Diş Kisti Belirtileri, Nedenleri, Zararları ve Tedavi Yöntemleri

Diş kökünde ya da çene üzerinde meydana gelen kistler enfeksiyon kapması sonucunda apse yapacak ve ağrının oluşmasına neden olacaktır. Tedavisinin yapılması gerekmektedir.

Diş Kisti

Diş kistinin içerisinde sıvı bir maddenin olacağı, havanın oluşturduğu ya da katı bir madde sonucunda iltihaplanma neticesinde meydana gelen kesecikler olmaktadır. Diş kisti, dişlerin köklerinde gelişebileceği gibi aynı zamanda da çene kemiğinde de herhangi bir bölge içerisinde de gelişme ihtimali olmaktadır. Sinsi bir şekilde yavaşça ilerleyecektir. Diş kökünde ya da kanallarda gelişmeye başlaması sonucunda kişinin rahatsızlanmaya başlaması söz konusu olacaktır. 

Diş Kisti Belirtileri

Diş kistlerinin oluşması neticesinde kistin içerisinde ki zararlı asit nedeniyle diş oyuklarının oluşmasına neden olacaktır. Bir kişide diş kisti bulunması sonucunda bazı kişilerde hiçbir belirti ortaya çıkmazken bazı kişilerde ise şu belirtiler ortaya çıkacaktır:

 •  Ağrı;
 • Oluştuğu bölgede şişlik;
 • Ağzın içine akacak olan acı akıntı;
 • Sinir sıkışması;
 • Hissizlik;
 • Dişin sallanması;
 • Yanma;
 • Diş bölgesinde çürük;
 • Kök ucunda iltihaplanma. 

Oluştuğu bölge içerisinde daha sonradan ele şişliğin gelmesi gibi bir durum söz konusu olacaktır. Kistin birçoğu ağrı yapmayacak ve o şekilde büyümeye başlayacaktır. Kiste bağlı olarak diş üzerinde ağrının oluşması demek kistin enfeksiyon kapması sonucunda iltihaplanması anlamına gelecektir. Dişlerde bulunan sinire baskı uygulanması sonucunda dudaklarda hissizlik oluşumuna sebep verecektir.

Büyük boyutlara ulaşması çene kemiğinin zayıflamasına ve çene kemiği üzerinde kırılmalara neden olacaktır.

Diş Kisti Nedenleri

Diş kistleri çok sık karşılaşılmakta olan sorunların başında gelmektedir. Bu patolojik bir durum olarak meydana gelecektir. Kistin oluştuğu yer sonucunda bazılarında ağrının oluşması söz konusu olacakken, bazılarında ise hiçbir belirti vermeden sinsi bir şekilde ilerleyecektir. Daha çok hastaların kist oluşmaya başlaması durumunda bu durum sonucunda herhangi bir şey hissetmeyecektir. Diş kistleri dişin içerisinde ya da çene bölgesinde gelişecektir. Kistin ağız bölgesinde oluşmaması durumunda ya da apse yapmaması sonucunda kişinin bu kistin varlığından haberdar olmayacaktır. Kistin oluşması sonucunda çene kemiklerinde kayıpların yaşanmasına neden olacak bir durum meydana gelecektir. Kistin büyümesi demek tedavisinin güç olacağı anlamına da gelecektir. Diş üzerinde kistlerin oluşma nedeni daha çok bir travma sonrasında, doğru bir şekilde yapılmayan tedaviler sonucunda ya da dişin çürümesi neticesine de meydana gelmesi söz konusu olacaktır. Diş bölgesinde kist oluşması çok zararlı olmaktadır. iltihaplanması sonucunda bunun tedavisinin yapılmaması durumunda iç organlara kadar yayılacaktır.

Diş Kisti Zararları

Diş kistlerinin oluşumu sonucunda iltihaplanma görülebilir. Bazı kişilerde ise hiçbir zaman iltihaplanma olmayacaktır. Tedavisinin gerçekleşmemesi durumunda giderek büyüyecektir. Büyümesi demek diş kişinin oluştuğu dişin kaybına ya da yanlarında bulunan dişlerin kaybına neden olabilir. Diş kisti sonucunda çene kemiğinde zayıflama meydana gelecektir. Bunun sonucunda da çene kemiğinin kırılması söz konusu olabilir. Kist içerisinde mikroorganizmalar bulunacaktır. Bunlar kana karışması sonucunda diğer organları da etkilemesi ile bilinmektedir. Daha çok kalp ya da böbreklere ulaşabileceği gibi kişinin eklemlerine de zarar verebilir. Kistin oluşması neticesinde gece ağrısı daha çok ortaya çıkacaktır. Bu nedenle de yorgunluk giderek artar. Uyku kalitesinde düşme meydana gelir.

Diş Kisti Tedavisi

Diş kistinin oluşması sonucunda eğer ki kist çok küçük boyutlarda olması sonucunda tedavisi de çok kolay olacaktır. Dişin çekilmesi sonucunda kistinde diş ile birlikte çıkması söz konusu olabilir. Bazı kistler ise dişin çekilmesine rağmen çenenin içerisinde kalmaya devam edebilirler. Diş çekimleri içerisinde kistin tespit edilmesi sonucunda diş kökünde meydana gelecek olan kistin de temizlenmesi gerekmektedir.

Diş üzerinde meydana gelen lezyonların antibiyotik ilaç tedavisi ile yok olması bazı durumlarda mümkün olmayacaktır. Bazı kistler için mutlaka cerrahi tedavi uygulanması gerekmektedir. Özellikle de gömülü olan 20lik dişe sahip olan bir kişinin cerrahi operasyonu uygulanarak ameliyat edilerek 20lik dişin çıkartılması gerekmektedir. Cerrahi müdahale sonucunda kist tamamen oluştuğu bölgeden ameliyat ile alınması gerekmektedir.

Cerrahi yöntem uygulanarak kistin alınması sonucunda hastanın diş dibinde tekrardan kist oluşumunu engellemek için doktor tarafından antibiyotik ilaçlar reçete edilecektir.

Diş Kisti Bitkisel Tedavisi

 • 3 çay kaşığı papatya;
 • 1 su bardağı su.

Diş kökünde ya da çene üzerinde meydana gelecek olan kist tedavisinde her zaman için etkili olacak papatya suyu ile gargara yapmak oldukça faydalı olacaktır. Sizlerde bunun için 3 çay kaşığı kurutulmuş papatya kullanacağınız gibi kullanacak olduğunuz suyun her zaman için klorsuz olmasına dikkat etmelisiniz. Bu gargara diş kistine iyi gelecektir. Suyun içerisine atacak olduğunuz papatya 7 dakika boyunca kaynatılmalıdır. Daha sonradan soğuması beklenir ve süzüldükten sonra bir yudum alınarak gargara yapılmalıdır. Gargara yaptığınız suyu yutmayın. Gün içerisinde su bitene kadar gargara yapabilirsiniz. Kisti iyileşene kadar her gün belirli aralıklarla yapılması faydalı olacaktır.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle