Çikolata Kistine Sahip Olan Bayanlar Hamile Kalabilir Mi?

Çikolata kistine sahip olan bir bayanın gebe kalma ihtimali çok düşük olup, hamile kalsalar bile embriyonun gelişiminde sorun olmasına ve düşük yapma riskinin olduğu bir hastalıktır.

Çikolata Kisti ve Hamilelik


Çikolata Kisti Ultrason Görüntüsü

Çikolata kistinin her bayanda görülme ihtimali bulunmaktadır. Bazı bayanlarda şiddetli şikayetlerin olmasına neden olurken bazı kadınlarda hiçbir şikayet olmadan hamile kalmaları da söz konusu olabilir. Gebe kalmayan ya da gebe kalmakta zorlanan kadınların neredeyse yarısından fazlasında çikolata kisti görülmektedir. Çikolata kistine sahip olan kadınların hamile kalamama şikayetlerinin ortaya çıkması sonucunda çikolata kisti ortaya çıkacaktır. Birçok kişilerde çikolata kistinin kısırlığa neden olduğu kadınlarda bulunmaktadır. Şiddetli ağrılar olabilir. Özellikle de bu ağrılar adet dönemi içerisinde sancının çok fazla olmasına ya da cinsel ilişki sırasında aşırı bir ağrı olmasına neden olacaktır.

Özellikle kasıklarında ağrı olan, adet döneminde çok sancı hisseden cinsel ilişki sırasında kuyruk sokumuna kadar ağrının olduğu kişilerde görülme oranı daha fazla olmaktadır.

Çikolata kisti tıp dilinde edometriosis olarak anılmaktadır. Bu hastaların en sıklıkla gebe kalamadıkları görülmektedir. Çikolata kistine sahip olan bir kadının tedavisi yapılmadığı süre boyunca gebe kalma gibi bir durum söz konusu olmayacaktır. Hastalığın çok ilerlemesi ve kistin büyümesi sonucunda ameliyat ile tedavi edilmesi ve kısırlık tedavisi hastanın görmesi gerekmektedir. Kısırlık tedavisi uygulanacak bir hastanın ilk olarak aşılama uygulanacaktır. Eğer aşılama tedavisi başarılı olmaması durumunda hastaya tüp bebek tedavisi uygulanacaktır. Aşılama yönteminden olumlu bir sonuç alamayan ve gebe kalamayan bir kadının ikinci aşama olarak tüp bebek tedavisi yapılması gerekecektir. Çikolata kisti sonucunda ameliyat ile kistin bulunduğu bölgeden alınması sonucunda ilk sene içerisinde hamile kalma durumları görülmektedir. Eğer ilk bir yıl içerisinde kısırlık tedavisi görmektedirler. Eğer hastalar 35 yaşın üzerinde olması durumunda bu bir yıl süre daha da kısalacaktır. Bunun nedeni 35 yaşına ulaşmış olan kadınların yumurta kalitesinde ayrıca yumurta sayısında azalma olmaktadır. Ayrıca çikolata kisti olmayan kadınlarda 35 yaşına gelmeleri ya da geçmeleri durumunda gebe kalma ihtimalleri azalmaktadır.

Çikolata Kisti ve Kısırlık İlişkisi

Hastaların yumurtalıklarında oluşan bu kist gebe kalma şansının düşmesine neden olacaktır. Eğer hasta 40 yaşından daha büyük olması durumunda yumurtalık kalitesi daha da düşecektir. Sayısında da azalma meydana gelir. Bunun sonucunda kişilerde gebe kalmama gibi bir sorun meydana gelir. Hastanın 40 yaşında ya da daha büyük olması durumunda çikolata kisti ameliyatı yapılması kadınlar açısından uygun olmayacaktır. 40 yaş üzerinde bir kadın olması durumunda yumurtalık kistinin çıkartılmadan hamile kalınması sağlanacaktır. Bu yaşı geçen gebe kalamayan kadınların kist çıkartılırken yumurtalıklarında rezervi adı verilen bir durum oluşacaktır. Bu durumda ciddi komplikasyonların oluşmasına neden olacak bir durum oluşturur. Bu yaşta olan bir kadının yumurtasının rezervi olma ihtimali olması sonucunda gebe kalma ihtimalinin daha da düşecektir. Bu nedenle de ilk olarak ameliyat öncesinde kadınların gebe kalması planlanır. Çikolata çisti varken gebe kalan bir kadının embriyonun gelişmemesi sonucunda düşük olmasına neden olur. Bazı kadınların çikolata kistim var mı ya da çikolata kisti ile gebe kalabilir miyim sorusu gelmektedir.

Kadınlarda meydana gelen kısırlığın en önemli nedenleri arasında bulunan çikolata kisti tedavi edilmemesi durumunda ciddi sorunların olmasına neden olabilir. Bunun sonucunda lezyon görülmesi sonucunda patolojik olarak tanısının konulması için patalojik olarak inceleme yapılması gerekmektedir. Özellikle de ailesinde çikolata kisti olan bayanların risk altında olması söz konusu olacaktır. Ailesinde kist görülen kişilerin düzenli bir şekilde kontrol edilmesi gerekmektedir. Normal sağlıklı bir kadının gebe kalamama gibi bir durum söz konusu olması sonucunda bunun çikolata kistinin olup olmadığı değerlendirilmesi gerekmektedir.

Kadınların çikolata kisti genellikle kadın doğum uzmanı tarafından yapılacak ultrason görüntülenmesinde tanısının koyması mümkün olacaktır. Çikolata kisti cerrahi yolla çıkartıldıktan sonra tekrar etme riski bulunmaktadır.

Çikolata Kistinin Hamileliği Engellemesinin Nedenleri

Çikolata kisti olması durumunda rahim, tüpler gibi organların yapışık olmasına neden olacaktır. Bu durumda da kadınların gebe kalmasının engelleyecek bir durum ortaya çıkacaktır. Özellikle de tüplerde yapışıklığın oluşması durumunda neden olacaktır. Tüplerde bulunan çikolata kistleri spermin bu tüplere girmemesine neden olacaktır. Tüplerde ilerleyemeyecek olması nedeniyle kısırlık meydana gelebilir.

Eğer kist tüplerde değilde yumurtalıklarda oluşması sonucunda burada bulunan sağlam doku azalacaktır. Bunun sonucunda da yumurta hücrelerinin rezervi oluşması olumsuz bir sonuçla etkilenecektir. Yumurtalıklarda gelişecek olan folikül gelişmeyi olumsuz yönde etkileyecektir. Bunun sonucunda luteal faz oluşmayacaktır. Hormonal dengesinde bozulmalar meydana gelecektir. Bu da adet gecikmesi gibi sorunlar oluşmasına neden olur. Bu durum embriyonun oluşması halinde sağlıklı bir şekilde gelişmesini engelleyecek rahim içinde tutunması zorlaştıracak ve bunun sonucunda gebelik olsa da düşüklerin oluşması gibi bir durumla karşılaşacaktır.Ayrıca çikolata kistinin bazı bayanlarda bağışıklık sistemi sorunlarının olmasına da neden olacağı bilinmektedir. 

Çikolata kisti tedavisinden sonra ilk bir yıl içerisinde ya da daha erken bir dönem içerisinde hamile kalınabilir. Bazı bayanların çikolata kist varken hamile kalabilirim cümlesi akıllara gelmektedir. Bu durum hamileliğin gecikmesine sadece neden olacaktır.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle