Çikolata Kistinin Oluşma Sebepleri ve Komplikasyonları

Çikolata kisti adet gören üreme çağındaki kadınlarda oluşmaktadır. Başta kısırlık, bel ve kasık ağrısı gibi birçok soruna neden olabilir. Adet gecikmesine, düzensiz kanamalar görülebilir.

Çikolata Kisti Nedenleri

Rahim iç bölümleri içerisinde oluşan ve her ay düzenli olarak adet gören kadının kanamasının olmasını sağlayacak olan endometriumdur. Endometrium her adet sonrasında 5 milim kadar kalınlaşacaktır. Endometrium adet dönemi boyunca vücut tarafından salgılanacak hormonlar tarafından kalınlaşacaktır. Adet olmadan önceki dönem içerisinde ise 9 ile 15 santim arasında bir kalınlığa ulaşacaktır. Bu durum sonucunda yumurtalıklarda bulunarak salgılanan yumurtanın sperm ile birleşmesi sonucunda eğer sperm yumurtaya ulaşır ve aşılanma meydana gelmesi durumunda 6 gün içerisinde embriyo yumurtalıklarda oluşmaya başlar ve büyüyüp gelişecektir. Endometrium kalınlığı sayesinde rahimde kalacak ve gelişimini burada devam ettirecektir. Endometrium kalınlaşmasına rağmen yumurtanın sperm ile buluşmaması sonucunda aşılanma gerçekleşmemiş olacaktır. Bu durumda da kalınlaşmış endometrium rahmin iç katmanında duramayacaktır. Bu nedenle de bir sonraki adet dönemi içerisinde kanama meydana gelince vajinadan rahim bölgesinden koparak çıkacaktır.

Endometrium yumurtalıklarda hücrelerinin bulunması ve buraya yerleşmesi sonucunda oluşan adet kanamasının yumurtalıklarda birikmesi sonucunda çikolata kistleri meydana gelecektir. Tıp dilinde bunun adı endometriozis olmaktadır. Kistin görüntüsü olarak çikolataya benzeyeceği için ve normalde olan kistlerin içi berrak sıvı ile dolu ve çikolata kistlerinin içerisinde kahverengi bir renkte sıvı bulunması nedeniyle bu ismi almaktadır. Çoğunlukla tek bir yumurtalık üzerinde oluşurlar. Sağ ya da sol yumurtalıklarda meydana gelirler. Her iki yumurtalıkta da oluşması çok nadiren görüşmektedir. Çikolata kistlerinin nadiren de olsa iki yumurtalık ya da tüplerde de meydana gelmesi söz konusu olabilir. Bu kistlerin yapıları gereği kötü huylu olmayıp kadınların kansere olmasına sebep olacak kist türü olmamaktadır.

Genellikle kist oluşmaya başladığı zaman 4 ya da 5 santim boyutlarına gelecektir. Fakat bazı kistler ise 10 ile 15 santim kadar büyümesi de söz konusu olacaktır.

Çikolata Kistinin Zararları

Çikolata kistinin oluşması sonucunda hastanın genital bölgesinde hastanın anatomisinde bozulmalar meydana gelecektir. Daha çok karın içi yapışıklıklara neden olacaktır. Tüplerde oluşması durumunda bayanlarda kısırlık meydana gelecektir. Spermin tüplerden geçerek yumurtalıklara ulaşmasını engelleyecektir. Çikolata kistleri sıklıkla karın içerisinde oluşması durumunda karın bölgesinde iltihaplanma meydana gelecektir. Bu durumda da tutunmaya engel olacak bir durum ortaya çıkaracaktır. 

  • Hormon dengesinin bozulması;
  • Karın bölgesinde iltihaplanma;
  • Kısırlık oluşması;
  • Adet düzensizliği;
  • Cinsellik sırasında şiddetli ağrı.

Hastalığın oluşması sonucunda oluşan ağrı ciddi boyutlara ulaşabilir. Hastalık sonucunda kişinin özellikle adet döngüsü içerisinde başlayacak olan bu ağrı adet bitimine kadar devam edecektir. Hastalarda fonksiyon bozukluğunun olmasına neden olacaktır. Adet kanaması olduğu zaman ters kanama görülmesi sonucunda organ ve dokular yapışacaktır. Bu kistler büyümesi sonucunda da yapıştığı yerde şiddetli ağrının olmasına neden olacaktır. Adet döngüsü içerisinde düzensizlik olacaktır. 

Çikolata kistinin zararları arasında dış gebeliğin gelişme riski çok fazla olmaktadır. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki çikolata kistine sahip olan kadınlarda daha çok dış gebelik yaşanmaktadır. Her ay görülen adet kanaması içerisinde kanamadan kalan kalıntılar dışarıya akmayıp içeride kaldığı zaman dokulara ulaşacaktır. Burada yapışarak kalır. Bunun sonucunda da rahmin ve yumurtalıkların normal anatomisinin bozulmasına neden olacak bir durum sağlayacaktır. Bu yapıştığı dokularda fonksiyon kaybının oluşmasına neden olacaktır. Adet kanaması sonucunda kalan kalıntıların adezyonlar meydana gelecek ve bunlarda kadınlarda bulunan tüpşerde tıkanma ile sonuçlanacaktır. Tüplerin fonksiyonlarını yitirmesi ile sonuçlanacaktır. 

Çikolata Kistinin Etkileri

Çikolata kistine sahip olan bir kadının çocuğunun olmamasına neden olacaktır. Kısırlık nedenleri arasında en sıklıkla nedenlerden bir tanesi de çikolata kisti olmaktadır. Çikolata kistinin belirtilerinin ortaya çıkması durumunda ve tanısının konulması sonucunda hastanın tedavi edilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde kistin yayılması ve de büyümesi gibi bir durum ortaya çıkacaktır. Bunun sonucunda da hastalık içerisinde yumurtalıklarda kistin büyümesi sonucunda çikolata kisti yüzünden hastanın yumurtalıklarının alınması da söz konusu olabilir. Kist bayanlarda ciddi komplikasyonlara neden olacağından 4 santimden büyük olması sonucunda ameliyat ile alınması gerekmektedir.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle