Dermoid Kist Nedenleri, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Dermoid kist kadınların yumurtalıklarında ya da sakral bölgede meydana gelebilir. İçerisinde kıl, diş, tırnak gibi dokular bulunur. Cerrahi yöntem kullanılarak yumurtalıklardan çıkartılacaktır.

Dermoid Kist


Dermoid Yumurtalık Kist

Dermoid kist çok değişik bir kist olup, içerisinde kıl, tırnak, kıkırdak, kemik ya da diş gibi dokulardan oluşmaktadır. Yağ dokusu içerisinde fazlasıyla bulunmaktadır. Kist içerisinde çok iyi bir şekilde konumlanacaktır. Kist kesecik şeklinde olur ve diğer kistlerden farklı olarak içerisinde sıvı bulunmamaktadır. Kistin duvarları oldukça kalın olmaktadır. Yapılan araştırmalara göre kistin %20 civarında görülme ihtimali bulunmaktadır. İyi huylu bir tümör olmaktadır. Yuvarlak ya da oval bir görünümü bulunmaktadır. Teratom tabakalı ve epitelyum olan bir boşluğu dolduracaktır. Bazı zamanlarda mezoderm bir jole benzerinde içerisinde sıvı da görülmektedir. Dermoid kistler ayrıca herhangi bir yaşta ortaya çıkması da mümkün olacaktır. Çocukluk, ergenlik, yetişkinlik ya da menopoz döneminde oluşması ile de bilinmektedir. Bu kistlerin çok yavaş bir şekilde büyümesi ile de bilinmektedir. 

Dermoid kist ve gebelik esnasında tespit edilmesi söz konusu olacaktır. Teratom küçük olması durumunda hamilelik sırasında komplikasyonlar oluşturmaması durumunda bir sorun olmayacaktır. Organlara baskı uygulamayacak olması nedeniyle gebelikte sorunlara da neden olmayacaktır. Gebelikte tanısının konulması durumunda tedavisi doğumdan sonraya bırakılacaktır. Gebe bir kadında dermoid kist görülmesi durumunda bu konuda herhangi bir işlem uygulanmayacaktır.

Dermoid kistler bazı durumlarda komplikasyonlara yol açacaktır. Bunların içerisinde gebeliğe engel olacak durumlar oluşmasına neden olur. Engel olması sonucunda tedavi yapılması neticesinde kadın tekrardan hamile kalabilir. Fakat bazı kişilerde ise kısırlık oluşturacağı için gebeliğe tamamen engel olacaktır. Yumurtalıklara zarar verebilir.

Dermoid Kist Belirtileri ve Nedenleri

Bir insanda meydana gelen Dermoid kist doğumsal olarak meydana gelmektedir. Bebek anne karnında embriyo dönemi içerisindeyken bu kist oluşmaya başlar. Ekzoderm adı verilen tümörden kaynaklanmaktadır. Embriyonik olarak oluşmaya başlayacaktır. Ayrıca kistin büyümesi bir kadında kist fark edilmeden büyümeye başlayacaktır. Oval bir görünüme sahip olan kistler 15 santim boyutuna kadar ulaşması da söz konusu olacaktır.

Büyümediği zamanlarda dermoid kistler herhangi bir belirti vermeyecektir. Bu nedenle de yıllar boyunca kalmaya devam eder ve kendisini göstermezler. Bu nedenle de çekilecek bir ultrason görüntüsü içerisinde rast gele tanısı konulacaktır. Eğer ki büyük boylara yumurtalık içerisinde oluştuğu zaman ise belirti vermeye başlayacaktır.

  • Karın ağrısı;
  • Hormon değişikliği;
  • Adet düzensizliği;
  • Yüksek ateş;
  • İltihaplanma;
  • İştah kaybı.

Kistlerin görülmesi daha çok üreme dönemi içerisinde olan kadınlarda görülmektedir. Kistin tedavisi için çıkartılma işlemi yapılırken yumurtalıkların herhangi bir zarar görmemesi gerekmektedir. Cerrah tarafından sadece kist çıkartılmalı ve yumurtalığın alınmadan yerinde kalması sağlanmalıdır.

Dermoid Kist Çeşitleri

Dermoid Sakral Kist

Halk arasında kıl dönmesi olarak adlandırılır. Derinin tabakası olan dermis bölgesinde kılın ilerlemesi sonucunda cilt üzerinden kılın çıkmaması sonucunda cilt altında büyümeye ve uzamaya devam edecektir. Vücudun her bölgesinde görülebilir. Daha çok kuyruk sokumu bölgesinde oluşacaktır. 16 ile 30 yaş arasında olan insanlarda görülse de daha çok erkeklerde kadınlardan daha çok görülmesi ile bilinmektedir. Kıl dönmesi oluşan kişilerde tanı konulması durumunda sıklıkla akıllara kist dermoid sakral nedir sorusu gelmektedir. Kılın dışarıya çıkmadan büyümesi sonucunda gelişecektir. Burada zaman içerisinde bir akıntı oluşacaktır. Kötü kokulu bu akıntı sonucunda ağrı da meydana gelebilir.

Ayrıca bu kistin zaman içerisinde fistül olma durumu da görülmektedir. Tedavisi için genel cerrah uzmanı tarafından ameliyat edilmelidir. 

Yumurtalıkta Dermoid Kist

Normal kistlerden farklı olarak gelişecektir. Bunlar yağ dokusu olarak sarımsı bir renk, kıl ve diş gibi dokuların içerisinde bulunduracaktır. Sağ ya da sol yumurtalık bölgesinde gerçekleşecek ve boyutları 15 santim civarına kadar ulaşacaktır. Kistin içerisinde yoğun miktarda tiroid dokusu bulunacaktır. Kist iyi huyludur ve kanser olma ihtimali ise çok düşük olmaktadır. Yapılan muayene sırasında ultrason sonucunda görülecektir.

Gözde Dermoid Kist

Gözü oluşturmakta olan kaş ya da göz kapağı gibi bölgelerde oluşacak bir durumdur. Gözün gelişmesinde koristomatöz malformasyon oluşmasına neden olacaktır. Daha çok çocukluk çağında meydana gelmektedir. En çok üst kapakta oluşmaktadır. Bu durum cilt ile bağlantılı olmaması ile de dikkat çekmektedir.

Dermoid Kist Tedavisi

Dermoid kistler eğer ki sakral bölgede olması durumunda genel cerrah uzmanları, yumurtalıklarda olması durumunda ise kadın doğum uzmanları tarafından cerrahi yöntem kullanılarak tedavi edilmesi gerekmektedir. Bunun için günümüzde kistin çıkartılması amacıyla kadın doğum uzmanlarının tercih ettiği yöntem laparoskopi yöntemi olmaktadır. Kistin büyüklüğü ve hacmi sonucunda ayrıca iltihaplanma gibi bir durum olmasında öncelikle ilaç tedavisi uygulanacak ve iltihabın yok olması sağlanacaktır. Daha sonradan ise kistin bulunduğu bölgeden laparoskopi yöntemi kullanılarak çıkartılması gerekecektir. Bunun için 3 tane küçük kesikten tıbbi cihazlar yardımıyla kiste ulaşılacaktır. Kist çıkartılacak ve sonra kesikler dikişler ile kapatılacaktır. Kadınlar hamilelik düşünüyorlarsa ameliyat olanlar için gebeliğin kistin çıkartıldıktan 1 yıl sonrasında gerçekleşmesi gerekmektedir.

Dermoid Kist Bitkisel Tedavisi

  • 1 tane sarı soğan;
  • 200 gram dinlenmiş su.

Kuru soğan çok küçük parçalara bölünerek 200 gram suyun içerisine konulmalı ve 10 dakika boyunca kaynatılmalıdır. Soğuduğu zaman içebilirsiniz. Kürün uygulama süresi 15 gün olmaktadır. 10 gün ara verilir ve küre kaldığı yerden hasta devam eder.

Prof. İbrahim Saraçoğlu tarafından belirtilen bu kuru soğan kürü bütün kistlerin tedavisinde uygulanabilir. Sizlerin de dermoid kist tanısı konulması durumunda belirtileri azaltmaya yardımcı olmak ve kistin büyümesini engellemek amacıyla kuru sarı soğan kürü tüketmeniz tavsiye edilmektedir. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan bir tanesi bu kürü her sabah ve akşam içerken yeniden demleyin. Sabah demlediğiniz soğan kürü akşam içmeniz herhangi bir fayda sağlamayacaktır. Ayrıca kürün içerisine bir katkı maddesi sağlamanız da başarısızlıkla sonuçlanacaktır. Mor ya da kırmızı soğanın tedavi de etkili olmadığı da unutulmamalıdır.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Toplam 1 oy, ortalama: 3,00 en fazla 5)
Loading...
Yorum ekle