Çikolata Kisti Ameliyat Sonrası İyileşmesi ve Sonrasında Gebelik

Çikolata kisti ameliyat sonrasında iyileşme süresi yapılan ameliyat türüne göre değişmektedir. Ameliyattan sonra 2 ay süresi boyunca cinsel ilişkiye girmemesi ve 1 yıl geçmeden gebe kalması yasaktır

Çikolata Kisti Ameliyat Sonrası


Çikolata Kisti Ultrason Görüntüsü

Çikolata kistinin tedavisi cerrahi yönle yapılacaksa açık ameliyat ya da kapalı ameliyat uygulaması yapılmaktadır. Günümüzde laparoskopi adı verilen yöntemin uygulanması hastanın daha hızla iyileşmesini sağladığı için kapalı yöntem uygulanarak hasta tedavi edilmektedir. Kistin büyük olması ya da sayısının birden çok olması gibi durumlarda ise açık ameliyat yapılmaktadır. Açık ameliyat hastanın iyileşme süresinin daha uzun olacağı ve günlük yaşantısına dönme ihtimalinin daha uzun bir süre olacağı unutulmamalıdır. Bu durum tamamen doktora bağlı olmaktadır. Çikolata kisti adet döngüsünde düzensizlik oluşmasına neden olacaktır. Ayrıca karın bölgesinde şişkinlik oluşmasına da neden olur. Kistin çok büyük boyutlara ulaşması durumunda ameliyat edilmelidir.

Ameliyat sonrasında kapalı yöntem uygulanarak hasta ameliyat yapılmışsa 1 gece açık yöntem uygulanarak hasta ameliyat yapılmışsa hastane de kalma süresi 2 ile 3 gün arasında değişmektedir. İyileşme süresini hızlandırmak amacıyla doktor tarafından reçete edilerek hastaya verilen ilaçlar zamanında alınmalı ve dozlar atlamaması gerekmektedir. Ayrıca hastanın ağrılı bir süreci yaşaması da söz konusu olacaktır. Bu durum içerisinde hastanın mutlaka ağrılarının olması sonucunda hastaya ağrı kesici tablet ya da iğne reçete edilebilir.

Pansumanlarını iyi yapmalı ve iyileşmesi sırasında enfeksiyon kapma riski olacağından hastanın hijyen bakımından çok dikkatli olması gerekmektedir.

Ameliyat esnasında yumurtalıkların herhangi bir şekilde zarar görmemesi çok önemli olmaktadır. Tam olarak kistler temizlenmemesi durumunda hastanın ağrısının daha da artmasına ve kistlerin tekrarlar bu da tekrardan ameliyat olmasına neden olur. Bazı kadınlarda ilerleyen zamanlarda hamilelik yaşaması sonucunda bu kalan kistler ya da yeniden oluşan kistler sonucunda düşük olmasına neden olacağı için cerrahın çok dikkatli davranarak yumurtalıklar içerisinde bulunan bütün çikolata kistlerini alması gerekmektedir.

Çikolata Kisti Ameliyatı İyileşme Süresi

Laparoskopi yöntemi uygulanarak hasta ameliyat edilmesi sonucunda iyileşme süresi 15 gün ile 25 gün arasında değişmektedir. Hastanın ameliyatı eğer ki açık yöntem uygulanarak yapılması sonucunda iyileşme süresi daha uzun sürecektir. Ameliyat sonrasında hastanın adet kanaması gibi kanaması olması normaldir. Ameliyattan sonra bu kanama korkutulmamalıdır. Ameliyattan 4 gün ile 7 gün arasında değişen bir süre ile hastanın kanaması meydana gelmesi normaldir. Bu konuda en iyi açıklamayı sizlere doktorunuz yapacaktır. Çikolata kistine sahip olan kadınlarına adet gecikmesi söz konusu olacaktır. Ameliyattan sonrasında birkaç ay içerisinde regl döngüsü normale dönecektir. Hastanın dikkat etmesi gereken konulardan bir tanesi de iyileşme süresi içerisinde olduğu dönemde hijyenine çok dikkat edilmesi gerekdiği konusunda bilmelidir. Çikolata kisti zaman zaman tekrarlayan bir kist türü olmaktadır. Bu nedenle de kistin komple duvarları ile çıkartılmasından sonra, tekrarlarının olmaması için bir takım ilaçlar reçete edilir.

Ameliyat sonrasında ilk birkaç gün ameliyattan sonrasında ağrısının olması söz konusu olacaktır. Bu ağrının giderilmesi için ağrı kesici alır. Tedavi içerisinde ameliyat ile çikolata kisti alınan kadınların ilk aylarda adet döngüsünde gecikme olması normal olmaktadır.

Çikolata Kisti Ameliyat Sonrası Hamilelik

Çikolata kistlerinin tedavi yöntemi olarak laparoskopi yöntemi uygulanması sonucunda hastanın karın bölgesinden 1 santim civarında 3 tane kesik açılarak yapılacaktır. Bu kesiklerin tam olarak iyileşmesi 15 günü bulacaktır. Kesiklere atılan dikişler 10 ile 15 gün süre içerisinde alınacaktır. Ameliyat sonrasında cinsel ilişki yaşamak 5 hafta ile 6 hafta arasında değişen bir süreyi bulacaktır. Bu dönem içerisinde girilen cinsel ilişki hastanın enfeksiyon kapmasına, şiddetli ağrısının olmasına neden olacaktır. Bu nedenle de ameliyattan sonra 6 hafta geçmeden asla cinsel ilişkiye girmeniz tavsiye edilmemektedir. Açık ameliyat ile yapılan çikolata kisti çıkarma işleminde ise bu işlem daha da uzun sürecektir. Bu durumda ameliyatı yapan doktorunuz sizin cinsel ilişkiye ne zaman girebilecek olduğunuz konusunda net olarak bilgiyi verecektir.

Regl dönemi içerisinde olduğu zaman kadının çok şiddetli adet kanamasının olmasına ve ağrı yaşamasına neden olacak ve cinsel ilişki sırasında çok ciddi ağrılarının yaşanmasına neden olacak bu kistin ameliyat sonrasında bayanlar hamile kalmayı planlamaları sonucunda bunun için ameliyattan 1 yıl sonrasında tekrardan kontrol yapılır. Yumurtalık içerisinde herhangi bir kist tekrardan oluşmaması durumunda hastanın hamile kalmasında bir sakınca olmayacaktır. Eğer ki çikolata kisti bulunması durumunda hastanın hamileliği çok riskli olacaktır. Düşük tehlikesi olacağı için bu durum asla tavsiye edilmemektedir. Hastanın sancı yaşaması ve şiddetli ağrıların olmasına neden olacağı gibi çikolata kisti kısırlığın nedenleri arasında da gösterilmektedir.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Toplam 1 oy, ortalama: 5,00 en fazla 5)
Loading...
Yorum ekle