Diş Etinde Kist Belirtileri, Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Patojen yapıda olan diş kistinin belirtileri arasında diş ağrısı ve diş sallanması ve hissizlik bulunmaktadır. Diş kistinin tek tedavisi cerrahi yöntem uygulanarak yapılır.

Diş Kisti Nedenleri


Diş Kisti

Diş kistleri patojen yapılarda olmaktadır. Çene kemiğinde ya da diş kökleri üzerinde meydana gelecek yapılardır. Ayrıca diş kistlerinin geliştiği yerler arasında çene bölgesi, ağzı bölgesinde bulunmakta olan yumuşak dokular, tükürük bezleri gibi organlarda da diş kistlerinin gelişmesi söz konusu olabilir. Bazı hastaların ağrısının ayrıca da oluştuğu bölgede şişliğin olması nedeniyle hastanın kedisi de bu durumu fark etmesi mümkün olacaktır. Bazı kişilerde ise herhangi bir belirti vermeyecek ve bir süre sonra çok büyük boyutlara ulaşması sonucunda kist fark edileceği gibi rutin kontroller sırasında diş hekimi tarafından da fark edilebilir. Diş kistlerin de uygulanacak ilaç tedavisinde başarılı olunmayacaktır. Bu nedenle de kistin bulunduğu bölgede belirtileri artmaması ve daha da büyümemesi için cerrahi müdahale yapılarak operasyon ile birlikte cerrah tarafından çıkartılması gerekmektedir.

Çene üzerinde olan dişin çürümesinin ilerlediğinde ve müdahale edilerek tedavisinin olmadığı durumlarda diş köklerinde meydana geleceği gibi bazı durumlarda da tam olarak kanal tedavisinin yapılmadığı ve eksik kalması sonucunda dişin köklerinin uç kısımlarında ya da genetik olarak da insanlarda diş kisti görülmektedir. Kistin yapısı ise şu şekildedir: Etrafında zar bulunmaktadır. İçinde yarı sıvı ve patojenler bulunur. Diş kistlerinin isimlendirilmesi ise kistin bulunduğu dişin olduğu şekilde isimlendirilmektedir.

Hastanın çektirecek olduğu panoramik röntgen sonucunda çene kistlerinin teşhisi mümkün olacağı gibi, kistin içerisinde ki patojenlerin çoğalması ve kistin büyümesi sonucunda yanında bulunan dokulara da baskı yapacaktır. Bu baskı sonucunda kistler anlaşılabilir.

Diş Kistinin Belirtileri

Çoğu hastada herhangi bir belirti vermeden yıllar boyunca bulunduğu bölge üzerinde kalabilir. Büyümesi sonucunda ise dokulara baskı yapacaktır. Bunun sonucunda da hastada şu belirtiler ortaya çıkacaktır:

  • Çene kemiği üzerinde şişlik;
  • Çene kemiğinde şiddetli yoğun bir ağrı;
  • Ağzı içerisinde akıntı oluşması;
  • Kistin büyümesi sonucunda sinir sıkışması meydana gelecek ve bunun sonucunda hissizlik ortaya çıkar;
  • Kistin bulunduğu bölge üzerinde dişin sallanmaya başlaması;
  • Kistin oluştuğu bölgede yanma hissi;
  • Dişlerde kiste bağlı olarak çürük;
  • Kök ucu iltihapları.

Yukarıda yazmış olduğumuz belirtiler eğer ki zamanında yapılmaması durumunda kistin kötü huylu tümöre çevrilme ihtimali bulunmaktadır. Kişinin çenesinde ciddi deformasyonların oluşmasına da neden olabilir. Bunun sonucunda da kistin yukarıda ki belirtiler başlamadan tedavisinin yapılması gerekmektedir.

Diş Kistinin Zararları

Çene kistlerinin oluştuğu anlaşılması ile vakit kaybetmeden hastanın tedavi olması gerekmektedir. Kistlerin oluşması ve dokulara ayrıca sinirlere de baskı uygulaması sonucunda şişlik olacağı gibi ağız akıntısı da meydana gelebilir. Tedavi edilmeyen kistlerin büyüyüp de sinirlere baskı yapması sonucunda sinir sıkışması ortaya çıkacaktır. Bu durum şiddetli yanmanın olduğu ve bölgede hissizliğin yaşanmasına sebep olacaktır. Tedavisi yapılmamış olan kistler ya da fark edilmemiş olan çene kistlerinin her zaman için yavaş bir hızda büyümesi sonucunda çene kemiğinin zayıflamasına yol açacaktır. Bunun sonucunda da zayıflamış bir çene kemiğinin bir travma sonucunda kırılması da söz konusu olur. Ayrıca gömülü dişler sebebiyle de oluşan çene kistleri bulunmaktadır. Bunlar gömülü dişin yanında olan dişlere baskı uygulayacak ve dişin çürümesine ve çekilmesine neden olacaktır.

Diş Kisti Tedavisi

Çene kistlerinin oluşturduğu belirtileri hastanın hissetmesi sonucunda vakit kaybetmeden çene kistinin alınması için doktora gitmesi gerekmektedir. Çene kistleri ameliyatları oldukça kolay bir ameliyat türü olup, çene kisti tedavisinde ise tek çözüm olmaktadır. Eğer çene altındaysa oluşan kist bunun tedavisi ise iki türlü yapılacaktır. İlk olarak kisti cerrah tarafından tamamen çıkartacaktır. Ya da çok büyük bir kist olması sonucunda kistin üst kısmı açılacaktır. Bu sayede kistin küçülmesi sağlanır. Kist küçülmesi durumunda da cerrahi operasyon uygulanır ve kist bulunduğu bölgeden çıkartılır. Tedavinin hangi yolla yapılacak olduğunu daha çok hastanın yaşının ve kistin bulunduğu bölgenin, ve kistin hangi tür olduğu belirleyecektir. Kist cerrahi yöntem uygulanarak küçülmesi sonucunda oluşan boşluğu kapatmak amacıyla dikişler atılır. Bu dikişler 1 hafta sonrasında geri alınır. Cerrahi müdahaleden sonra mutlaka kiste neden olan o dişin kanal tedavisinin çok iyi bir şekilde yapılması gerekmektedir. İlk olarak çene kemiğinin ve kistin olduğu bölgenin uyuşturulması gerekmektedir. Kistin olduğu bölgeden diş etinin kesilmesi sayesinde çok az miktarda bir dil eti ve kemiğin kaldırılması sonucunda kist bulunduğu bölgeden çıkartılacaktır. Daha sonrasında dikişler atılacaktır. Bu süre içerisinde kaldırılan kemik ve diş etinin iyileşmesi beklenecektir. Eğer ki hastanın kisti çok büyük olması durumunda hastaya genel anestezi verilerek kistin bulunduğu bölgeden çıkartılması sağlanacaktır.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle