Diş Kisti Tedavi Yöntemleri ve Tedavi Edilmemesinin Riskleri

Yoğun sinir ve kan damarı yapısına sahip bölge olan diş etinde meydana gelen kist için uygulanan tedaviler ve tedavi uygulanmaz ise bölgede ortaya çıkabilen riskler.

Diş Kisti ve Diş Kisti Tedavi Yöntemleri

Günümüzde diş sağlığı alanında en yaygın görülen problemlerin arasında diş kisti de bulunur. Çok çeşitli etkenden kaynaklı olarak meydana gelebildiği gibi yapısal açıdan da farklı değişkenlere sahip olabilen bu diş sağlığı problemi için toplum genelinde ‘kanser’ oluşumu anlayışı her birinde geçerli değil ve pek çoğunda uygulanacak cerrahi diş kisti tedavileri ile alınarak, tedavi edilebilir. Diş kistinin boyutuna göre tedavi uygulamaları değişiklik gösterir. Temel olarak cerrahi yapıda olan bu tedavilere göre;

 • Kist ufak boyutlarda ise diş çekimi esnasında temizleme müdahalesi ile,
 • Kist boyutları çok büyük ise; kist mukozası tamamen çıkartıldıktan sonra bölge içerisine kemik alojen grafik uygulaması ya da doğrudan kist mukozası ile ağız mukozası birleştirilir,

şeklinde 3 farklı cerrahi müdahale gerçekleştirilebilir.

Yapısal etkenlerine ve oluş biçimlerine göre söz konusu kist tipleri arasında;

 • Periapikal kistler,
 • Dentijeröz kistler,
 • Lateral periodontal kistler,
 • Artık kist,
 • Döküntü kist,

şeklinde farklı kistler bulunur. Söz konusu diş kistinin tipi ne olduğu fark etmeksizin diş kisti tedavi edilmezse başta ağız ve diş sağlığı olmak üzere çok ciddi sağlık riskleri ile karşı karşıya kalınması söz konusu olabilir. Toplum genelinde mevcut olan ‘dişçi korkusu’ nedeni ile yaşanan problemlerde genellikle tedavi için uzman hekime gidilmek istenmiyor. Bu durumda söz konusu problemin çok daha ileri evrelere ve çok daha komplike bir hale gelmesine neden olabilecek olumsuz durumların ortaya çıkmasına yol açıyor. Bu doğrultuda da diş kisti tedavi edilmezse ne olur sorusu da bu hedef doğrultusunda toplum genelinde söz konusu soruna ilişkin olarak sıklıkla sorulan sorular arasında yer alır.

Diş kisti oluşumu söz konusu olan bölgede tedavi yalnızca cerrahi müdahale ile sağlanabilir. Uygulanacak cerrahi müdahalenin niteliği ve kapsamı kistin büyüklüğüne göre belirlenir.

Diş Kisti Riskleri Nelerdir?

Pek çok farklı faktöre bağlı olarak meydana gelebilen ve yaygın olarak görülmesi nedeni ile de diş kisti tehlikeli midir? sorusu gündeme gelir. Diş eti üzerinde meydana gelebilen bu kist oluşumu, ağız ve diş yapısının hem fiziki hem de sağlığı açısından ciddi risklerin mevcut olmasına neden olur. Buna göre de diş kisti zararları oldukça geniş bir yelpazeye yayılır ve oldukça ciddi boyutlarda olabilir. Bu yüzden tedavilerinin en kısa süre içerisinde gerçekleştirilmesi gerekir. Dişteki kistin zararları arasında;

 • Fiziki form olarak bölge içerisinde kendisine ait bir yer edineceğinden, dar ve küçük olan bölgede formun bozulmasına neden olabilir. Bu doğrultuda da kistin boyutları büyük bir önem taşır. Özellikle de çene içerisindeki olağan dokuların yerlerinin değişmesine ve bunun sonucunda da kemik kaybının yaşanmasına neden olabilir.
 • Fiziksel etkileri dahilinde yanında bulunan dişlerin kendisine doğru çekilmesine ya da onlarında dışarıya doğru itilmesine yol açarak, nizami konumunu kaybetmesine neden olabilir.
 • Bazı vakalarda çene kemiğinde büyümeye yol açabilir. Gizli yapıda bir rahatsızlık olması nedeni ile de ortaya çıkan bir semptom olmadığından ileri evrelere kadar ağız içerisindeki bu gelişim tespit edilemez.
 • Yoğun sinir hücresi içeren bir bölge olması dahilinde bölgedeki sinir hücreleri üzerinde süreklilik teşkil edecek şekilde baskı uygulayarak, yüzde ‘hissizlik’ oluşumuna neden olabilir.

gibi maddeler yer alır. Bu gibi şikayetler ve durumlar diş kisti tehlikeli mi sorusunun yanıtını oluşturmaktadır.

Diş Kisti Alınmazsa Ne Olur?

Diş kistlerinin en belirgin ve en önemli özelliklerinin başında insan sağlığı açısından oluşturduğu ‘sistematik yapı bozuklukları’ riski gelir. Çünkü diş kisti alınmazsa ne olur sorusunun en belirleyici yanıtı, sadece yüz ve ağız bölgesi ile sınırlı kalmayan ve hatta hayati risk taşıyan sağlık sorunlarının tetiklenmesine neden olabilir. Buna göre diş kisti alınmazsa ortaya çıkabilecek sağlık problemleri;

 • Kalp hastalıkları,
 • Eklem rahatsızlıkları,
 • Böbrek hastalıkları,

gibi rahatsızlıklara yol açabilmektedir. Söz konusu rahatsızlıklar vücudun mevcut sistematik yapısının kist tarafından engellenerek, doğru ve tam performansta çalışamamasına neden olması sonucunda ortaya çıkar. Bu durumda kişinin hayati riskler ile karşı karşıya kalabileceği bir sağlık probleminin meydana gelmesine neden olur.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Toplam 1 oy, ortalama: 1,00 en fazla 5)
Loading...
Yorum ekle