Çikolata Kisti Tedavi Yöntemleri ve Doğal Kürler

Çikolata kisti adet sancılarının olmasına ya da kısırlık gibi sorunların olmasına neden olacak bir durumdur. İlaç tedavisi ya da cerrahi yöntem kullanılarak kist bulunduğu yerden çıkartılır.

Çikolata Kisti Tanısı


Çikolata Kisti Ultrason Görüntüsü

Hastanın adet dönemi içerisinde çok fazla sancı çekmesi, çocuk sahibi olmak isteyip de kısırlık sorunu nedeniyle olmayan kadınların birçoğunda çikolata kisti bulunmaktadır. İlk olarak hastalığın tanısını koyabilmek için kadın doğum uzmanına gitmeniz gerekmektedir. Onun tarafından muayene edileceksiniz ve sizin ultrason görüntülenmesinde yumurtalıklarda herhangi bir endometriozis yani çikolata kistinin olup olmadığını tespit edecektir. Çikolata kistleri sadece yumurtalıklarda bulunmaz. Aynı zamanda da rahimde ya da tüplerde de bulunduğu için yapışık şekilde görülmesinden dolayı kısırlık meydana gelecektir.

Doktor tarafından bazı durumlarda ultrason görüntülenmesinde tanı konulamayabilir. Bu durumda hastadan bilgisayarlı tomografi ve MR istemesi söz konusu olacaktır. Bazı durumlarda ise tanının konulabilmesi için laparoskopi yapılması sonucunda tanı konulabilir.

Çikolata Kisti İlaç Tedavisi

Endometriozis kisti oluşması durumunda hastalık tıbbi olarak iki yolla tedavisi söz konusu olacaktır. Bunlardan bir tanesi ilaç tedavisi diğeri ise cerrahi yöntem kullanılarak kistin bulunduğu bölgeden çıkartılması olacaktır. İlaç tedavisi uygulanacağı zaman hastanın Östrojen isimli hormonunun seviyesini düşürmek amacıyla çikolata kistinin büyümesini durdurmak ilk hedef olacaktır. Daha sonradan da verilen ilaçlar ile erimesi sağlanacaktır. Fakat çikolata kisti tedavisinden sonra yaklaşık olarak iki yıl içerisinde neredeyse ilaç tedavisi gören kadınların %50 kadarında kist tekrar etme gibi bir durum söz konusu olmuştur. Kullanılacak olan ilaçlar hastanın çok fazla ağrısının olacağı için ağrı kesiciler, doğum kontrol haplarının kullanılması, doktor tarafından profesteron dengelemesi için ilaç ve aromataz inhibitörleri kullanılmaktadır.

Daha çok doktor tarafından reçete edilen ilaçlar visanne ilacı olmaktadır.

Hastalığın tedavisi içerisinde daha çok ilaç tedavisi olarak hormon tedavisinin de kullanılması söz konusu olacaktır. Çikolata kistinin etkilerini azaltmak ya da yok edilmesinde de etkili olması ile bilinmektedir. Adet dönemi içerisinde olan kadınların hormon seviyelerinde artış meydana gelecektir. Bunun sonucunda da çikolata kistinin duvarlarında kalınlaşma meydana gelmesi söz konusu olacaktır. Alacağınız hormon ilaçları sayesinde çikolata kistinin duvarlarının kalınlaşmasını durdurabilirsiniz. Fakat hormon tedavisinin kesilmesi sonrasında kistin tekrardan görülme ihtimali fazladır. Bebek sahibi olmak isteyenler çikolata kisti nedeniyle olamadıkları zaman bunun tedavi sonucunda gebe kalabilirler.

Çikolata Kisti Cerrahi Tedavisi

Cerrahi yöntem kullanılarak yapılacak tedavinin amacı çikolata kistini ve duvarlarını ortadan kaldırmak ve yumurtalıklara zarar vermeden ağrıya ya da kısırlığa neden olan kisti bulunduğu yerden çıkarmak hedeflenmektedir. Kisti ameliyat ile tedavi ettiren kadınların yarısında neredeyse kistin yenileme ihtimali bulunmaktadır. Günümüzde çikolata kisti ameliyatları laparoskopi denilen kapalı yöntem ile yapılmaktadır. Hastanın şikayetlerinin artması durumunda ve tüpleri tıkamakta olan çikolata kisti sonucunda laparoskopi yöntemi ile kist bulunduğu yerden yumurtalıklara herhangi bir zarar vermeden çıkartılır. Laparoskopi ameliyatları daha çok tercih edilmesinin sebepleri arasında hastanın daha hızlı iyileşmesi ve hastanın daha çabuk günlük hayatına taburcu olmasıdır.

Açık cerrahi yöntemi ise günümüzde çok sık tercih edilmeyen ama bazı kist çıkarma amacıyla yapılacak tedavi yöntemleri arasında olmaktadır. 

Cerrahi yöntem ile tedavisinden sonra hastanın tekrardan kistinin nüks etmemesi için bir takım ilaçların reçete edilmesi söz konusu olacaktır. Bu ilaçlar ameliyat sonrasında kistin tekrar nüks etmesini engelleyecektir. Bazı çikolata kistlerinin çok büyük olması nedeniyle ve kadının yaşının doğurganlığı geçmesi sonucunda yumurtalıkları ile birlikte kisti de çıkartırlar.

Çikolata Kisti Doğal Tedavisi

  • 1 tane beyaz kuru soğan;
  • 250 gram su.

Çikolata kisti ya da diğer kistlerin tedavisinde birçok bitkisel tedavi yöntemiyle ilgilenmekte olan uzman tarafından soğan kürü tavsiye edilmektedir. Fakat kür içerisinde kullanacak olduğunuz soğanın rengi çok önemli olmaktadır. Eğer ki kullanacağınız soğanın kırmızı ya da mor olması gibi bir durumda yaptığınız kür başarılı olmayacaktır. Bu nedenle de sarı soğan kullanmanız gerekmektedir.

Tabii ki kullanacak olduğunuz suyun da her zaman klorsuz olmasına hazır alacağınız suyun ya da dinlenmiş suyun olmasına dikkat etmelisiniz. Bir orta büyüklükte kuru soğan dört eşit parçaya bölünerek klorsuz suyun içerisine atılmalıdır. Suyun içerisinde olan soğanlar toplam 20 dakika boyunca kaynatılmalı daha sonradan demlenmesi için yarım saat bekletilmelidir. Aç karnına günde üç defa içmeniz gerekiyor. Her kürü her defasında yeniden yapmalı ve kullandığınız soğanları tekrardan kullanmamalısınız.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle