Çikolata Kisti Ağrısı ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Çikolata kistine sahip olan bir bayanın kasıklarında ağrı, bacaklarında ve özellikle de cinselliği yaşarken ağrısının oluşması söz konusu olacaktır. Bu nedenle de tedavisi yapılması gerekmektedir.

Çikolata Kisti Ağrısı


Çikolata Kisti Karın Ağrısı

Çikolata kistinin her bayanda her farklı belirti gösterilmektedir. Bazı bayanlarda yoğun olarak meydana gelecek belirtiler özellikle de kronik olarak var olan pelvik ağrılarının oluşmasına neden olacaktır. Kadınların her ay adet dönemleri içerisinde olmaları durumunda yoğun bir şekilde yaşayacak oldukları sancılı olmalarına neden olacaktır. Bu ağrı şiddetli olacağı için kişilerin hayatı içerisinde sıkıntı yaşanmasına neden olacaktır. Çocuk doğurma konusunda sıkıntı yaşandığına neden olacaktır. Kısırlık oluşumuna kadar neden olacaklardır. Çikolata kisti oluşması durumunda dış gebelik oluşumuna neden olur. Sıklıkla bu yaşadıkları ağrının bel bölgesinde, sırt bölgesinde, bacak bölgelerinde çok ağır bir ağrı yaşanmasına neden olacaktır. Bu ağrılar çok şiddetli olacaktır. Bazı bayanlarda belli zaman dilimi içerisinde mide bulantısının olmasına, kusma olmasına neden olacaktır. İdrarda kan görülmesine, kabızlık olması ve dışkıda kan görülmesi gibi durumlar söz konusu olur. Sürekli olarak idrara çıkma olacaktır. Bu kişilerin idrar yolu enfeksiyonuna da açık olacaktır.

Bu tarz belirtiler sıklıkla hastalarda görülecektir. Bunların yanı sıra cinsel ilişkiye giremeyecektir. Çünkü hastalığı içerisinde şiddetli ağrısı nedeniyle cinsel ilişki sırasında da çok ciddi ağrının oluşmasına da neden olur. 

Çikolata Kisti ve Cinsellik

Cinsel ilişki sırasında bayanların ağrısının olması demek şiddetli oluşan ağrı sonucunda bayanlarda cinsel ilişki sırasında oluşan ağrı sonucunda bayanlarda cinsel isteksizlik meydana gelecektir. Cinselliği yaşarken bu sırada yumurtalıklarda yer alacak olan irili çaplı kistlerin oluşması nedeniyle kasık bölümlerinde ya da vajinanın içerisinde meydana gelen çok yoğun bir ağrının oluşumuna neden olacaktır. Bu vajina içerisinde ki ağrı sonucunda kişilerde cinsellik sırasında dayanılmayacak bir ağrı meydana gelmesi nedeniyle cinsel isteksizlik ortaya çıkara. İlişki sırasında var olan bu ağrının neden olduğunu anlamak için doktora başvurmak gerekmektedir. Ağrı sebebiyle bilinçsiz alınan ilaçlar fayda sağlamayacak aksine daha da zarar olmasına neden olacak durumlar oluşumuna neden olur. Fakat cinselliği yaşarken var olan ağrıların her birinin çikolata kisti olduğu için gerçekleştiği konusunda emin olmamalıdır. Başka nedenlerden kaynaklı da olabilir. Eğer ki ilişki sırasında yaşanacak olan oluşan bu ağrıların neden olduğu durumlar rahim ağzında yara olması ya da rahim kuruluğundan ya da rahim darlığından da kaynaklanabilir.

Cinselliği yaşarken özellikle çikolata kistinin yaşamakta olduğu ağrı, bayanların cinsel ilişkiye girememesine ve her defasında bu ağrının oluşmasına neden olur. Kişilerde cinsel isteksizliğin oluşumuna neden olacak, kişilerde sıkıntılı zamanlar geçirmesine neden olacaktır. Hayatı içerisinde sorunlar yaşar. Çikolata kisti normal ağrılar dışında gerçekleşecek olan cinsellik sırasında ki bu ağrı ve normal ağrılar oluşması sonucunda hastanın doktora gitmeleri gerekmektedir.

Çikolata Kistinin Günlük Hayatta Etkileri

Çikolata kistinin oluşması durumunda birçok kadının farklı durumlar yaşamaktadır. Bu durumları yaşaması hastanın kistin boyutuna bağlı olacaktır. Kistin boyutları büyüdükçe hastanın şikayetlerinde de artış meydana gelecektir. Sıklıkla günlük hayatı şu şekilde etkileyecektir.

 • Kasık bölgesinde ağrı;
 • Yumurtalıklarda ağrı;
 • Karnın alt bölgesinde ağrı;
 • Regl döneminde aşırı sancı;
 • Cinsel isteksizlik;
 • Bel bölümünde oluşan ağrı;
 • Sırt bölgesinde meydana gelen ağrı;
 • Bacaklarda güçsüzlük;
 • Eklemlerde ağrı;
 • Mide ağrısı;
 • Mide bulantıları;
 • Kabızlık;
 • Makat ağrıları;
 • İdrar yaparken ağrı hissetme;
 • Çok yoğun adet kanamasının olması;
 • Burun kanaması.

Yukarıda ki belirtmiş olduğumuz şikayetlerin neredeyse çoğunluğu çikolata kisti yaşamakta olan kadınlarda görülmektedir. Fakat bazı çikolata kistine sahip olan bayanlarda ise hiçbir belirti olmayacaktır. Bu kistler kadınların muayenesi sırasında görülecektir. Kist oluşması durumunda tüplerde tıkanıklık oluşması durumunda kısırlık görülebilir.

Çikolata Kisti Ağrısının Tedavisi

Kullanılacak olan ilaçlar her zaman için doktor tarafından reçete edilecek olan ilaçlar olması gerekmektedir. Kişilerin regl döneminde özellikle de yaşayacak olduğu sancının dinmesi amacıyla yapılacak reçete edilecek ilaçlar ağrının sadece birkaç saatlik iyileşmesi görülmektedir. Ağrının tam anlamıyla yok olması için kadın doğum uzmanına gitmesi gerekmektedir. Hastalığın tedavisi amacıyla kişilerin yaşanan ağrılara ve kistin bulunduğu bölge ayrıca boyutuna uygun olarak cerrahi operasyon uygulanması söz konusu olabilir.

Ayrıca kistin büyümesini engellemek ve küçülmesini sağlayıp ağrıları yok olmasını sağlamak için ilaç tedavisi de doktor tarafından uygulanabilir.

İlaç tedavisi uygulanması durumunda bazı hastaların ağrılarında hafifleme belirtisi görülmektedir. Fakat bu durum geçici bir süreç olacağından hastanın ağrısını kontrol altına alabilmek ve geçimek için günümüzde çikolata kistleri için tıbbi tedavi yöntemi olarak cerrahi operasyonlar uygulanmaktadır. Özellikle de dokularda yapışıklık meydana gelmesi ya da tüplerde tıkanıklık oluşması durumunda kısırlığın oluşması gibi bir durumun söz konusu olacağını hastaya anlatılmalı ve bu konuda hasta bilinçlendirilmesi gerekmektedir. Ağrı kesici alarak ağrılarını dindirmekte olan hastaların bu konuda yetersiz olacağı da unutulmamalıdır.

Kist ağrısı giderek artacak ve hastanın cinsel isteksizliği de oluşmaya başlayacaktır. Bu durumda tüplerde oluşan tıkanıklığın temizlenmemesi durumunda hastanın kalıcı olarak kısır olmasına neden olacaktır. Hastalığın normal bir şekilde hayatını devam ettirebilmesi için bazı hormon ilaçları ya da doğum kontrol ilaçları uygulanmaktadır. Bunlar hastalarda kısmi olarak şikayetlerinin azalmasına neden olsa da adet kanamalarının artmasına ve aşırı bir şekilde kilo alması ya da hastanın cildinde sorunların olmasına da neden olacaktır.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle