Diş Eti Kisti Ameliyatı Nasıl Yapılır? Ameliyat ve Sonrası İyileşme Süreci

Diş etinde gizlice ilerleyen diş eti kistinin farklı türleri bulunur ve hepsi için ameliyat tedavisi gerekmez. Gereklilik halinde diş eti kisti ameliyatı nasıl uygulanacağına dair tüm detaylar.

Diş Eti Ameliyatı Hangi Durumlarda Yapılır?

Diş eti ameliyatı genellikle hasta açısından ilk evrelerinde semptomlar oluşturmaması nedeniyle ileri evrelere ulaşıyor olmasından dolayı diş eti kisti için uygulanan en yaygın tedavidir. Döküntü kist olarak tanımlanan ve genellikle küçük çocukları etkileyen durum süt dişin düşmesi sırasında bölgede ortaya çıkar ve dişle birlikte veya sonrasında kendisinin de düşmesi sebebiyle ameliyat müdahalesi gerektirmez. Aynı şekilde diş çekiminden sonra diş etinde kalan kist minimal bir operasyonla alınabildiğinden ameliyat gerektirmez.

Letarel periodontal kistlerde diş hekimi tarafından minimal müdahaleler ile alınabildiğinden ameliyat tedavisi gerektirmez. Dentijeröz kistler genellikle 20 yaş diş bölgesinde ortaya çıkan kistlerdir ve diş ile alımları mümkündür. Son olarak periapikal kistlerin, dişte enfeksiyon kök ucuna ulaşmasıyla ortaya çıkar ve bölgede kemik kaybına neden olabileceğinden dişin çekilmesi ya da kanal tedavisi uygulanması gerektiğinden ameliyat uygulanmaz.Diğer diş eti kisti sorunları için ameliyat müdahalesinin gerçekleştirilmesi gerekliliği söz konusudur. 

Diş Eti Kist Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Diş etinde meydana gelen kist oluşumları için uygulanacak tedaviler, kistin durumuna göre belirlenen ‘tip’ faktörüne bağlıdır. Bazı diş eti kistlerinin ameliyat müdahalesi gerektirmediği gibi bazıları için ‘acil’ şekilde ameliyat müdahalesi gerçekleştirilmesi gerekir. Diş eti kist ameliyatı nasıl yapılır sorusunun yanıtı temel olarak diş kökü ucuna dek uzanan kistin, diş kökünün yaklaşık 3′ te 1′ lik bölümü ile birlikte operasyonla bölgeden çıkartılması şeklinde olur. Diş eti kist ameliyatı tüm dişler için uygulanabilir. Ayrıca burada uzman açısından en önemli belirleyici faktör dişin uzunluğudur. Uzman tarafından tedavi sırasında bölgede bulunan yoğun sinir hücrelerine zarar teşkil edebileceği riski çerçevesinde dişte çekilir.

Diş eti kist ameliyatı dahilinde uzman hekim tarafından bölgedeki sorunun tam olarak tespitini sağlayacak radyolojik test ve incelemeler gerçekleştirilir. Bölgedeki soruna ilişkin olarak detaylı bilgi edinen uzman hekim, hastanın müdahale sırasında karşı karşıya kalabileceği riskler ve diş kayıpları gibi konularda bilgilendirilmesinin ardından alınacak onay ile müdahale gerçekleştirilir. Müdahale dahilinde uzman hekim tarafından bölgenin uyuşturulması gerçekleştirilir. Uyuşturulan bölgede diş eti üzerinde uzun bir kesik atılarak, arka bölümde kalan diş kökü ucuna kadar ulaşılır. Bu işlem ardından bölgede bulunan diş kökü ucu kesilir ve ‘enfekte’ söz konusu olan bölgenin çevresi tamamıyla temizlenir. Bu aşamada özellikle kistin içerisinde yer alan sıvı boşaltılarak, kist bölgeden çıkartılır.

Diş eti kist ameliyatı olanlar açısından bölgeden çıkartılan kistin büyük olması durumunda ortaya çıkartabileceği hem estetik görünüm sorunu hem de boşluk hissinin giderilebilmesi amacı ile ‘kemik tozu’ gibi uygun tıbbi malzemeler ile doldurma işlemi uygulanır ve son olarak bölgeye dikiş atılır. Eğer alınan kist, küçük boyutlu ise bölgede bulunan hücre ve dokular, zaman içerisinde kistten kalan boşluğun doldurulmasını sağlayabilir.

Diş eti kist ameliyatı fiyat uygulamaları her yıl güncel olarak belirlenir. Buna göre;

  • Basit operasyonlarda ameliyat fiyat 470 TL
  • Komplike operasyonlarda ameliyat fiyat 860 TL

şeklinde bir fiyat uygulaması gerçekleştirilir.

 Sosyal medya platformlarında ve genel video platformlarında diş eti kist ameliyatı videosu bulunuyor. Hastaların uygulanan müdahalelere ilişkin bilgi almasını hedefleyen bu videoların özellikle toplumda yaygın olarak bulunan ‘dişçi korkusu’ söz konusu olduğundan, müdahaleler öncesinde bu konuda endişeleri bulunan kişilerin gereksiz endişeye kapılmaması açısından izlememesi önerilir.

Diş Eti Kist Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Tıbbı teknoloji yönünden 21. yüzyılda yakalanan imkanlar, pek çok tedavide olduğu gibi kist ameliyatında da hızlı, konforlu ve rahat müdahalelerin gerçekleştirilebilmesini sağlıyor. Bu doğrultuda da uygulanan diş eti kist ameliyatı sonrası iyileşme süreci için standart bir diş çekim işleminden sonraki iyileşme süreci kadar zaman gerekli olduğu belirtiliyor. Kısa sürede gerçekleştirilebilen müdahale ardından hastanın farklı bir rahatsızlığı söz konusu değil ise birkaç günlük periyot içerisinde eski yaşamına dönüş yapabilir. Ancak bu süreç içerisinde hastanın dikkat etmesi gereken belirli maddeler bulunur. Bu maddeler arasında;

 Müdahalenin gerçekleştirdiği bölgeyi kontrol etme isteğiyle ağzın çok fazla açılması veya gerilmesi bölgedeki dikişlerin zarar görmesine neden olabileceğinden, bu eylemden kaçınılmalıdır.

  • Hekimin tavsiye edeceği gargara ve ilaçların kullanımının aksatılmaması ve bunların haricinde ilaç kullanılmaması gerekir.
  • Birkaç gün yumuşak veya sıvı besinler tüketilmelidir.
  • Düzenli olarak diş fırçalamaya devam edilmeli ancak dikiş atılmış bölgeden uzak durulmalıdır.

gibi standart ve basit maddeler yer alır.

Diş eti kisti ameliyatı olanlar mutlaka 3 aylık periyotlarda ‘film’ çektirerek, bölgede tekrarlama riski bulunan kist oluşumunu olup, olmadığının takibini yaptırmalıdır.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle