Çikolata Kistleri Komplikasyonları ve Riskleri Nelerdir?

Çikolata kistleri kadınların yumurtalıklarının fonksiyonlarını yitirmesine neden olacağından, tüplerini tıkayacak olması sebebiyle birçok kadında kısırlık oluşmasına neden olacak durumlar ortaya çıkarır

Çikolata Kisti Tehlikesi


Çikolata Kisti

Bayanların üreme sisteminde bulunan çikolata kistlerinin kısırlık gibi bir sağlık sorununa neden olan, kalıtsal nedenlerden genellikle kaynaklanmakta olan ve bulunduğu bölge nedeniyle çok şiddetli ağrının olmasına neden olan bir duruma sebep olacaktır. Endometrium denilen bir doku tabakası kadınların rahminde bulunmaktadır. Bu doku tabakası kadınların her ay gebe kalması için var olan bir dokudur. Gebelik oluşmaması durumunda dökülmektedir. Bu döküntüler rahim içerisinde olmaması durumunda endometriozis yani çikolata kistleri meydana gelmektedir. Tedavi edilmemesi durumunda çikolata kistleri ciddi sağlık sorunlarının olması gibi bir durumun oluşmasına neden olabilir. Oluştuğu bölgede yapışkanlığa neden olacaktır. Bu durumda da yumurtalıklar, rahim ya da kadınların tüplerinin yapışması sonucunda ciddi sağlık sorunlarının olmasına ve kadının gebe kalamamasına neden olacak bir durum ortaya çıkartacaktır.

Çikolata kistleri olduğu zaman ağrı şikayeti ortaya gelecektir. Özellikle de kadınların her regl dönemi içerisinde şiddetli sancılarının olmasına neden olurlar. Bazı kadınlarda ise herhangi bir belirti ortaya çıkmayacaktır. Adet kanaması sırasında oluşan şiddetli ağrı ya da cinsel ilişki sırasında var olan ağrı büyük bir sorun olmaktadır.

Çikolata Kisti Tedavi Edilmezse

Endometrium hücrelerinde meydana gelen ve rahmin dış kısmında kalan kanama oluşması durumunda kalıntılar etrafta bulunan dokulara yapışacaktır. Bunlar ise bayanlarda anatomik yapının bozulması ile sonuçlanacaktır. Bunun sonucunda kadınlarda fonksiyon bozukluklarının meydana gelmesine söz konusu olacaktır. Yapışan hücreler kadınlarda cinselliği yaşadığı sırada ağrının oluşmasına da neden olacak ciddi problemlerin oluşmasına neden olacak daha çok bel ve sırt ağrılarının oluşmasına neden olacak durumları meydana getirecektir. Kanamalar sebebiyle kalıntılar tüplerde tıkanmaya yol açacaktır. Fallop isimli tüplerin fonksiyonlarında bozulmalara neden olacak ciddi sorunlar ortaya çıkartacaktır. Bu durum oluşması sonucunda sperm tüplerden geçemeyecektir. Bunun sonucunda da fallop tüpüne ulaşamayacak olan yumurta hücresi tüp boyunca ilerleyememesi nedeniyle tüplerde sıkışacaktır. 

Bu durum kısırlığa neden olacak bir duruma neden olacaktır. Yumurta eğer ki ilerlemeye çalışıp fallop tüpünde ilerleyememesi durumunda kadınlarda çikolata kistinin oluşmasına neden olan durum nedeniyle kadınlarda kısırlık meydana gelecektir.

Fallop adı verilen tüplerin içerisinde çikolata kistlerinin bulunması durumunda oluşacak dış gebelik riski daha da artacaktır.

Bayanlarda oluşan çikolata kisti tedavi edilmemesi durumunda yumurtalığın içerisinde oluşmuş olan çikolata kistleri burada yumurtalıkların çalışma şeklinin bozulmasına neden olacaktır. Özellikle de kadınların yumurta rezervini etkileyecek ve çalışmamasını sağlayacaktır. Eğer kist burada kalırsa ve tamamen çıkartılmadığı zaman çikolata kisti nedeniyle bayanların yumurtalıklarının tamamen çıkartılması söz konusu olacaktır. Boyutlarına bağlı olarak tedavisi yapılacaktır. Bunun içinde ilk olarak boyutlarının belirlenmesi için çikolata kistinin tedavisi amacıyla doğum kontrol haplarının kullanımı ilk başlarda gerekecektir. Bunun dışında başka ilaçlarda doktor tarafından reçete edilebilir. Bu reçete edilecek olan ilaçlar kadınlarda östrojen ve progesteron hormonlarına baskı uygulayacaktır. Çikolata kisti nedeniyle kanamalar engellenecektir. Kistlerin küçülmesini de sağlayacaktır. İlaçlar bu hastalığın tedavisinde tek çözüm olmamaktadır.

Çikolata kistleri tedavi edilmemesi durumunda kısırlığa yol açacaktır. 35 yaşına kadar bir kadın geldiği zaman mutlaka kontrol edilmeli ve çikolata kistlerinin tedavisinin yapılması gerekmektedir. Aksi takdirde çikolata kistleri kısırlık başta olmak üzere şiddetli ağrının oluşmasına neden olacak ciddi problemlerin oluşacağı durumlara neden olur. Bu yüzden de uzman hekimler mutlaka çikolata kistlerinin tedavisinin yapılması gerektiği konusunda insanları bilinçlendirmektedir. Tedavisinin yapılmaması durumunda her ay meydana gelen kanamaların oluşması nedeniyle kişilerin çikolata kistlerinin daha da ilerleyici bir boyuta geleceği de unutulmamalıdır. Zarar verecek olması, gebe kalma ihtimalini azaltacağı için kişinin tedavisinin vakit geçmeden ve hastanın yaşı ilerlemeden yapılması gerekmektedir.

Tedavisi gerçekleşmemiş olan çikolata kistleri daha da büyüyecektir. Bunun sonucunda da kişilerde kısırlık oluşumuna sebep olacaktır. Kadınların gebe kalmasını engelleyecek bir durum oluşumuna söz konusu olur. Ayrıca bu kistlerin vücudun başka bölümlerine yayılma riski de bulunmaktadır. İlerlemesi durumunda kadınların yumurtalıklarını almak zorunda kalınması nedeniyle çikolata kistleri tedavisi gereken bir durumdur.

Çikolata Kisti Tedavisi

Çikolata kisti için ilk olarak tedavi yapabilmek amacıyla bir takım ilaçlar doktor tarafından reçete edilecektir. Bu reçete edilen kistler bayanların kistlerinin temizlenmesini ve vücuttan atılmasını sağlamaması durumunda en iyi tedavi yolu olarak Kistlerin cerrahi yol ile tedavisi gündeme gelecektir. Tedavi amacıyla kistler her zaman için bulunduğu bölgeden çıkartılarak alınacaktır. Buna rağmen çikolata kistlerinin nüks etme durumu her zaman için bulunmaktadır. Bu nedenle de hastanın her zaman kontrol altında tutulması gerekmektedir.

Kadınların genellikle çikolata kistleri oluşması durumunda tek yumurtalıklarında oluşacaktır. İki yumurtalık üzerinde çikolata kistinin oluşması çok nadir görünen bir durum olmaktadır. Kistin etkilenmesi durumunda yumurtalıklarda işlev bozukluğu meydana gelmesi ve rezervini ise olumsuz bir şekilde etkilemesi sorunu kısırlığın oluşmasına neden olur. Bu durumda da yumurtalıklarında fonksiyon kaybı ve daha bir çok sorun oluşması sonucunda kadınların kistleri ile birlikte yumurtalıklarının da alınması gerekebilir. Yapılan araştırmalarda gebe kalamayan kadınların yarısından çoğunluğu çikolata kisti sebebi ile kısırlıktan dolayı kalamadığı anlaşılmaktadır. Bu sorun ortaya çıkması durumunda bayanların yaşının ilerlemeden bir an önce çikolata kistinden kurtulmaları gerekmektedir.

Çikolata kistleri tehlikeli mi ya da yeniden olur mu soruları kadınların akıllarına gelmektedir. Gebe kalma şansını yitirmelerine neden olduğu için tehlikelidir. Ayrıca kadınların ameliyatla alınsa bile yeniden olma ihtimali de vardır.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle