Çene Kisti Belirtileri, Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Çenede kist meydana gelmesi sonucunda sinirlere baskı yapması neticesinde ağrı ve diğer belirtiler ortaya çıkacaktır. Tedavisinin mutlaka yapılması gerekmektedir.

Çene Kisti


Çene Kisti Röntgen Filmi

Çene kistlerinin oluşması durumunda patolojik olarak bir boşluğun oluşması ve burada içerisi sıvı dolu olan keseciklerin görülmesidir. Daha sıklıkla çenenin alt kemiğinde görülmüş olsa bile ağız ve yüz bölgesinde yumuşak dokusunda da görülme ihtimali bulunmaktadır. Çene kistleri çok küçük olması durumunda herhangi bir belirti vermeyecektir. Ağrısız olması ve şişlik belirtileri olmayacağı için herhangi bir belirti vermeyeceğinden bulunduğu bölgede yıllarca kalabilir. Çene ya da ağız içerisinde meydana gelen kistlerin içerisinde bulunan sıvı yarı katı olup, püre halinde olmaktadır.

Etrafının bir zar duvarı ile kaplı olan bu kistler bulundukları yerde büyümesi vücudun diğer bölgelerinde meydana gelen kistlere oranla daha yavaş büyümektedirler. 

Çene Kisti Belirtileri

Çene de meydana gelen kistler belli bir büyüklüğe ulaşmadıkları süre içerisinde herhangi bir belirti vermeden yıllar boyunca bulunduğu bölgede kalabilir. Daha sıklıkla çenenin alt kemik kısmında görülen bu kistler büyümesi sonucunda şişlik meydana gelebilir. Ayrıca büyümesi sonucunda sinirlere baskı yapacak olması nedeniyle de kistin dokuya baskı kurması sonucunda ağrı yapması da söz konusu olabilir.

  • Ele şişlik gelmesi;
  • Oluştuğu bölgede ağrı;
  • Dudakta his kaybı;
  • Dişin sallanması;
  • Alt çenede kırık.

Çene kistleri oluştuğu bölgede mutlaka tedavisinin yapılması gerekmektedir. Çene kisti oluşması durumunda tedavisi yapılmaması durumunda kişinin iyi huylu olan kisti kötü huylu olacak ve kanser tehlikesi de yaşayacaktır. Bu nedenle de hastanın kanser riski taşıdığını her zaman bilmeli ve bunun önlemini almak için tedavisinin mutlaka aksatmadan yapması gerekmektedir.

Çene Kisti Zararları

Çene kisti oluşması durumunda küçük bir sivilce büyüklüğünde olacak olan bu kistlerin mutlaka tedavisinin gerçekleşmesi gerekmektedir. Kistin tedavisinin gerçekleşmemesi durumlarında şişliğin meydana gelecek olması söz konusu olabilir. Ağız içinde yara oluşması ve ağız dışına bir akıntının gerçekleşmesi gibi durumlar meydana gelebilir. Hastanın sinirine baskı yapacak olması nedeniyle kişilerde bu ağrı sonucunda kistin oluşması neticesinde kişilerde dudaklarında his kaybının yaşanması ve yanma görülebilir. Ayrıca kistin oluştuğu bölgede bulunan dişlerin de sallanmasına neden olacaktır. Bazı kişilerde çene de meydana gelen kistler ise hiçbir belirti vermeden büyüyecektir. Bunun sonucunda rastgele çekilecek bir röntgen filminde çene de kist olduğu da anlaşılacaktır. Eğer ki kemik içerisinde baskı yapması sonucunda bulunduğu bölgede ağrı olması ve çenenin kırılmasına da neden olacaktır.

Çene Kisti Tedavisi

Çenede kist oluşması durumunda kişilerin çenesinde meydana gelen içlerinin de sıvı dolu olan ya da içerisinde materyallerinin oluştuğu boşluklar olmaktadır. Ağız boşluğunda oluşması durumunda bu kistlerin çok yavaş bir şekilde seyredecek ve sinsi bir şekilde ilerleyecektir. Çene kistleri oluşması durumunda çene kemiğinde ya da tükürük bezlerinde tıkanmanın oluşması gibi durumlar söz konusu olacaktır. Bu nedenle de kişilerde bazen ilaç tedavisi uygulanacaktır. Bu kişilerin kistlerinin kanser gibi hastalığın oluşmasını engellemek amacıyla kistler bulunduğu bölgeden tamamen çıkartılması gerekmektedir. Bunun için ağız diş ve çene cerrahları tarafından ameliyat edilerek kistin çıkartılması gerekmektedir. Kistlerin ameliyat ile birlikte çıkartılması ameliyat sırasında kistin dış duvarları ile birlikte çıkartılması gerekmektedir. Kistin büyük olması durumunda ise ek tedaviler söz konusu olacaktır.

Bitkisel Tedavisi

  • 1 tane orta büyüklükte beyaz kuru soğan;
  • 300 gram su.

Çenede kist olması durumunda bunun bitkisel yolla tedavisinin gerçek olabilmesi için hastanın kullanacak olduğu kür soğan kürü olmaktadır. Bunun için kullanacak olduğunuz soğanın mutlaka beyaz soğan olması gerektiğine dikkat etmelisiniz. Çünkü diğer soğanların kist tedavisinde etkili olmayacaktır. Kist tedavisinde uygulayacak olduğunuz kür için 300 gram su gerekmektedir. Beyaz kuru soğan dört eşit parçaya bölünmesi sonucunda 300 gram suyun içerisine atılmalıdır. Daha sonrasında ise suyun içerisinde ki soğanlar 7 ya da 8 dakika boyunca kısık ateşte kaynatılmalıdır. Arından yapacağınız beyaz kuru soğanların demlenmesi olacaktır. Su ılık olduğu zaman ise kistin tedavisinde kullanmak için içilmelidir. Gün içerisinde 3 defa içmeli ve 15 gün boyunca bu kürü uygulamanız gerekmektedir.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle