Damakta Kist, Belirtileri, Teşhisi ve Tedavi Süreci

Damakta kist, genç ya da çocuk demeden pek çok kişinin karşılaşabileceği sorunların başında gelmektedir. Alt ya da üst damakta meydana gelen kistler, hasta açısından çok ciddi sorunlar yaratabilir.

Damakta Kist


Damakta Kist

Damakta kist görülmesi, sık sık karşılaşılan durumlar arasında yer almaktadır. Çocuk ya da yetişkin demeden birçok kisi, damağının belirli bölgelerinde bir alt yapının varlığını hissedebilir. Çoğu zaman kişiler açısından oldukça can sıkıcı bir durum olabilen bu kistler, farklı boyutlarda karşımıza çıkabilir. İrili ufaklı birçok kistin bir araya gelmesi ile bu durum polikist adını almaktadır. Bu yapı, çok fazla etkene bağlı olarak oluşabilir. Doktorların yorumları incelendiğinde, korku veya stresin, damak kisti oluşumuna sebebiyet verdiği gözlemlenmiştir. Epitel doku adı verilen ağız içi dokunun bir nevi uzantısı olduğunu söyleyebileceğimiz bu kistler, hastaların yaşam standardını uzun süreliğine düşürebilmektedir. 

Belirtileri

  • Beslenme Sırasında Güçlük
  • Çiğneme Zorluğu
  • Konuşma Zorluğu
  • Dilinizi Hareket Ettirdiğinizde Dişinize Gelen Kabartı
  • Kanama (Nadiren)
  • Ağız Kokusu
  • İrin Akıntısı
  • Kabarma
  • Şişlik
  • Dilde Sürekli Tuzlu Tat Hissi

Yukarıdaki belirtilerin en az ikisinin bir arada görülmesi halinde, damak kistinin varlığından söz edilebilir.

Damakta meydana gelen kist, hastayı her açıdan son derece zorlayabilmektedir. Önceleri acısız olarak başlayan, ancak enfeksiyon kapması durumunda; hastanın hayatını dahi tehdit edebilen bu kistler, mutlaka tedavi altına alınması gereken kistlerdir. Yemek yerken hissettiğiniz acı, dilinizi damağınızda gezdirdiğinizde hissetmiş olduğunuz şişlik, damakta kist görülmesinin en büyük etkenleri arasında yer almaktadır. Başta zararsız görünen bu kist, önlem alınmadığı takdirde, hastanın hayatında çok büyük bir sancıya neden olabilir. Yetişkinlerde çok daha sık görüldüğünü söyleyebileceğimiz damak kisti, bebeklerde dahi görülebilmektedir. Bebeklerde anlaşılması, yetişkinlere göre iki kat daha güç olacağından ötürü, ağız sağlığına dikkat edilmesi gerekir.

Kistin bulunduğu yer, genellikle köpek dişi olarak tabir edilen, üst dişlerin arkasındadır. Ancak damağın her bir bölgesinde görülebilen bu kist, rengi itibari ile de mor ya da mavi tonlarına çalmaktadır. Epitel dokunun bir parçası olduğundan dolayı, ağzınızın içinde her gün farklı yerlerde bulunuyormuş gibi görülebilmektedir. Sıklıkla farklı alanlarda şişlik hissetmeniz, damak içi kiste sahip olduğunuzun en büyük kanıtları arasında yer almaktadır. Dilinizde sürekli tuzlu bir tat hissediyorsanız, ya da artık sizi kusturacak derecede bir irin akıntısı baş gösteriyor ise, derhal doktora başvurmanız gerekmektedir.

Tedavi Yöntemleri

Antibiyotikler, bu kistin iyileşmesini sağlamak için kullanılan yöntemler arasında başı çekmektedir. Doğrudan ağız içine uygulanabilen bir tıbbi görüntüleme metodu olmadığından dolayı (diş cerrahisi dışında) teşhis genellikle tedavi üzerinden yapılmaktadır. Damağınızda ya da genellikle üst diş etlerinizde karşılaşılan bu kistleri yok etmek için doktorlar tarafından ilaç tedavisi uygulanması, sıklıkla karşılaşılan durumlar arasında yer almaktadır. Genelde günde iki kez kullanılan bu ilaçlar yardımı ile ortalama 20 günlük bir süre zarfı içerisinde kistlerinizden kurtulmanız mümkün olabilir.

Kistin enfeksiyon kapması halinde, doktorun iyileşme gösterebilmesi için size verdiği ilaçların yanında; iltihap kurutma özelliği gösteren ilaçlar da kullanmanız gerekmektedir. Kistin enfeksiyon kapması, irinin ağız boşluğunda yayılması anlamına geldiğinden, bu konuda kesinlikle önlem alınması icap etmektedir. İlaçlar ve iltihap kurutucular, kistlerin yok olmasına yardımcı olmazsa, önerilebilecek tedavi yöntemlerinden bir tanesi de cerrahi yöntemdir.

Ameliyat Yöntemi

Damakta ya da diş üzerinde görülen kistlerin tedavisi için kullanılan yöntemlerden bir tanesi de ameliyattır. Cerrahi operasyonlar vücut üzerinde görülen diğer birçok kist türü için tamamı ile kurtarıcı seçeneklerden birisi olsa da, damak kistleri için durum böyle değildir. Kistin yok edilmesi için yapılacak cerrahi operasyonda hastanın dişlerinin alınması zaman zaman uygulanabilir. Böyle bir durumun varlığı halinde, ağzında açık yaralar ve ciddi boşluklar meydana gelecek hastanın, aynı zamanda dişlerini de kaybedeceği sonucunu baz aldığımızda, ameliyat yönteminin riskli olduğu sonucuna varabiliriz. 

Çoğu kez tek seferde kistin alınması söz konusu olsa da, epitel dokunun tekrar şişliği ve kist oluşumuna sebebiyet verebilmesi mümkün olduğundan, ameliyatın tekrarlanma durumu olabilir. İltihabın kontrol edilebilir olmasını sağlamak için, ameliyat uygulanması gereken yöntemlerden bir tanesidir.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle