Çikolata Kisti Nasıl Geçer?

Çikolata kisti, kadınlarda görülen ve aşırı adete neden olan bir yapıdır. Tedavisi sırasında birçok ilaç kullanılabileceği gibi, iğne yolu ile de tedavi yapılması mümkündür.

Çikolata Kisti 


Çikolata kisti


Çikolata kisti endometriozis olarak da isimlendirilmekle beraber, kadınlarda görülmektedir. Kadınlarda görülen bu kist, gebe kalmayı engellediği gibi; regl dönemlerinde büyük sancılara neden olmaktadır. Rahim boşluğu ve dış çeperinde bulunan endometriyum tabakasının adet dönemlerinde dışarı atılması gerekmektedir. Rahim içinde bulunan bu tabakanın, döl yatağı dışında bir alana taşması, çikolata kisti olarak adlandırılmaktadır. Evli kadınlarda ve özellikle doğum yapmış kişilerde çikolata kistinin bekarlara göre daha fazla görüldüğü araştırmalar ile kanıtlanmıştır. Çikolata kisti, çözümü olan bir problemdir. 

Kist Nasıl Tedavi Edilir?

Bu kistin tedavisi için pek çok yöntem kullanılmaktadır. Oldukça sıkıntılı zamanlara neden olabilen çikolata kisti, doktor kontrolünde sağlıklı bir tedavi süreci ile atlatılabilmektedir. Kist tedavisinde doğru teşhis çok önemlidir. Doktor kontrolünde hastanın çikolata kistine sahip olduğu anlaşıldıktan sonra, aşağıdaki çözüm yöntemleri ile kalıcı olarak kistten kurtulmak mümkün olabilir. Ancak çikolata kisti, tedavi sonrasında da tekrarlayabilmektedir.

  • Doğum Kontrol Hapları
  • Doğum
  • İlaç
  • İğne
  • Laparoskopi
  • Ameliyat
  • Hormon Tedavisi
  • Rahmin Alınması (Nadir Durumlarda)

İlaç yöntemi, endometriozis tedavisinde en çok kullanılan yöntemdir.

 Doğum Kontrol Hapları

Çikolata kisti doğum kontrol hapıyla geçermi sorusu, bugün pek çok hekime sorulan soruların başında gelmektedir. Günümüzde, birçok kadına bu hastalığın teşhisi konulduktan sonra; doğum kontrol hapları aracılığı ile kistin yok edilmesi amaçlanmaktadır. 6 ay ile 12 ay süre ile kullanılan haplar sonrası, pek çok kadında kistlerin varlığında azalma ya da küçülme görüldüğü gözlemlenmiştir. Yöntem, özellikle bekar hanımlara uygulanmaktadır. Doğum kontrol hapları, hormon tedavisi ile beraber uygulanabilir.

Doğum

Doğum, endometriozis kistlerinin kendiliğinden geçebildiği bir yöntemdir. Teknik anlamda tıbbi bir yöntem olarak kabul edilmese de, normal doğum sürecinin kistlerin varlığını çok büyük oranda etkilediği ve azalttığı görülmektedir. Rahmin kendini yenileme ve temizlenme süreci, rahim içindeki birçok kist ve hastalığın yok olmasına imkan sağlamaktadır. Bu sebepten ötürü, özellikle gebe kalabilen kadınlar için kistleri yok etmenin başlıca yolu doğum yapmaktır.

İlaçla Tedavi

İlaç tedavisi, bu kistlerin yok edilmesi sırasında en çok kullanılan, yan etkileri; diğer birçok tedavi yöntemine göre çok daha az olan bir yöntemdir. Bekar ya da evli fark etmeksizin, çikolata kisti sorunundan muzdarip olan hanımlar, doktor muayenesinden sonra, bünyelerine uygun ilaçla bu sorundan kurtulabilir. İlaç tedavisi için doktorun doğru teşhisi koyabilmesi ve hastanın bünyesine uygun ilacın belirlenmesi oldukça önemlidir.

Hormon Tedavisi

Endometriozis, kistin rahim içinde herhangi bir alanda görülmesi olarak ifade edildiğinden, hormonsal bir durum bu hastalığın oluşma nedenlerinden birisi olabilir. Yapılan kan testleri ve teknik işlemler sonucunda hastanın hormon kaynaklı bir sorunu olursa, hormon tedavisi ile bu kistlerin önüne geçmek mümkün olabilir. Özellikle ergenlik çağındaki kız çocuklarında hormon tedavisi, bu kistin iyileştirilmesi için sıklıkla uygulanmaktadır. 

İğne

İğne tedavisi de, kisti yok etmek için tercih edilen yöntemlerden birisidir. Özellikle yaşça büyük hanımlarda kistlerin birden çok olması durumlarında iğne tedavisi ile bunu geçirmek mümkün olabilmektedir. Çok doğum yapmış kadınlarda polikist görülmesi olası olduğundan, ilaç tedavisi çoğu zaman kesin bir çözüm sağlamaz. İğne tedavisi, böyle durumlarda uygulanabilir.

Laparoskopi 


Laparoskopik Tedavi

 Laparoskopi, cerrahi bir işlem olmakla beraber, endometriozis varlığı gözlemlendiğinde kullanılabilmektedir. İnce bir hortum yardımı ile rahim içinde bulunan kistleri temizlemek, bu cerrahi işlemin amaçları arasında yer almaktadır. Orta yaşlı ve yaşça olgun hanımlara çok daha fazla uygulanmaktadır. Kistin ilaçla tedavi edilemeyecek kadar zararlı ve yanlış yerde bulunması, rahim içerisinde çok fazla kist bulunması, hekimin hastaya laparoskopi tedavisi vermesine neden olabilir.

Rahmin Alınması

Rahmin alınması, çikolata kistinin hastanın hayatını tehdit ettiği durumlarda, artık gebe kalmanın imkansız olduğu ve kistlerin diğer tedaviler ile çözülemeyecek kadar ağırlaştığı dönemlerde uygulanmaktadır. Rahmin alınması, sonuçları itibari ile oldukça ağır olsa da, 50 yaş ve üstü hanımlar için belirli durumlarda uygulanan bir yöntemdir. Kesin sonuç vermesine karşın, üreme sisteminin işlevini bitirmektedir. 

 


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Toplam 1 oy, ortalama: 5,00 en fazla 5)
Loading...
Yorum ekle