Çikolata Kisti Patlaması Tedavi Edilmezse Nelere Sebep Olur?

Çikolata kisti patlaması, sıklıkla yaşanan ve çok fazla belirti ile karşımıza çıkabilecek hastalıklardandır. Bu kistin patlaması, hasta açısından oldukça olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir.

Çikolata Kisti


Çikolata Kisti

Çikolata kisti, yumurtalık kistleri arasında bulunmakla beraber, vajinal çeperin kalınlaşması sonunda ortaya çıkmaktadır. Yumurtalıklar ve çevresinde görülen bu kist, hem bekar hem de evli kadınlarla sıklıkla görülmekte, nadiren ameliyat gerektiren hastalıklardan bir tanesidir. Kist adını, öz yapısından almaktadır. İçi sıvı dolu ve oldukça yoğun kıvamlı olan kist, dışarıdan erimiş çikolataya benzemektedir. Yalnızca vajina içerisinde değil, karnın içerisinde sıklıkla görülebilen kistler olarak bilinmektedirler.

Neden Patlar?

Çikolata kisti patlaması, her yaş aralığında görülebilmektedir. Rahim içinde kistlerin varlığının fazla olması, ya da erken müdahale ile iyileştirilemeyen kistler zaman içerisinde büyüyerek cidar adı verilen yapıya baskı yapabilir. Bu baskı sonucunda hücre içindeki sıvıya dayanamayan kese yırtılır. Bu duruma da kist patlaması adı verilir. Çikolata kistleri de diğer birçok kist türü gibi zamana bağlı olarak yırtılabilir. Ancak, sıvının yoğunluğu sebebi ile endometriosis kistinin, vücuda verdiği zarar çok daha büyük olabilir. Vajina içerisinde birden fazla kistin bulunması da olası bir ‘polikist’ varlığına işaret edebilir.

Kistin patlamasının diğer bir nedeni de ağır egzersiz olabilir. Vücudun aşırı kasıldığı bir egzersiz, kistin patlamasına neden olabilmektedir. Çikolata kistlerinin yırtılması konusunda sıklıkla görülen bir diğer etken de cinsel ilişkidir. Vücuda uygun olmayan cinsel ilişki pozisyonu, ya da ilişki sırasında vajenin çok zorlanması, burada bulunan kist zarının yırtılmasına neden olabilmektedir. Kist patladığı anda duyulan keskin ve dayanılmaz acı, yırtılmanın en büyük belirtileri arasında yer almaktadır.

Çikolata Kisti Patlaması Belirtileri

 Çikolata kistinin patlamasının pek çok belirtisi olabilmektedir. Hastada vücut içerisinde bulunan kist patladığında, kadın hastanın bunu anlamaması da oldukça mümkündür. Kistin patladığının anlaşılması, genellikle aşağıda belirttiğimiz şekilde gerçekleşir.

 • Yüksek Ateş
 • Mide Bulantısı
 • Halsizlik
 • İstemsiz Kusma
 • Karnın Şişmesi
 • Tuvalete Çıkmakta Zorluk
 • Gebe Kalamama
 • Adet Görememe
 • Dayanılmaz Sancı
 • Kötü Kokulu Akıntı
 • Eğilme Zorluğu
 • Güçlükle Hareket Etme

Yumurtalıklarınızda başlayan ağrı, kist patlamasının en büyük etkileri arasındadır.

Endometriusis kistinin patlaması; tıbbi bir ifade ile kistin zarının yırtılıp içindeki sıvının dışarı akması beraberinde birçok belirti getirebilmektedir. Kistler, yırtılmadan önce çoğu zaman zararsız yapılar olmalarına rağmen, zarın yırtılıp içindeki sıvının rahim içinde dağılması, oldukça büyük sorunlardan bir tanesidir. İç organlarda enfeksiyon yaratabilen çikolata kistleri, sonunda ölüme dahi yol açabilmektedir.

Bu kistlerin patladığının en büyük belirtisi, yapının bulunduğu andan başlayan sancı hissidir. Gittikçe vücudunuza yayılan ve oturduğunuzda dahi vücut içi basınç artacağından ötürü sizin için sorun olan kist; beraberinde yüksek ateş, kusma ve adet görememe gibi sebepler gösterebilir. Diğer bir belirti de aşırı akıntıdır. Rahim içerisine dağılan enfeksiyonlu sıvı, kötü kokulu akıntılar ile karşılaşmanıza neden olabilir. Regl sırasında aşırı kanama da karşılaşabileceğiniz bir başka sorundur.

Kistin Patlamasının Sonuçları

Kist, belirtileri itibari ile herkeste farklı görüldüğü gibi, sonuçları itibari ile de kadından kadına farklılık göstermektedir. Çikolata kistinizin patladığını uzun yıllar anlamayabilir, yumurtalıklarda meydana gelen bir başka sorun sebebi ile doktora gittiğinizde öğrenebilirsiniz. Kistin patlaması, oldukça tehlikelidir. Zira iç organlar içerisinde doğrudan bir enfeksiyona sebebiyet verebilmektedir. Özellikle kistin büyük ve sayıca çok olması durumunda yayılan enfeksiyon, hayatınızı dahi kaybetmenize yetecek kadar büyük olabilir. Bu sebepten ötürü, yukarıda belirtmiş olduğumuz belirtiler görüldüğünde derhal bir doktora gitmenizde fayda bulunmaktadır. Karın boşluğuna akan sıvı, yalnızca rahimde değil; karında da çok büyük bir sorun meydana getirmektedir. Hastanın yemek yemesinin ve hatta nefes almasının dahi zorlaştığını söylemek mümkündür. Hastanın hassaslaşan karnına dokunmak çoğu zaman mümkün olmaz. Karın içine dolan enfeksiyonlu sıvı, ateşinizi yükseltebilir ve istifra etmenize neden olabilir. 

 Çikolata kisti patladığında, ya da bu durumda ilgili herhangi bir belirti hissedildiğinde, size en yakın jinekoloğa gitmeniz gerekmektedir. Yapılan geç müdahale, hayatınızı riske atabilir ve dayanılmaz acılar çekmenize neden olabilir.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle