Diş Kisti Ameliyat Aşamaları ve İyileşme Süresi

Diş kisti ameliyatı öncesinde antibiyotik tedavisi uygulanarak apse ve kistin küçülmesi söz konusu olacak ve ardından da cerrahi müdahale edilecektir.

Diş Kisti Ameliyatı

Diş kisti operasyonla alınmadan önce doktor tarafından kistin çok büyük olması durumunda ameliyat öncesinde kistin küçülmesi amacıyla antibiyotik tedavisi uygulanması söz konusu olabilir. Bu sayede diş kökünde meydana gelecek olan kistin küçülmesi söz konusu olacaktır. Diş kisti ameliyatından birkaç gün öncesinde antimikrobiyal ağız gargarasının yapılması gerekmektedir. Diş kisti ameliyatı öncesinde hastanın lokal ya da genel anestezi uygulanacağı için hastanın ameliyat günü yanında bir refakatçisinin olması gerekmektedir. Kist ameliyatının uygulanması daha çok lokal anestezi altında sadece çenenin uyuşturulması sonucunda yapılacaktır. Fakat bazı kistlerin kemiğe yakın olması durumunda yumuşak dokunun da içerisinde olacağından yüz bölgesine dren takılması da söz konusu olur. Bu durumda ameliyatlar genel anestezi altında ve kapsamlı bir hastanede gerçekleşmesi gerekmektedir. 

Diş kistlerinin oluşmasında sebep olan en sıklıkla dişin çürüğü ilerlemesi halinde tedavi edilmemiş olan çürümüş dişler ya da tam kanal tedavisi yapılamamış olan diş köklerinde meydana gelmektedir. Bu kistlerin etrafında bir zar ile kaplı içerisinde sıvı ya da hava bulunan kistler olmaktadır. Tedavisi yapılmaması durumunda dişin kaybı söz konusu olacaktır.

Diş kistlerinin çoğunlukla herhangi bir belirtisi olmaması nedeniyle hastanın her zaman erken evrede fark etmesi söz konusu olmayacaktır.

Ameliyat Aşamaları

Kistin bulunduğu diş etinin olduğu bölgeden bir kesik yapılacaktır. Kök ucuna bu şekilde ulaşılacaktır. Diş kisti ameliyatlarında dişin kökünde bulunan kist zarı ile birlikte çıkartılırken kök kısmından da bir parçası çıkartılması söz konusu olabilir. Diş kisti ameliyatında en önemli olan kistin patlatılmadan ve tamamen zarı ile çıkartılması olacaktır. Bu sayede kistin tekrar oluşma ihtimali söz konusu olmayacaktır. Ameliyat sonrasında diş eti üzerinde açılan kesik dikilerek ameliyat sonlandırılacaktır.

Diş kisti bulunduğu bölgeden etrafında bulunan zar ile birlikte olduğu gibi çıkartılmalı ve zar bırakılmamalıdır. Eğer çok büyük kist bulunması durumunda küçültülmesi için doktor tarafından reçete edilecek olan antibiyotik uygulandıktan sonra kistin çıkartılabilecek boyutlara ulaşması sonucunda hekim tarafından cerrahi müdahale yapılacaktır. Diş kisti şayet dişin köküne de ulaşması durumunda dişe kanal tedavisi uygulanması ve sinirlerin alınma ihtimali olabilir. Fakat kanal tedavisi de yapılamayacak olan bir kist diş üzerinde bulunuyorsa dişin de kist ile birlikte çıkartılması gerekmektedir. Bazı kişilerde yanlış yapılmış olan kanal tedavisi sonucunda kist görülebilmektedir. Bu durumda kanal tedavisi tekrar edilmesi söz konusu olabilir. Daha sonrasında ise dişe apikal rezeksiyon uygulanması sonucunda kök ucunun etrafında bulunan kist çıkartılacak ve tedavisi yapılacaktır. Fakat bu konumda olan dişlerin çekilmesi daha büyük ihtimalle gerçekleşmektedir. 

Diş Kisti Ameliyatı Sonrası

Diş kisti ameliyatı sonrasında hastanın anestezi etkisi geçmesi durumunda ağrısı olması, yüz bölgesinde şişlik olması ve bazı hastalarda yüz bölgesinde de şişliğin olması söz konusu olacaktır. İlk bir hafta boyunca hasta çenesini açma ve kapamakta katı yemekler yemekte oldukça zorlanacaktır. Bu durumda hastanın zorluk yaşamaması için sıvı gıdalar ile beslenmesi önerilmektedir. Ayrıca çok soğuk ve sıcak gıdalardan da uzak durması gerekmektedir. Ameliyat sonrasında hastanın sigara ve alkol tüketmemesi gerekmektedir.

Ağız içerisinde yara oluşacaktır. Bu nedenle de ağzı çok fazla açmak, yaranın üzerine baskı uygulanması, dikişlerin açılmasında söz konusu olacaktır. Şişlik ve morarma görülecektir. Bu nedenle de bir gün boyunca belirli aralıklarla buz uygulaması yapılması gerekmektedir. Bu sayede şişlik ve morarma söz konusu olmayacaktır. Ağrı olması söz konusudur. Ağrının dinmesi için doktor tarafından reçete edilecek ağrı kesicinin zamanında alınması ve gargaranın mutlaka doktorun önerdiği şekilde yapılması gerekmektedir.

Diş düzenli olarak fırçalanmalı ve dişi fırçalarken ameliyat olan bölgenin üzerine değmemesi gerekmektedir. Tuzlu su ile gargara da yapılması yaranın hızla iyileşmesini sağlayacaktır.

Diş kökünün etrafında bulunan kemiğin yaklaşık olarak üçte biri çıkartılacaktır. Birkaç ay içerisinde ise kistin çıkartıldığı kök iyileşecektir. Hastaya ilk birkaç gün dinlenmesi için rapor verilmektedir. Hasta ilk üç gün sonrasında işine dönebilir. Şişliğin ve oluşmuşsa morluk 10 gün içerisinde iyileşecektir.

Açık kesinin üzerine atılan dikişlerin bir hafta sonrasında alınması gerekmektedir. Diş kisti ameliyatları zor bir ameliyat değildir. Kistin yerine göre ve büyüklüğüne göre süresi 30 dakika ile 45 dakika arasında değişmektedir. SGK kapsamında olduğu için devlet ya da üniversite hastanelerinde ameliyatın yapılması durumunda hasta herhangi bir para ödemeden ameliyatı yapılacaktır. Eğer ki hastanın özel hastanelerde diş kisti ameliyatları yapılacaksa her hastanenin farklı ücretleri bulunmaktadır.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Toplam 1 oy, ortalama: 5,00 en fazla 5)
Loading...
Yorum ekle