Çikolata Kisti Ameliyat Aşamaları ve Riskleri Nelerdir?

Çikolata kisti ameliyatı kapalı yöntem kullanılarak daha çok yapılan, kiste ulaşmak için 3 küçük kesikten yapılan, iyileşme süresi daha kısa ve komplikasyonları az olan ameliyat türüdür.

Çikolata Kisti Ameliyatı


Çikolata Kisti

Çikolata kistleri 4 evreden oluşmaktadır. 4. evre diye adlandırılan kistler 4 santimden büyük olan kistlerdir. Kistin bu evre içerisinde olması durumunda özellikle regl dönemi içerisinde ya da cinselliği yaşamaları sırasında çok şiddetli ağrı hissetmelerine neden olacaktır. Bu durumda da hastanın çikolata kisti ameliyatı yapılır. Günümüzde kadın doğum uzmanlarının en sıklıkla yaptıkları ameliyat türü laparoskpi yöntemi olmaktadır. Nadiren de olsa açık ameliyat türü de bazı hastalara yapılmaktadır. Açık ameliyatı doktorların ve hastaların tercih etmeme nedeni iyileşme süresinin daha uzun süre olması, hastanın hayatına daha uzun süre içerisinde dönmesi olduğu için laparoskopi yöntemiyle hasta ameliyat edilir.

Ameliyat Öncesi

Çikolata kisti ameliyat öncesinde hastanın tanısının tam olarak uzman doktor tarafından konulması gerekmektedir. Regl ağrılarının oluşması ve cinselliği yaşarken şiddetli ağrı yaşaması gibi durumlarda ve ultrason muayenesi yapılır. Doktor tarafından kadının rahmi ve yumurtalıkları ultrason cihazı yardımıyla incelendikten sonra tanı kesin olarak konulur. 4 santimden büyük kistler hamileliğe engel olacaktır. Kısırlığın en büyük nedenleri arasında gösterilmektedir. Hastaya tanı konulduktan sonra doktor tarafından ameliyat günü verilecektir. Hastaların SGK kapsamında olmaları durumunda herhangi bir ücret ödemeyeceklerdir. SGK güvencesi olmayan hasta 1000 TL ile 4000 TL arasında hastanesine göre değişen bir ücret ödeyecektir. Hastaya ameliyat günü verildiğinde 12 saat öncesinde bir şey yememeli ve içmemelidir. Genel anestezi altında yapılacak olan bu ameliyat türünde hasta uyutulduktan sonra midesinde olanlar nefes borusuna kaçabilir. Hastanın hemşiresi tarafından damar yolu açılarak doktor tarafından uygun görülen ilaçlar verilir. Hastanın ameliyat saati geldiği zaman özel bir kıyafet giyecek, hastane personeli eşliğinde ameliyathaneye gidecektir.

Ameliyat Aşamaları

Kapalı Yöntem (Laparoskopi)

Hasta ameliyathaneye indiği zaman ilk olarak anestezi ekibi tarafından karşılanacaktır. Burada hastaya açılan damar yolundan sakinleştirici ilaçlar verilecek ve hasta uyutulur. Laparoskopi ameliyatları her zaman için genel anestezi altında yapılır. Hastaya sonda takılır, serum verilir ve ameliyat süresi içerisinde oksijen alması sağlanacaktır. Ameliyatı yapacak doktor geldiği zaman ilk olarak karnından 1 santim büyüklüğünde bir kesik yapılır. Bu kesikten karnın şişirilmesi için bir miktar gaz verilir. Bu sayede organlar birbirinden ayrılır ve kamera ile içine girildiği zaman organlara daha kolay ulaşılır. 2 tane daha kesik yapılır. Bu kesiklerin boyutu ise 0.5 santim civarında olmaktadır. Işıklı bir kamera ile hastanın rahmine ve oradan da kiste ulaşılır. Kist görüntüsü monitöre aktarılır ve başarılı bir şekilde kist olduğu yerden çıkartılır. Dikişler atılır ve hasta uyandırılır.

45 dakika ile 90 dakika arasında ameliyat süresi değişmektedir.

Açık Ameliyat (laparotomi)

Açık ameliyat türü de genel anestezi altında yapılacak olan bir ameliyat türüdür. Hastanın iyileşme süresi daha uzun olduğu için pek tercih edilen bir yöntem olmamaktadır. Fakat açık ameliyat türünde ise hastanın kistlerinin daha iyi görülmesi söz konusu olacaktır. Hastanın daha önceden ultrason görüntüsünde kistlerinin yeri tespit edilir. O bölgeden büyük bir kesik yapılarak içine girilir ve bütün kistler çıkartılır. Küçük, ultrasonda görünmeyen kistlerde bu yöntem ile çıkartılacaktır. Özellikle de rahim duvarının arkasında bulunan ya da karnın içerisine yapışık olan ve görünmeyen kistlerin temizliği konusunda başarılı bir operasyon olacaktır.

Ameliyat Sonrası

Laparoskopi yöntemiyle yapılan ameliyatta hasta uyandırıldıktan sonra servis yatağına götürülür. 1 gece hastanede yatması gereklidir. 8 saat boyunca yerinden kaldırılmaz. 8 saat sonunda sıvı gıdalar almaya başlar. Hastanın yürüyüş yapması gerekmektedir.

Açık ameliyat türünde hastanın 3 ile 4 gün hastanede kalması gereklidir. Hastanın iyileşme süreci daha uzun olacağından hasta ve yakınları dikkat etmeli zarar görmesini engellemelidir. Açık ameliyat türünde her zaman için zarar görüp enfeksiyon kapma riski vardır.

Ameliyat sonrası çalışan hastalara 15 ile 20 gün arasında rapor verilecektir. Hastanın hijyenine hastaneden taburcu olduktan sonra da yapması gerekmektedir. Özellikle de ameliyat yerinin enfeksiyon kapmaması için daha dikkatli edilmeli ve pansuman yapmalıdır.

Kistlerin 1 yıl içerisinde tekrarlama riski bulunmaktadır.

Çikolata Kisti İyileşme Süreci

Hasta taburcu olduktan sonra beslenmesine çok dikkat etmelidir. Özellikle ilk birkaç gün sıvı ya da lapa gıdalar tüketmesi gerekmektedir. Doktoru tarafından bir takım ilaçlar reçete edilecektir. Bu ilaçlar aksatılmamalı ve zamanında kullanmalıdır. Hastaların cinsel ilişkiye girmelerine 5 hafta boyunca izin verilmemektedir. Bu süre içerisinde havuz ya da denize girmeleri de yasak olmaktadır. Çikolata kisti ameliyatı sonrasında hamile kalanlar oldukça fazla olmaktadır. Çikolata kistlerinin her zaman için kısırlık riski bulunduğu, hastanın gebe kalmasına engel olacak durumlar ortaya çıkaracaktır. Bu gibi istenmeyen durumlarda hasta ameliyat edilir. İyileşme süresi içerisinde hasta küçük yürüyüşler yapmalı, çok fazla ağır kaldırmaması gerekmektedir.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Toplam 1 oy, ortalama: 5,00 en fazla 5)
Loading...
Yorum ekle