Burunda Kist Neden Olur? Burun Kistinin Tedavi Yöntemleri

Vücutta her noktada ortaya çıkabildiği gibi burunda sinüsler içerisinde de ortaya çıkan kistler ve bu kistlerin etkileri, nedenleri ve uygulanan tedavileri ile ilgili tüm merak edilenler.

Burunda Kist


Burun kisti

Temel olarak içerisinde sıvı maddeler bulunan ve  ince bir duvar ile çevrili olan olgular olan kistler, vücudun farklı bölgelerinde ortaya çıkabildiği gibi kişi sağlığını hayati önem de dahi risk edebilir. Bu yüzden de kistlerin tedavisinin zamanından yapılması gerekliliği bulunur ki burunda kist oluşumları da sinüs gibi insan vücudunun hassas bölgelerinden birisinde ortaya çıkması nedeni ile mutlaka tedavisi konusunda ağırlık verilmesi gerekir. Burundaki sinüslerde gözlemlenen kistler, toplum genelinde yüksek oranda görülür. Vücutta gelişen kistlerin tümör hücresi yapısına dönüşme eğilimleri bulunur. Ancak sinüslerdeki kistlerin önemli bir bölümü bu yapıya sahip değildir ve iyi huyludur.

Burunda kist oluşumları ağırlıklı şekilde sinüslerdeki boşluk/kanallar içerisinde gelişir ve bu noktada büyüme geliştirilir. Bu çerçevede de burundaki kistin solunum ya da hava alışverişi konusunda kişi açısından ciddi riskler yaratabilmesi olasılığı dolayısı ile diğer kist tiplerine göre biraz daha farklı semptomlar ve önem teşkil etmektedir.

Burun Kisti Belirtileri

Solunumun temel yapı taşlarından birisi olması nedeni ile burun bölgesi dahilinde sinüslerde ortaya çıkabilecek pek çok farklı rahatsızlık söz konusu olabilmektedir. Bu geniş yelpazedeki rahatsızlık türlerinin de bulundukları bölge itibari ile benzer yapıda belirtiler ortaya çıkartabilmeleri mümkün olabilmektedir. Bu yüzden de burunda kist belirtileri konusunda bilgi sahibi olunması, olası risklerin önlenebilmesi açısından çok önemlidir. Ayrıca burundaki kistler ile ilgili olarak en çok sorulan sorular arasında kistin belirleyici belirtilerinin olup, olmadığı yönünde oluyor. Vücuttaki tüm kistlerde olduğu gibi bu tarz sorular ile ilgili olarak somut yanıtların verilebilmesi pek de mümkün değildir. Ancak burunda kistlerin ilk evrelerinde olmasa da ilerleyen evrelerinde hastada çeşitli semptomlar yaratarak, kendisini belli etmesi de mümkündür. Çünkü zamanla sinüslerde bulunan boşluklara doğru bir yayılım gerçekleştirir.

Burun kisti belirtileri arasında en belirleyici semptomları ise;

  • Burundan nefes alışverişini zorlaştıracak düzeyde tıkanıklık oluşması,
  • Burun içerisinde çok sık kanamaların yaşanması,
  • Çene üstü bölge genelinde süreklilik teşkil eden şiddetli ağrıların oluşması,
  • Damağın şişmesi,
  • Görme duyusunda bozulmaların yaşanması,
  • Yüz detaylarının ve genelinin fizyolojik olarak estetik görünümünü yitirmeye başlaması,

şeklindedir. Bu gibi burunda kist belirtileri söz konusu olması halinde mutlaka uzman hekime başvuruda bulunarak tedavilerin alınması gerekir.

 Burunda kistin belirtileri, sinüslerde oluşabilecek kanserli hücreler ile benzer belirtiler ortaya çıkartabilir. Bu yüzden de bu bölgedeki belirtilere ilişkin olarak en kısa sürede gerekli kontrollerin gerçekleştirilmesi gerekir. Ancak bu tip kötü huylu olan kistlerin oranı burunda çok düşük seviyededir.

Burun Kisti Tedavileri

Sinüslerde ortaya çıkan kistler ile ilgili olarak ilaç tedavisi ile çözüm sağlanabilmesi mümkün değildir. Bu yüzden de burundaki kist oluşumlarına yönelik olarak mutlak suret ile cerrahi müdahale uygulanarak, sinüslerden kistin alınması gerekir. Ancak günümüzde tüm burun kistleri ile ilgili olarak cerrahi müdahale kararı alınmaz. Özellikle de küçük boyutlarda olan ya da hasta açısından şiddetli ve riskli semptomlar oluşturmayan kistlerde düzenli kontroller ile sıkı takip uygulanır. Bu süreçte söz konusu olguların meydana gelmesine kadar cerrahi müdahalede bulunulmaz.

Burundaki kistin, sinüslerde enfeksiyon oluşumuna neden olması halinde ilaç tedavisi bu rahatsızlığa yönelik olarak, uygulanır.

Burun Kisti Ameliyatı Nasıl Yapılır?


Burun kisti ameliyatı

Burun kistinin alınması için burun kisi ameliyatı iki farklı teknik kullanılarak uygulanabilir. Burun kistinin tedavisi için tercih edilecek cerrahi müdahalelerin ilki ise standart cerrahi müdahaledir. Bu cerrahi müdahale çerçevesinde hastanın diş etinin üst kısmından bir yarık uygulanır ve buradan girilerek kiste ulaşılır. Açılan kist içeriği boşaltılır ya da doğrudan kistin bölgeden çıkartılması uygulanır. Son olarak bölge tamamen kapatılır. Ancak hastanın bu operasyonlar sonrasında ilk gün içerisinde yanağına yönelik buz müdahalesinde bulunması olası şişliklerin daha düşük seviyede kalmasına yardımcı olacaktır.

Burun kisti tedavisi için uygulanan bir diğer cerrahi müdahale tekniği ise hastanın burnundan ucunda kamera bulunan özel bir optik ürün ile kistin bulunduğu bölgeye erişim sağlanır. İlk tekniğe göre kistin tam olarak alınamaması, tekrarlaması ve sinüs rahatsızlıklarına yol açması gibi eksi yönleri bulunan bu tekniğin artıları da bulunur. Bu artılar genel olarak ilk tekniğe göre daha kolay şekilde uygulanması ve hastanın günlük yaşamına çok daha kısa süre içerisinde dönebilmesini sağlamasıdır. Çünkü hastada bir dikiş gerekliliğinin oluşmaması ve aynı zamanda da günlük yaşantıya sorunsuz şekilde kısa süre içerisinde dönüş yapılmasını sağlayacak şekilde müdahale sonrası iyileşme süreci için özel uygulamaların gerekliliği bulunmaz.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle