Çikolata Kisti Belirtileri ve Hastaların Dikkat Edilmesi Gerekenleri

Çikolata kisti adet döneminde ve ilişki sırasında şiddetli ağrının olmasına neden olan, ultrasonda görülen ve 6 santimden büyük olan kistlerin laparoskopi yöntemiyle alınmalıdır.

Çikolata Kisti 


Çikolata Kisti Ultrason Görüntüsü

Kadınların rahminin iç katmanını oluşturmakta olan ve her ay adet döngüsünün gerçekleşmesini sağlayacak olan endometrium adı verilen tabaka her adet sonrasında 5 milim kadar kalınlığa sahip olmaktadır. Hamile kalmayı sağlayan bu doku sayesinde sperm yumurtalıklara ulaşması sonucunda rahme tutunacak ve büyüyüp gelişmeye başlayacaktır. Böylelikle gebelik oluşur. Endometrium hücrelerinin nedeni tam olarak bilinmeden rahim bölgesinde değilde karnın iç kısmında, yumurtalıklarda ya da tüplerde gelişmesi sonucunda çikolata kisti meydana gelecektir. Belirtileri arasında kadınların her ay gördüğü adet dönemi içerisinde sancılı geçmesi, kabızlık, şiddetli karın ağrısı, cinsel ilişki sırasında şiddetli ağrı, kısırlık gibi belirtileri de bulunmaktadır. Çikolata kisti adet gören her kadında görülmektedir. Bu nedenle de bakire kadınlarda da çikolata kistinin olması söz konusu olabilir. Çikolata kisti yaşamakta olan kişilerde bazı belirtiler ortaya çıkacaktır:

  • Cinsel ilişki sırasında ciddi ağrının olması;
  • İdrarda kan gelmesi;
  • Kabızlık;
  • Burun kanaması;
  • Sırt ağrısı;
  • Kasıklarda ağrı;
  • Bel ağrısı.

Çikolata kisti olması durumunda kist sonucunda ağrı oluşacaktır. Adet kanamalarının yoğun bir şekilde ve çok ağrılı geçmesi söz konusu olacağı gibi adet gecikmesi de söz konusu olabilir. Çikolata kistine sahip olan bayanların çoğunda kısırlık meydana gelecektir. Çikolata kisti yaşamakta olan kişilerde ağrının yoğun olduğu durumlar daha çok adet kanamalarında meydana gelecektir. Kısırlık sorunu yaşayan kadınların %40 kadarının sebebi ise çikolata kisti olmaktadır. Fakat bazı kadınlarda ise herhangi bir belirti vermeden ortaya çıkması da söz konusu olacaktır. 

Çikolata kistinin de bulunduğu bölgede kistin patlama riski bulunmaktadır. Patlaması durumunda karın içine içerisinde ki sıvının akacak olması durumunda mide bulantısının ciddi karın ağrısının olması, kusma gibi şikayetler oluşacaktır.

Kist varken ve büyük boyutlara ulaşması durumunda gebe kalma ihtimali çok düşük olmaktadır. Hamileliğe engel olmaktadır.

Çikolata Kisti Tedavisi

Yukarıda yazmış olduğumuz belirtilere sahip olan bir kadını kadın doğum uzmanına gitmesi ve muayene olması sonucunda ultrasonda çikolata kisti olup olmadığı anlaşılacaktır. Daha çok 6 santimden daha büyük olan kistlerin tedavisinde cerrahi yöntem kullanılmaktadır. Daha küçük olan kistlerde ise doğum kontrol hapları ile hastalığın tedavisinin gerçekleştirilecektir. Ultrasonda görünecek olsa da bazı durumlarda nerede olduğu görünmeyen kistler laparoskopi sırasında görünebilir. Bunlar o sırada alınabilir. Ameliyat sonrasında kistler kaybolur.

Büyük olan çikolata kistleri için tek tedavi yöntemi laparoskopi yöntemi kullanılarak kistin bulunduğu yerden çıkartılması gerekmektedir. Bunun için ilk olarak ultrasonda görülen kisti kadın doğum uzmanı tarafından cerrahi yöntem uygulanarak alınmalıdır. Bunun için kist bölgesinde üç tane kesik yapılır ve kameralı bir tıbbi cihaz yardımıyla kist çıkartılır. Daha sonradan kistin yenileme ihtimali her zaman için bulunmaktadır. Çikolata kistine sahip olan bayanların kramp tarzında ağrılarının çok şiddetli olacağı için, güçlü ağrı kesiciler reçete edilmesi gerekmektedir. Tedavi amacıyla ilk olarak naproksen tarzında olan ağrı kesicilerin verilmesi gerekmektedir. Kadınların endometriozis hastalığında hormon seviyesinin azaltılması için doktor tarafından hormon ilaçları da reçete edilecektir. Ancak ilaç tedavisi hastalarda kalıcı olan çözümlerin gerçekleşmesine neden olmayacaktır. Çünkü ilaçların alınması durduğu zaman kistin tekrardan oluşması söz konusu olacaktır. Ameliyat sonrasında doktor tekrar kontrol etmelidir.

Çikolata Kisti Bitkisel Tedavisi

  • 1 adet orta büyüklükte beyaz soğan;
  • 250 gram su.

Bütün kist tedavilerinde uygulanmakta olan ve kistlerin erimesini sağlayan soğan kürü kistin kaybolmasını da sağlayacaktır. Kisti olanlar soğan kürünü sabah ve akşam yapması tavsiye edilmektedir. 15 gün boyunca bu kür uygulanır ve ardından birkaç gün ara verildikten sonra tekrardan başlanır. Kistin küçülmesini sağlayacaktır. Aynı zamanda kadınlarda miyom olması sonucunda da bu kürün iyi geleceğini bilmeleri gerekmektedir. Kist tedavisinde soğan kürü tavsiye edilmektedir. Sizlerde bir tane orta büyüklükte soğanı alarak dört eşit parçaya bölüp klorsuz suyun içerisine atarak kaynatın. Ağzınızı yakmayacak kadar ılık olduğu zaman soğanları içerisinden çıkarıp içmelisiniz. Sabah ve akşam yapmanız kist sağlığınız için çok faydalı olacaktır.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle