Ağız ve Diş Sağlığında Diş Eti Kisti Kansere Dönüşür Mü?

Ağız içine yapılan girişimlerde, diş kökü, yanlış protez kullanımı ve ameliyatlar sonrasında ağız içerisinde enfeksiyon odakları zamanla apse yapıp, kistik bir görünüme bürünür.

Diş Eti Kistleri

Ağız içerisinde çocukluk döneminde süt dişleri, erişkin dönemde ise kalıcı dişler bulunmaktadır. Erişkin bir bireyde toplamda 32 adet kalıcı dişi bulunmakla beraber bunlardan 4 tanesi 20′ lik diş olarak geçmektedir. 20 ‘lik dişler, çene kemiği gelişiminin tamamlanmasından sonra ortaya çıkar genellikle. 

Diş eti kistleri, ağız içerisine yapılan müdahaleler sonucunda oluşabileceği gibi bazen stres, üzüntü, kaygı yaşanan dönemlerde de çıkabilmektedir. Ayrıca çocukluk döneminde süt dişlerinin yerini kalıcı dişler almaya çalışırken de kistler görülebilmektedir. Diş etinde oluşan kistler, basmakla ağrılı, sert, sınırları düzgün yapılardır. Görünüşüne bakılacak olursa; kırık beyaz renkte, kenarları kırmızı halde, bazı durumlarda ise içi kan dolu ise mor, koyu kırmızı şekillerde görülebilmektedir. 

Ağız içerisindeki hijyene dikkat edilmemesi ve üzerine yaşanan duygusal bunalımlar ağız içerisinde bu tür durumlara yol açmaktadır. Yaşanan stres ve kaygı giderilmediği, ağız içi kistlerin tedavi edilmediği zamanlarda ise orada bir tümör oluşabilmekte, ağız içi kansere neden olmaktadır. 

Çene Kemiği Kistleri

Çene kemiği içerisinde, hava ve / veya püre şeklinde irinli yapının oluşması durumuna çene kisti denilmektedir. Alt ve üst çenede olabileceği gibi genel olarak alt çene yerleşiminde bulunurlar. Kemik içerisinde olmasından dolayı, panoramik ağız röntgenlerinde fark edilir ve mutlaka müdahale gerektirir.


Kemik içerisinde oluşacak kistler içinde tümöre dönüşme ve kanser olma olasılığı vardır.

Çene kemiği kistleri, kemik içerisinde varlığını sürdürdüğü süre boyunca büyümeye ve kemik dokusuna zarar vermeye başlayabilir. Bunun yanı sıra, diş köklerine zarar verebilir, diş köklerini dışarıya itebilir, dişin diş etinden ayrılmasına neden olabilir. 

Ağız ve Çene Cerrahisi Kist Çıkartma 

Çocukluk döneminde süt dişlerinin yerine kalıcı dişlerin çene kemiği üzerinden gelmesine diş sürdürme adı verilmektedir. Çocuklarda oluşan diş sürdürme olayında, üstten gelen dişin konumunun farklı yerden gelmesi, diş etini açamaması nedeniyle kistler oluşabilmektedir. Çocuğun yaşı göz önünde bulundurularak, diş sürme olayında süt dişi alınır ve kist üzerine lokal anestezi ile küçük kesi atılarak dişin çıkması sağlanır.

 

Genç erişkinlik, erişkinlik döneminde ise 28 diş tamamen ağızdayken geri kalan 4 dişin, yani yirmilik dişlerin çıkmasında zorlanması, çene yapısındaki darlık, diş etini yarıp çıkamama durumlarında ise gömülü diş olarak adlandırılır ve küçük müdahale ile diş bulunduğu yerden alınır. Bu tür bir durumda da yine kist oluşabilir ve hastada baş, kulak ve boyun ağrılarına neden olmaktadır.

Tükürük bezlerinin iltihabı ile de kistler oluşabilmektedir. Dilaltı, kulak altı ya da iç yanaktaki tükürük salgılayan bezlerin kistlerinin oluşmasında, ağız içi cerrahi yöntemle kist açılır ve direnajı sağlanır. Ardından cerrahiye bağlı olarak enfeksiyona karşı koruyucu antibiyotik, ağrı için analjezik tedavisine başlanır. 

Dişetinde görülen kistlerin, diğerlerine göre daha yoğun kıvamlı bazı şekillerde ise peynir kıvamında olduğu gözlemlenmektedir. Diş eti yapısını bozmadan ve diş köklerini açıkta bırakmayacak şekilde küçük operasyonla kist yerinden çıkartılması gerekmektedir. 

Diş Kistlerinden Korunma Yolları

Ağız, çene ve diş kistlerinden korunmanın birinci yolu düzenli beslenme ve ağız bakımıdır. Ağız içerisinde oluşan dişeti iltihabı gibi durumların genellikle C vitamini eksikliğinden kaynaklandığı bilinmektedir. Bunun yanı sıra yanlış diş fırçası kullanımı, diş macununun kişiye uygun olmayışı ya da diş protezlerinin kişiye büyük ya da küçük gelmesinden dolayı da enfeksiyonlara ve kistlere neden olabilmektedir. 

Kişilerin rutin yaptıracağı ağız sağlığı kontrolleri, panoramik röntgeni çektirmeleri (radyasyon almalarına herhangi bir sakınca yoksa), ip kullanımı da bu tür durumlarla karşılaşmamayı sağlayacaktır. 

Stres ve kaygı vücut direncini düşürdüğü saptanmış en önemli etkenler başında gelmektedir. Bireyin yaşadığı stres ve kaygı, ağız içerisinde aft, diş eti iltihabı, diş çürükleri gibi hastalıklara neden olabilmektedir. Ağız içerisinde oluşan kistlerinde bu nedenle kanser tümörlerine döndüğü ve kanserli hücrelerin amaçsız ve durdurulamaz şekilde çoğalmaları sebebiyle, kanser yayılım gösterebilir ve kanser tedavisine mutlaka başlanması gerekir. 


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Toplam 1 oy, ortalama: 5,00 en fazla 5)
Loading...
Yorum ekle