Çene Kisti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Çene kisti, kapsül içerisine sıvı ya da püre kıvamlı bir cerahat ile dolu olan oluşumlardır. Kemik ya da yumuşak doku içerisine yerleşerek yavaş büyüme gösteren yapılardır.

Çene Kisti

Kist, içerisinde sıvı yada püre kıvamlı cerahat bulunan dış yüzeyi düzgün yapılardır. Çene kistleri, yavaş gelişim gösteren ve uzun süre fark edilmeyen yapılardır. Cerrahi müdahale ile alınmaları gerekir. 

Çene kisti, çene kemiği ya da yumuşak dokuda oluşabilen kistlerdir. Genellikle uzun süre belirti vermeksizin büyüme eğilimi göstermektedir. Çene kistleri, ele gelen kitle ya da tesadüfen yapılan diş muayenesi sonrası panoramik röntgende saptanır ve cerrahi müdahale ile alınması gerekir. 

Çene Kisti Belirtileri

Kistler ilk başta vermez iken, çene kisti olanlar kistin olduğu yerin üstündeki dişlerde sallanmalar, dişin köküyle birlikte kendiliğinden çıkması, kulak ve baş ağrısı, çenede ağrı, diş ve dudak sinirine baskı yapması sonucunda ağrı ve dudakta uyuşmalar görülmektedir. Kisti büyümüş olanlar çenelerinde ele gelen bir yapıyla karşılaşmaktadırlar. 

Çene Kisti Ameliyatı

Cerrahi yöntem ile çıkartılmayan kistler giderek büyüyebilir, çene kemiği harabiyeyi, enfeksiyon, diş kayıpları, iyi ya da kötü huylu tümöre dönüşebilir. 

Çene kisti ameliyatı iki yöntem ile yapılır. Bunlardan birincisi küçük kistler için uygulanan Enükleasyon yöntemidir. Enükleasyon yöntemi, kistin olduğu bölgenin uyuşturularak ya da hastanın tamamen uyutulması ile yapılmaktadır. Anestezi yöntemine anestezi doktoru ve diş hekimi beraber harar verir. Anestezi yöntemi uygulandıktan sonra kist bölgesindeki diş eti kesilerek kiste ulaşılır ve kist kapsülü ile birlikte çıkartılır. Kistin çıkartıldığı yer temizlenerek dikiş atılır ve kapatılır. 

İkinci yöntem ise Marsüpyalizasyon‘ dur. Çene kisti büyük olanlar için uygulanan yöntemde, kistin büyüklüğü ve doğal olarak keseye yaptığı basınçtan dolayı öncelikle kist üzerine küçük kesi yapılarak içerisindeki cerahat bir miktar boşaltılır ve daha sonrasında daha büyük bir kesi açılarak kist bölgesinden çıkartılır ve dikiş atılır. Kistin direk olarak çıkartılmamasının sebebi, kistin büyüklük ve gerginliğinden doğan basınç nedeniyle işlem sırasında patlayarak cerahatin ağız ve yutağa yayılması, enfeksiyona neden olabileceğinden dolayıdır. İşlem sonrasında dişe de işlem uygulanmış olanlar için yara iyileşmesi gerçekleştikten sonra kanal tedavisi, diş çekimi yapılmış olanlar için ise implant (çene kemiğine vidalama yöntemi ile diş takılması) yapılarak hastanın eski hayatına dönmesi sağlanır. 

Marsüpyalizasyon Uygulanması Gereken Kist

Marsüpyalizasyon yönteminde kistin cerahatinin boşaltılmasında drene işlemi uygulanır. Bu işlem, cerahatin sağlam dokulara bulaşıp ameliyat bölgesini kirletmeden vücuttan uzaklaştırılmasıdır. Cerahat ağız boşluğu ve yutak kısmına bulaş olduğu zaman enfeksiyonlara neden olacaktır ve ameliyat bölgesinin sterilliği bozulacaktır. 

Çene Kisti Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci 

Ameliyat sonrasında uygulanan anestezi yöntemine ve uygulanan ilaç miktarına göre (lokal anestezilerde) hastanın yeme içmesi kısıtlanır. Hastanın yaklaşık 3-4 saat kadar hiç bir şey yiyip içmemesi önerilir. Yapılan lokal anestezin dudak, dil ve yutağı uyuşturduğu için hastanın bir şeyler içmesi soluk borusuna kaçmasına, dilini farkında olmadan ısırmasına ve yaralanmasına neden olabilir. 

Ağız ve çene cerrahisi sonrası diş hekiminin hastaya uygun gördüğü bir antibiyotik, analjezik ve ağız gargarası verebilmektedir. Antibiyotik tedavisi genellikle 7-10 gün arasında değişmektedir. 

Analjezik tedavisi, ameliyat sonrasında 3-4 gün kadar ağrı hissettiği günlerde alması ve ağrısı oldukça kullanması önerilir. Verilen oral gargara ise, ameliyat bölgesinde ve ağız içerisindeki zararlı mikroorganizmaların uzaklaştırılmasını sağlayacaktır. 

Ağız içi hijyenin sağlanabilmesi için diş fırçalamayı doktorun önerdiği tarihte başlanması gerekmektedir. 

Çene Ameliyatı Riskleri

Çene ameliyatı sırasında bazı komplikasyonlar gelişebilmektedir. Bunlardan biri:

  • Kistin çok büyüdüğü ve çene kemiğini harap ettiği ve incelttiği durumlarda çene kemiği kırıklarıdır.
  • Ameliyat sırasında çene ekleminde çıkıklar gelişebilir. 
  • Ameliyat esnasında diş köküne yakın ise diş kökü zedelenmeleri, diş çıkma durumu gerçekleşebilir. 
  • Ameliyat sonrasında ağız ve yutakta enfeksiyon, dikiş yerlerinde enfeksiyon (antibiyotiğin düzenli kullanılmadığı hallerde)
  • Kistin bir süre sonra aynı ya da farklı yerde gelişmesi mümkündür. Kist vücut tarafından tekrar yapılabilir ve oluşum sürecinden başlayarak yeniden aynı döngü yaşanabilir. 

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Toplam 1 oy, ortalama: 1,00 en fazla 5)
Loading...
Yorum ekle