belirtileri ve Tedavi Aşamaları

Genellikle doğuştan meydana geldiği bilinen brankial kistler, çoğunlukla bebeklerde görülmektedir. Anne karnında, çeşitli genetik faktörler sebebi ile boyun ve baş bölgesinde yapılar meydana gelir.

Brankial Kist


Brankial Kist

Brankial kist, anne karnında görülmeye başlayan; bebeklerin boynunun ve baş bölgesinin ‘doğasına uygun olarak büyümemesi’ halidir. Çeşitli genetik faktörler ya da radyasyon gibi dış faktörlerden ötürü, anne karnındaki embriyonun uzuvları beklenildiği şekilde gelişmez. Bu durum da brankial kist olarak karşımıza çıkabilir. Bu kistin, beyin, omurga ya da köprücük kemiği civarında görüldüğünü söylemek mümkün olacaktır. Bu kistlerin yeri genellikle değişmez ve hastalıktan muzdarip olan kişilerde aynı yerlerde görülmektedir. Bu sebepten ötürü hastalığı teşhis etmek tıbben kolaydır.

Nedenleri

 Brankial kist, genellikle sonradan oluşan bir kist değildir. Anne karnında, yanlış gelişme sonucunda embriyonun uzantılarında meydana gelen yapılar kist adını almaktadır. Bu kistin pek çok farklı sebebi olduğunu söylemek mümkün değildir. Zira, kistin varlığı doğum ve embriyo sürecine dayanmaktadır. Bu yapının varlığının sonradan ortaya çıktığına dair bir bulgu henüz gözlemlenmemiştir. 

Anne karnında gelişim sürecinde olan bebeğin omurlarında meydana gelen açıklıkların, doğduktan sonraki hayatında boşlukların doldurulmaması; bunun beraberinde de burada içi dolu yapılar meydana gelmesi, bu kistin temelini oluşturmaktadır. Brankial kistler dışında boşlukların oluşturduğu diğer bir problem de fistüllerdir. Fistüller de çok ciddi sorunlar meydana getirebilir.

Belirtileri

 • Solunum Yolu Hastalıkları
 • Baş ve boyun bölgesinde kızarıklıklar
 • Göz ile görülebilecek şişlikler
 • Vücudun belirli bölgelerinde sürekli ağrı
 • Enfeksiyon
 • İrin görülmesi
 • Sürekli kusma
 • Baş ağrısı
 • Şekil bozuklukları
 • Sürekli yer değiştiren kistik yapılar
 • Boyun Ağrıları
 • Uyku Problemleri
 • Yorgunluk
 • Halsizlik

Brankial kistin belirtileri, diğer birçok kist ile ortak belirti göstermektedir. Ancak bu kist, erken yaşta fark edilmektedir.

Kistin belirtileri, her kişide farklı şekilde kendini gösterse de, ortak belirtilerin nispeten daha benzer olduğunu söylemek mümkün. Kız çocuklarına göre erkek çocuklarda daha fazla görebileceğimiz bu kistler, enfekte olmaları durumunda hasta için ciddi sıkıntılar yaratabilecek hastalıklar arasında yer almaktadır. 7 ile 10 yaş grubu bu hastalığın en çok belirti gösterdiği yaş grubudur. Bu yaşta, çocuklarınızın vücudunuzu incelediğinizde, vücutlarınızda meydana gelecek birtakım şişlikler, mevcut hastalığın sebepleri arasında yer alabilmektedir.

Boyun ve baş çevresinde görebileceğiniz şişlikler, hastalığın ilk habercileridir. Önceleri zararsız olarak görülebilen bu kistler, kendi kendilerine büyüme özelliğine sahip olabilir. Zaman içerisinde vücutta yayılan, çoğu zaman ağrı yapan ve diğer organlarınızı hareket ettirmenizi engelleyen bu hastalık, enfeksiyon kapması durumunda son derece tehlikeli olabilir. Boyun ve baş çevresi etkilenmiş olduğundan ötürü, uyku problemleri de hastalıkta görülebilmektedir. 

 Tedavisi

 Hastalığın tedavisi çoğu zaman tıbbi sebeplerle yapılsa da, çoğu zaman da estetik sebepler brankial kistin yok edilmesi hususunda oldukça önemlidir. Kist, uzman bir doktor tarafından gerekli tıbbi görüntüleme yöntemleri aracılığı ile teşhis edildikten sonra, yapılacak ilk tedavi hiç kuşkusuz ki ilaç tedavisi olacaktır. Zira, mevcut bir enfeksiyonun varlığı ya da meydana gelebilme ihtimalinin önlenmesi için bu son derece önemlidir. Bu kistler, çoğu kez tekrarlayan kistler olduğu için, çözüm yolu yalnızca cerrahi metotlardır. İlaçlar yardımı ile kistin büyümesi yavaşlatılabilir, enfeksiyon ihtimali giderilebilir.

Cerrahi Operasyon ve Gelişebilecek Komplikasyonlar

 Brankial kistlerin yok edilmesi konusunda uygulanabilecek en önemli husus cerrahi operasyonlardır. Uzman doktor eli ile yapılacak operasyonda hastanın doğum sürecinde meydana gelen anormalliklerini ortadan kaldırmak, bölgedeki şişlikleri yok asıl amaçlardandır. Basit bir operasyon ile mevcut kist içi boşaltılır ve kistin bulunduğu alandaki boşluk kapatılır. Hasta ertesi gün taburcu olabilir. Oldukça basit bir işlem olan brankial kist ameliyatında, iyileşme süresine dikkat etmek önemlidir.

Zira bu kistler, tekrarlayabileceklerinden ve vücudun başka yerlerinde de görülebileceklerinden sıklıkla kontrol edilmeleri gerekmektedir. Kist, riskleri açısından oldukça düşük risklidir. Ameliyat sonrası düzgün temizleme ve bakım ile ameliyat yarasından kurtulmak kolaydır. Düzgün tutulmadığı takdirde yaranın enfekte olması kaçınılmazdır. Özetle bu ameliyatın riskinin oldukça az olduğunu söylemek mümkündür, ancak bakımı düzgün yapılmalıdır. 


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle