Diş Kisti Ameliyat Sonrası İyileşme Süresi ve Komplikasyonlar

Diş kisti ameliyat sonrasında ağız içerisinde oluşacak yaranın enfeksiyon kapmaması için antibiyotik tedavisi ve ağız hijyenine mutlaka hastanın uyması gerekmektedir.

Diş Kisti Ameliyatı Sonrası

Diş kisti tanısı konulduktan sonrasında cerrahi müdahale görmüş olan kişilerin ağız bakımlarını çok iyi yapması sonucunda herhangi bir enfeksiyon gelişme riski azalacak ve ameliyat yarasının iyileşmesi de hızlanacaktır. Ameliyattan sonra 6 saat boyunca hastanın herhangi bir şey yemesi ve içmesi yasaktır. Özellikle de ilk günlerde çok sıcak ya da çok soğuk içecekler tüketilmemesi gerekmektedir. Ameliyatın ilk günlerinde katı olan gıdalar hastanın tüketmemesi gerekmektedir. Yaranın hızla iyileşmesi için ilk günlerde hastanın sıvı gıdalar ile beslenmesi gerekmektedir. İlk bir gün sigara içiminden uzak durmalı ve sigara içmemeniz gerekmektedir. Aynı şekilde yara yerinin iyileşene kadar alkol almamanız gerekmektedir. Hem sigaranın hem de alkol ameliyat yarasının iyileşmesini yavaşlatacak ve yaranın kötüleşmesine neden olacaktır.

Hastanın ağzında yara oluşacaktır. Bu nedenle de ağız hijyenine önem vermesi gerekmektedir. Bu hijyeni ameliyattan hemen sonra yapması gerekmektedir. Yara oluşacağı için ağzın ilk gün temizlemek için çalkalamak yasak olmaktadır. Bu nedenle de ağız çalkalamasına ikinci gün itibari ile başlamanız gerekmektedir. Diş kistinin olduğu bölge hafif diğer dişler ise normal bir şekilde fırçalamanız gerekmektedir. Yaranın olduğu bölgeyi hasta fırçalarken mutlaka çok dikkatli olması gerekmektedir. Ağzı tam açmayın nedeniyle yarım olarak açmalısınız.

Ayrıca ağzınızı her yemek yedikten sonra ılık su ile çalkalamanız gerekmektedir. Gargara yapacağınız zaman hastanın mutlaka ağzını tuzlu su ile çalkalaması gerekmektedir.

Yaranın hızlı bir şekilde iyileşmesi amacıyla yapmanız gereken tuzlu gargara ile ağzınızı çalkalamak olacaktır. Bunun için 1 yemek kaşığı sofra tuzunun 1 çay bardağı ılık suyun içerisine koyulması ve eritilmesi gerekmektedir. Daha sonrasında ise günde on defa kadar ağzınızı yaptığınız tuzlu su ile çalkalamanız tavsiye edilmektedir.

Özellikle de ameliyat sonrasında atılan dikişler alınana kadar hastanın ağzını sınırlı bir şekilde açması gerekmektedir. Bu hem ağrısının olmamasına hem de zorlanmamasını sağlayacaktır. Ağzı dikişler alınıncaya kadar tam olarak açmanız önerilmemektedir. Lokal anestezi uygulanarak yapılacak olan müdahalenin sonrasında anestezinin etkisinin geçmesi sonucunda ilk 5 gün ya da bir hafta boyunca hastanın ağrılarının olması da görülecektir. Bu ağrıların ilk beş gün içerisinde yoğun olacağı nedeniyle cerrahi müdahalenin sonrasında ilk 4 saat sonrasında ağrının azalması nedeniyle doktor tarafından reçete edilen ilaçların mutlaka aksatılmadan doktorun söylediği şekilde kullanılması gerekmektedir. Ayrıca hastaya ameliyatı yapan cerrah tarafından enfeksiyon riskini azaltmak ve yaranın iyileşmesini hızlandırmak amacıyla hastaya antibiyotik başta olmak üzere bir takım ilaçlar reçete edilecektir. Bu ilaçlar doktorun söylediği şekilde kullanılması gerekmektedir.

Diş Kisti Ameliyat Sonrası Komplikasyonlar

Hastanın diş kisti cerrahi yöntem kullanılarak alınma işleminin anestezi altında yapılacaktır. Bazı hastalarda çeneye yapılacak olan anestezi sonrasında hastanın dudaklarında hissizlik olması söz konusu olabilir. Bu hissizliğin oluşması daha çok 2 hafta ile 2 ay içerisinde geçecektir. Cerrahi müdahale sonrasında ilk birkaç gün içerisinde hastanın burnundan kan gelmesi görülebilir.

Özellikle de hapşırma sonrasında ağzını açık tutmayan kişilerin burnunda kanama oluşması söz konusudur.

Cerrahi müdahale girişiminden sonrasında hastanın kanamasının olması görülebilir. Bu kanama ilk günlerde meydana gelecektir. Hastanın tükürük renginin kırmızı ya da pembe olması gibi bir durum oluşabilir. Bu durumda kanı hastanın yutmaması ve tükürmesi gerekmektedir. Kanın durması amacıyla üzerine gazlı bez ya da pamuk konulacaktır. Özellikle cerrahi müdahale sonrasında ilk bir saat boyunca bu bez ya da pamuğu ısırmanız sonucunda kendiliğinden geçecektir. Müdahale sonrasında var olan komplikasyonlar arasında hastanın ateşinin çıkması da görülmektedir. Özellikle de hastanın ilk günlerde ateşinin 39 dereceye kadar çıkması söz konusu olabilir. Eğer ki ilk beş gün sonunda ateşiniz hala yüksek olması durumunda doktora başvurmanız gerekmektedir. 

Ameliyat sonrasında hastanın yüz bölgesinde şişme meydana gelecektir. Yanak üzerinde şişliğin oluşması normaldir. Şişlik ilk 5 gün sonrasında azalacaktır. Ayrıca ameliyat sonrasında hastanın yanağında morarma da oluşacaktır. Eğer ki ilk 5 gün içerisinde azalmaması durumunda doktor ile görüşmeniz gerekmektedir.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Toplam 1 oy, ortalama: 1,00 en fazla 5)
Loading...
Yorum ekle