Dalakta Kist Belirtileri, Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Dalakta kist oluşması doğumsal ya da sonradan bir parazit neticesinde ortaya çıkacak karın ağrısı sonucunda anlaşılabilir. Cerrahi yöntem uygulanarak tedavisi gerçekleştirilecektir.

Dalak Kisti


Dalakta Kist Tomografi Görüntüsü

İçerisi sıvı dolu olan ve duvarlarının zar ile kaplı olduğu oluşumlara kist adı verilmektedir. Dalak karın içerisinde bulunan ve içerisinin kan ile dolu olduğu insan yaşamında oluşan önemli bir organ olmaktadır. Yüksek kan akımının oluşması nedeniyle kişilerin hayatı içerisinde dalak oldukça önemli bir yere sahip olmaktadır. Kist normal bir doku olarak karşımıza çıkmamaktadır. İçerisi su dolu olan kesecikler olarak isimlendirilmektedir. Dalakta meydana gelecek olan kistler ise anne karnında bebeğin gelişimi sırasında olacağı gibi daha sonrasında da yaşanması mümkün olan kistler olarak karşımıza çıkmaktadır. Dalak çok önemli bir organ olması nedeniyle dalakta meydana gelen kistler hayati önem taşıyabilir.

Dalak Kisti Belirtileri

Dalak kistlerinin oluşması sonucunda dalakta meydana gelen kistler sıklıkla tesadüf eseri ortaya çıkmaktadır. Kişilerin çoğunda söylenen dalağım şişti tabirinin aslında yersiz olduğu, dalağın olduğu bölgede bir ağrı olması sonucunda dalak şişmeyeceğini ve herhangi bir ağrının olmayacağını bilmeleri gerekmektedir. Çok büyük boyutlara ulaşmış olan dalak kistlerinin ya da tümörlerinin herhangi bir belirtiye yol açmadan kişilerde sıklıkla oluştuğu bölgede kalacağı unutulmamalıdır. Bunun dışında bazı kişilerin dalağında kist oluşması sonucunda şu belirtiler ortaya çıkabilir.

  • Karın ağrısı;
  • Sol omuzda hissedilen ağrı;
  • Apse oluşması;
  • Halsizlik;
  • Çevre dokulara yapacağı baskı.

Meydana gelecek olan ağrının sıklıkla karnın üst kısmında olacağı unutulmamalıdır. Tabi ki bu ağrı kistin çok büyük boyutlara gelmesi sonucunda dalakta kist meydana gelmesi sonucunda dokuya fazladan baskı yapması ile alakalı olacaktır. Kist içerisinde oluşan sıvının fazlalaşması sonucunda bazı kişilerde kanamanın olması da söz konusu olacaktır. Bu durum ciddi komplikasyonlar yaratabilir. Ayrıca kistin apse oluşması sonucunda bazı kişilerde yüksek ateş, enfeksiyonun gelişmesi ve titreme gibi durumların da oluşmasına neden olacaktır. Kistin büyümesi sonucunda zar gerilecektir.

Bunun sonucunda da diyaframa baskı yapacak olmasından bazı kişilerin karın ağrısı sol omzuna doğru da yayılacaktır.

Dalak Kisti Nedenleri

Dalakta meydana gelen kistlerin çoğunluğu hidatik adı verilen daha sonradan gelişen kist olarak meydana gelmektedir. Bu kistler halk arasında ise köpek kisti olarak tanımlanmaktadır. Bir parazitin insanlara hayvan yoluyla bulaşması sonucunda ortaya çıkacak olan ve insanların daha çok dalak gibi iç organlarında gelişecek olan kistler olmaktadır. Ekinokok adı verilmekte olan bir parazitin insanlara bulaşması sonucunda meydana gelecektir. Tenya gibi olan bu parazit etobur hayvan dışkısı ile insanlara geçmektedir. Larva şeklinde insanların tüketmekte olduğu sulara ya da sebzelerde oluşması sonucunda insanlara bulaşacaktır. Köpek ya da tilki gibi etobur olan hayvanların dışkıları sonucunda ortaya yayılacaktır. Bunları ağız yoluyla insanların yutması sonucunda da kistler insanlarda meydana gelir. Ekinokok paraziti vücuda ağız yoluyla girmesi sonucunda kişilerin karaciğer ya da dalak gibi organlarına kan yoluyla ulaşması sonucunda burada köpek kisti meydana gelecektir. Hidatik olarak isimlendirilen bu kist normal bir canlı gibi insan vücudunda meydana gelir büyüyecek ve daha sonrasında yaşlanacaktır. Yaşam döngüsü içerisinde farklı şekillerde karşımıza çıkar. İnsandan insana bulaşmaması ile de bilinmektedir.

Dalak Kisti Tedavisi

Dalakta meydana gelen kist tanısı konulduktan sonra hastaya ilk olarak albendazol türünde olan ilaçlar reçete edilecektir. Fakat hidatik kist oluşması durumunda hastaya bu tedavi yöntemi yeterli olmayacaktır. Bunun için enfeksiyon gelişmiş olan hastalarda radyolojik tedavinin uygulanması da söz konusu olabilir. Bazı hastalarda kistin büyüklüğüne bakılarak uygulanacak olan tedavi yöntemi ise cerrahi tedavi olacaktır. Daha sıklıkla hidatik kist dalakta olması sonucunda laparoskopi adı verilen yöntem kullanılarak kist kapalı yöntem adı verilen bu ameliyat türü ile geniş bir açık yapılmadan karından açılacak küçük kesikler ile ameliyatı yapılacaktır.

Dalak Kisti Bitkisel Tedavisi

  • 1 yemek kaşığı kırkkilit otu;
  • 1 su bardağı su.

Dalaktaki kist tedavisinde etkili olan en önemli bitkisel tedavi yöntemi olarak hastaların kırkkilit otu kullanarak yapacak olduğu kür sayesinde kistlerinin küçülmesi ya da yok olması mümkün olmaktadır. Kürün kullanım süresi 21 gün olacak ve ardından üç ya da dört gün ara verildikten sonra tekrardan yapılacaktır. Bunun için 1 yemek kaşığı kadar kırkkilit otu 1 su bardağı kaynamakta olan suyun içerisine konularak 8 dakika boyunca kısık ateşte kaynatılır. Ardından ılık olduğu zaman sabah ve akşam içmeniz olumlu sonuç verecektir.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle