Dermoid Kist Ameliyatı ve Sonrasında İyileşme Süresi

Dermoid kist içerisi kıl, tırnak gibi dokuların bulunduğu bir kist türü olmaktadır. Tedavisi cerrahi yöntem olmaktadır. Ameliyat sonrasında hastanın gebelik dönemi 1 yıl sonra gerçekleşmelidir.

Dermoid Kist Ameliyatı


Laparoskopi Ameliyatı

Dermoid kist tıp dilinde matür ovarian teratom olarak anılmaktadır. Bu kist normal kistlerden farklı olmaktadır. Kistin içerisinde sıvı bulunmamaktadır. Bunun yerine kistin içerisi açıldığı zaman, kıl, tırnak gibi dokuların yanı sıra yağ dokusu ve diş gibi dokular bulunur. Bunun tedavisi cerrahi yöntem olmaktadır. Daha çok laparoskopi adı verilen kapalı yöntem kullanılarak hasta ameliyat edilir. Açık cerrahi iyileşme süresi ve hastanede kalma süresinin uzun olması nedeniyle laparoskopi yöntemi kullanılmaktadır.

Kistin hamilelik esnasında görülmesi durumunda tedavisi için doğum beklenecektir. Doğum sonrasında kistin alınmasına doktor ile hasta karar verecektir.

Ameliyat Öncesi

Ameliyat öncesinde hastanın psikolojisinin iyi olması gerekmektedir. Bazı hastaların ameliyat öncesinde psikolojileri etkilenmektedir. Bu durumda ameliyat öncesinde hastanın psikolojik tedavi alması gerekebilir. Ameliyattan bir gün öncesinde hastanın anestezi onayı alması gerekmektedir. Bunun için bazı testler yapılır. Kan testleri ve akciğer röntgen filmi çekimi, idrar tahlilleri ayrıca bazı hastalar için gerekli olan EKG ve bilgisayarlı tomografi sonucunda anestezi doktoru tarafından onay alınması sonucunda ameliyat için doktorun talimatlarını iyi dinlemeniz gerekmektedir.

Hastanın ameliyat olacağı gece bir şey yememesi gerekmektedir. Bunun anestezi sırasında soluk borusuna yiyeceklerin kaçması sonucunda hastanın hayati tehlike altına girecek olması nedeniyle bir şey yememelidir. Aynı zamanda da sıvı gıdalarda almaması gerekmektedir. Ameliyat saati geldiği zaman hastaya hastane tarafından özel giysi verilecektir. Hemşire tansiyonunu ölçecek, doktor tarafından gerekli görülen ilaçlar verilecektir. Ameliyat sırasında gerekli olacağı için damar yolu açılır. Hastane personeli eşliğinde, hasta ameliyathaneye götürülür. Burada ameliyat ekibi ile karşılaşacaktır.

Ameliyat Aşamaları

Ameliyatın ilk aşaması anestezi olmaktadır. Burada hasta ameliyat masasına yatırılır. Hastanın açılan damar yolundan ilaçlar verilerek hasta uyutulması gerçekleşecektir. Ameliyat süresi boyunca hasta anestezi hekiminin ve ekibinin kontrolü altında olacaktır. Her saniye tansiyonu ve kandaki oksijen miktarı ölçülecek ve herhangi bir komplikasyon olması durumunda müdahale edilecektir.

Dermoid kisti ister laparoskopi ameliyatı olsun, isterse açık yöntem kullanılarak ameliyat edilsin hastanın genel anestezi altında yapılacaktır.

Kadın doğum uzmanı tarafından yapılacak olan laparoskopi ameliyatı için göbek deliğinin bir karış altında bir delik açılacaktır. Diğerleri ise göbek deliğinden 5 santim altında iki kesik daha yapılarak gerçekleşecektir. Karnın içerisine gaz verilir ve şişirilir. Böylelikle organlar birbirine yapışık olduğundan gaz verilmemesi durumunda ameliyat gerçekleşmez. Gaz sonrasında kamera yardımıyla kistin monitörde görüntülenmesi ardında ameliyat işlemi başlayacaktır. Kistin büyüklüğü ve bulunduğu konuma göre ameliyat süresi değişiklik göstermektedir. Fakat süresi bir buçuk ile iki saat arasında değişmektedir. Kist yumurtalıklardan başarılı bir şekilde çıkartılır. Burada çok dikkat edilmelidir. Yumurtalığın herhangi bir şekilde zarar görmemesi gerekmektedir. Kist çıkartılması sonucunda cerrahi aletler çıkartılacaktır. Dikiş bölgeleri dikilir ve hastanın temizliğinden sonra genel anestezi altında olan hasta uyandırılır.

Açık cerrahi yöntemi yapılacağı zaman hangi yumurtalık içerisinde kist bulunuyorsa bunun için o bölgeden büyük bir kesik yapılacaktır. Hastanın genel anestezi altında olması nedeniyle herhangi bir şey hissetmeyecektir. Kesikten sonra cerrah tarafından yumurtalık ilk olarak ulaşılır. Daha sonrasında da kiste ulaşılır ve kist bulunduğu bölgeden çıkartılır. Dikiş atılarak hasta uyandırılır.

Ameliyat Sonrası

Hastanın uyandırılması sonucunda herhangi bir sorun olmaması durumunda genellikle hastane servisinde ki odasına alınacaktır. Hastanın ayağa kalkmasına hemen izin verilmeyecektir. 6 ile 8 saat sonrasında hasta ayağa kaldırılacaktır. Hastanın ağrısının olacağı için hemen ağrı kesici iğne yapılacaktır. Ameliyat sırasında verilen gaz nedeniyle omuz ağrısı ya da sırt ağrısının olması normal olacaktır. Jinekolojik bir ameliyat olması nedeniyle hastanın kanamasının olması normal bir durum olacaktır.

Hemşire tarafından her saat başı hastanın izlenmesi gerekmektedir. Doktoru tarafından verilen ilaçları hemşire gözetiminde verilecektir. Hastaya uygulanacak olan tedavi sırasında hemşirenin rolü çok önemli olmaktadır. Tansiyon ölçme, ateş ölçme gibi durumlar hemşire takibinde olacaktır.

İyileşme Süresi

Çalışan bir kadınsanız hastaya 15 gün ile 20 gün arasında değişen doktor raporunun verilecektir. Ev ortamı içerisinde de, hastane ortamında olduğu gibi çok dikkatli olması gerekmektedir. Hastanın 1 ay ile 45 gün arasında değişen bir tam olarak iyileşme süresi olacaktır. Bu süre içerisinde cinsellik yaşamaması gerekmektedir. Cinsellik erken yaşaması hastanın cinselliği yaşadığı için komplikasyon oluşmasına ve sorunlar olmasına neden olacağından yasaklanacaktır. Enfeksiyon kapmaması için ve iltihaplanma olmaması için antibiyotik tedavisini aksatmamalıdır.

Hasta eğer ki gebelik yaşamak istiyorsa o zaman bu durum ameliyattan 1 sene sonrasında olmalıdır. Ameliyat sonrası gebelik riskli olacaktır. Bu nedenle de doktorlar tarafından 1 sene geçmeden gebelik gerçekleşmesi sakıncalı olduğu belirtilmektedir.

Dermoid Kist Ameliyatı Riskleri

Ameliyatın bir takım riskleri olmaktadır. Bunlar genel anesteziye bağlı olarak meydana gelecek olan riskler olmaktadır. Ameliyat olanlar yapışık şeklinde olan tüplerin bulunduğu bölgelerde ve dokularda bir takım zarar olmasına neden olabilir ve bozukluklar olabilir. Çok ender görülen bir durum olmaktadır. Cerrah tarafından uygulanan işlem eğer ki laparoskopi yöntemiyse bunun her zaman için gelişen komplikasyonlar sonucunda açık cerrahiye dönme riski bulunmaktadır. Hastalarda ayrıca daha önceden batın bölgesinde bir ameliyat gelişmişse laparoskopi yöntemi ilk ameliyatından daha öncesinde yapılması uygun olacaktır.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Toplam 2 oy, ortalama: 4,00 en fazla 5)
Loading...
Yorum ekle