Çikolata Kistleri Nedenleri, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Çikolata kisti birçok kısırlığın nedenleri arasında sayılmaktadır. 4 santimden büyük olan kistler tehlikelidir. İlaç tedavisi ya da cerrahi yöntem ile kistin bulunduğu yerden çıkartılması gerekmektedir.

Çikolata Kisti


Çikolata Kisti

Tıp dilinde endometrirozis olarak bilinmektedir. Halk arasında ise çikolata kisti olarak adlandırılmaktadır. Birçok kadında görülmektedir. Gebe kalamayan kadınların neredeyse yarısından fazlasında çikolata kisti nedeniyle gebe kalamamaktadır. Adet dönemi içerisinde rahmin içerisinde bulunan zarın büyümesi sonucunda dokunun rahmin dışına çıkması sonucunda, yumurtalıklarda ya da tüplerde gelişmesine neden olacaktır. Hamilelik bir kadında gerçekleşmemesi durumunda endometriozis kalınlaşarak vücuttan atılacaktır. Vücudun yumurtalıklarında gelişmekte olan endometriyal doku yumurtalık ya da tüplerde meydana gelmesi durumunda vücuttan ayrılamayacaktır. Bunun nedeni tam olarak bilinmese bile tedavisi günümüzde bulunan bir hastalık olmaktadır.

Çikolata Kisti Belirtileri

Çikolata kisti oluşması durumunda ilk belirti olarak hastanın pelvik bölgesinde ağrı olması söz konusu olacaktır. Özellikle de bu ağrının oluşması adet dönemi ile alakalı olacaktır. Adet döneminden oluşan sancıdan daha şiddetli bir ağrının oluşmasına neden olacaktır. Bu ağrı her adet döneminde artacaktır. Kramp tarzında oluşan ağrılar genellikle birkaç gün sürmesi söz konusu olacaktır. Ayrıca pelvik bölgesinde oluşan ağrı bel ve karın bölgesinde de oluşabilir. Hastanın cinsel ilişki yaşarken şiddetli bir şekilde ağrının oluşması çikolata kisti ile birlikte olacaktır. Cinsel ilişki sırasında çok şiddetli bir ağrının olmasına neden olacaktır. Hastanın çok sık idrara çıkması söz konusu olacaktır. Hastalık içerisinde aşırı kanamanın oluşması söz konusu olacaktır. Ara ara bu adet kanamalarının oluşması söz konusu olacaktır. Kısırlık evli bayanlarda görülmektedir. Sıklıkla kabızlık görüleceği gibi şiddetli bir gaz ağrısı ve gaz oluşumu da oluşacaktır.

  • Adet öncesi ağrı;
  • Cinsel ilişki sırasında yoğun ağrı;
  • Kramp;
  • Gaz;
  • Bel ağrısı;
  • İdrar yaparken yanma;
  • Kronik yorgunluk;
  • Düzensiz adet görme;
  • Sık sık idrara çıkma;
  • Kısırlık;

Çocuğu olmayan gebe kalamayan bir kadınların yarısından fazlası neredeyse çikolata kisti nedeniyle kısırlık olmaktadır. Adet dönemi içerisinde olması durumunda hastanın sıklıkla yorgunluk hissetmesi söz konusu olacaktır. Kendisini sürekli olarak halsiz hissedecektir. Birçok hastanın kabız olması da söz konusu olur. Karın bölgesinde şişkinliğin olması ve mide bulantısının da yaşanması söz konusu olacaktır.

Vajina bölgesinde şiddetli ağrının olması ve bu belirtiler olması durumunda çekilen ultrason görüntüsünde hastanın çikolata kisti olup olmadığı da anlaşılacaktır.

Çikolata Kisti Nedenleri

Çikolata kistinin tam olarak nedeni günümüzde bilinmemektedir. Fakat adet kanamalarında kan şekerinin yoğun olması sonucunda fallop tüpleri boyunca ve vajinanın dışarısında bulunan pelvik boşluğuna adet kanaması geri dönecektir. Bunun üzerine kanamanın organlar üzerine yapışması sonucunda endometriyal dokusunda kalınlaşma meydana gelecektir. Bekar bayanlarda da görülmesi söz konusu olacaktır. Boyutları 3 ile 4 santim civarında olması durumunda tehlikeli durum arz edecektir. Bunun sonucunda adette kanam fazlalığı ve hastanın çok kanaması olması gibi durumlar söz konusu olacaktır. Rahimde görülen kist tüpleri tıkaması sonucunda kısırlık ortaya çıkacaktır.

Risk faktörü içerisinde olan bayanlar bulunmaktadır. Bunlar sıklıkla doğum yapmamış olan kadınlarda, erken yaşta adet gören kadınlarda, geç yaşta menopoza giren bayanlarda, adet döneminin kısa süresi olan bayanlarda, Vücudun çok fazla östrojen üretmesi sonucunda. Düşük beden kitle indeksine sahip olanlarda, aşırı alkol tüketen bayanlarda, Genetik olarak ailesinde çikolata kisti olan bayanlarda daha çok görülmektedir.

Çikolata Kisti Tedavisi

Hastalığın tedavisi sırasında mutlaka yaşı göz önüne alınarak hastalığın tedavisi uygulanmalıdır. İlaç tedavisi ilk olarak kullanılacaktır. Bunlar daha çok hormon tedavisi olan ilaçlar olacaktır. Hastalığın tedavisinde birçok bayan kistim kayboldu şeklinde bildiride bulunmaktadır. Bu nedenle de hastanın ilk olarak ilaç tedavisi uygulanmalıdır.

Ultrasonda hastada çikolata kisti görülmesi durumunda ilk olarak ilaç tedavisi uygulanacaktır. Düzenli olarak ultrasonda kistin takibi yapılmalıdır. Boyutları karşılaştırılmalıdır. Kistin tekrarlar bu nedenle de çoğu kişi ilaç tedavisinden ziyade ameliyat yöntemi ile tedaviyi daha uygun bulmaktadır.

Hastaya ilk olarak reçete edilecek ilaçlar arasında Nonsteroidal antienflamatuvar ilaçlar bulunmaktadır. Bunlar pelvik bölgesinde oluşan ağrıyı azaltmak için reçete edilecektir. Çikolata kistinin büyümesini engelleyecek ve kistin küçülmesi konusunda da yardımcı olur ve oluşan ağrıyı kontrol eder. Gonadotropin salıcı hormon analogları çikolata kistinin boyutunu azaltmak amacıyla hormonların düzenlenmesi için hipofiz bezinden salgılanacak ve yumurtalıklara tarafından östrojen üretimini baskılayacaktır. İlacın bir takım yan etkileri bulunmaktadır. Ateş basması, vajinada kuruluk, ruh değişiklikleri, yorgunluk gibi ilacı kullanmaya başladıktan sonra bu yan etkileri görebilirsiniz.

Çikolata kisti aspirasyonu için cerrahi yöntem oldukça etkili bir yöntem olmaktadır. Günümüz koşullarında çikolata kisti tedavisi cerrahi yöntem kullanılarak yapılmaktadır. Bunun nedenleri arasında hastanın daha hızlı iyileşmesi bulunmaktadır. Cerrahi tedavi sonrasında alınan kistlerin sonucunda hastanın kistlerinin tekrarlama oranı %40 civarında olmaktadır. Bu nedenle de hastanın senede bir takibinin yapılması gerekmektedir.

Çikolata Kisti Karbonat Tedavisi

Çikolata kistine sahip olan bazı kadınlar karbonatlı su sayesinde kistlerinin yok olmasını sağlamaktadır. Bu nedenle sizlerde eczanelerden satın alacak olduğunuz bir kaşık karbonat ile 1 su bardağı suyun içerisinde erittikten sonra mucizesi etkisi olan karbonatlı suyu içmeniz sonucunda kistin küçülmesi söz konusu olabilir. Karbonat vücutta bulunan pH değerinin normale dönmesini sağlayacak olduğundan karbonat ile su tüketilmesi sonucunda bir süre sonra kistin küçüldüğünü de fark edeceksiniz. Fakat bu yöntemin bazı bayanlarda etkili olduğu söylense de yüzde yüz garantisinin olmadığı da unutulmamalıdır. 


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle