Çikolata Kisti Hastaları İçin Zararlı Yiyecekler ve Diyet Listesi

Çikolata kisti tedavisi sırasında uymanız gereken diyet listesi bulunmaktadır. Kızartılmış yiyeceklerden ve gazlı içeceklerden uzak durmanız, fındık, çörek otu gibi yiyeceklere ağırlık vermelisiniz.

Çikolata Kistine Faydalı Gıdalar

Çikolata kisti tedavisinde diyet ağırlıklı olarak, mineraller ve vitaminlerden oluşmaktadır. Zengin gıdalar tüketilmesi ve düşük kalorili gıdalar tüketilmesi, faydalı olacaktır. Her zaman için hastanın dengeli bir şekilde beslenmesi bol sıvı tüketmesi gerekmektedir. Faydalı ürünlerin her zaman için deniz balıkları olması gerekmektedir. Haftanın en az 3 günü deniz ürünlerini tüketmesi gerekmektedir. Ayrıca hastanın balık kapsüllerini de kullanması tavsiye edilmektedir.

İçerisinde yüksek lif kaynağı bulunan vitaminlerin bulunduğu sebzeler ve meyveler her zaman için taze bir şekilde üretilmesi tavsiye edilmektedir. Rahimde bulunan çikolata kisti ya da miyomların azalması konusunda yardımcı olacaktır. Önlenmek amacıyla östrojen miktarının azalması konusunda yardımcı olacaktır. Bu durum karşısında en az günde 300 gram lif açısından bol olan taze sebze ve meyve tüketmelisiniz.

Çikolata kisti olanların yulaf ya da kepek ekmeklerini tüketmesi gerekmektedir. Bunların vücuda enerji vermesi sayesinde kolesterolün düşmesi konusunda yardımcı olacak ve hastanın fazla kilolarından da kurtulma konusunda yardımcı olacaktır.

Soya ürünleri her zaman için bakliyatlar arasında çikolata kistine sahip olan kadınların tedavisinde uygulanmaktadır. Her çeşit bakliyat tüketmeniz tavsiye edilmektedir. 

Progesteronun insan vücudunda eksik olmaması için ve bunu önleyebilmek amacıyla hastanın her gün çok sayıda meyve tüketmesi gerekmektedir. Beslenme alışkanlığı içerisinde kişinin diyeti içerisinde sarımsak ve soğan koyması gerekmektedir. Özellikle de çiğ olarak tüketilmesi tavsiye edilmektedir. hormonları normalleştirdiği gibi hastanın çikolata kistinin de küçülmesi konusunda yardımcı olmaktadır.

Hastalığın tedavisi sırasında östrojen seviyesini düşürmek amacıyla keten tohumu tavsiye edilmektedir. Keten tohumunu kahve değirmenin de öğüttükten sonrasında da 1 çay kaşığı tüketmeniz tavsiye edilir. Her gün düzenli olarak yapmanız östrojen seviyesinin normale düşmesini sağlayacaktır. Ayrıca rahminde çikolata kisti olan ya da miyom olan bayanların sıklıkla şunları tüketmesi de gerekmektedir:

 • Fındık;
 • Ceviz;
 • Deniz ürünleri;
 • Çörek otu;
 • Limon;
 • Süt ürünleri;
 • Yeşil çay.

Kırmızı sebzelerde ve meyvelerde bulunan likopen içeren kayısı, havuç, domates gibi gıdaların kistin büyümesini engelleyecek etkisi bulunmaktadır. Yeşil çay etkili bir içecek olması ile bilinmektedir. Yeşil çayın günde en az 4 su fincan içilmesi tavsiye edilmektedir. Limon ya da karahindiba otu son derece faydalı olan gıdalar arasında olan, sağlığa da faydalı olan otlar arasında olmaktadır.

Çikolata Kistine Zararlı Gıdalar

Çikolata kistinin iyileşmesi amacıyla miyomun tedavisinde uygulanacak olan iyileşmeyi hızlandırmak için bir takım yiyeceklerin beslenme programından çıkartılması gerekmektedir.

 • Kızarmış yiyecekler;
 • Baharatlı gıdalar;
 • Yağlı peynirler;
 • Yağlı balık;
 • Tereyağı;
 • Kırmızı et;
 • Mayonez;
 • Her türlü sos;
 • Kafein;
 • Siyah çay;
 • Gazlı içecekler.

Hastanın hazır gıdalar tüketmesi sakıncalı olacaktır. Yüksek yağ içeriğine sahip olan peynir çeşitlerini tüketmemelisiniz. Beyaz unlu gıdalar tüketmek yerine her zaman sizlerin de esmer gıdalar tüketmeniz gerekmektedir. Sosis, sucuk, salam gibi gıdaların zararlı olması ile bilinmektedir. Bu nedenle de bu gıdaları ve kola ya da meden suyu gibi gıdalar yememeli ve içmemesi gerekmektedir. Çikolata kisti olması durumunda hormonların düzenlenmesi çok önemli olmaktadır. Bu nedenle de hormonların düzenlenmesi için her türlü tatlı üründen uzak durmak gerekmektedir.

Kırmızı et çikolata kistine çok zararlı olmaktadır. Kafeinli içecekler ve alkol gibi zararlı ürünlerin tüketilmemesi gerekmektedir.

Çikolata Kisti İçin Diyet

Kahvaltı: 1 kase yulaf ezmesi., yağsız süt ile yapmanız gerekmektedir. İki üç tane çilek, Yanında da yeşil çay ve limon tüketmeniz tavsiye edilmektedir.

Öğle yemeği: tavuk suyundan yapılmış sebze çorbası, kahverengi pirinçten yapılan 4 kaşık pilav, lifli sebzelerle yapılmış olan mevsim salatası.

İkindi vakti: 1 kase az yağlı yoğurttan yapılan çilekli yoğurt, 1 dilim süzme peynir.

Akşam yemeği: Fırında pişirilmiş tavuk göğsü, lifli sebzelerden yaptığınız salata, limonlu yeşil çay. Yatmadan önce mutlaka 1 bardak yağsız yoğurt tüketmeniz gerekmektedir.

Miyom tedavisi sırasında yasaklı olan gıdalar asla tüketilmemesi gerekmektedir. Hastalığın tedavisi içerisinde sağlıklı olabilmesi, iyi beslenebilmesi için hastanın miyomlar küçülebilmesi için sağlığına yarar gıdalar tüketmelidir.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle