Diş Kökünde Kist Nedenleri, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Diş kökünde kistin oluşması yanlış yapılan kanal tedavisi ya da diş çürümesi sonucunda meydana gelecek ve tedavi yapılmaması durumunda kistin kansere dönüşme ihtimali vardır.

Diş Kökü Kisti


Diş Kökünde Kist Röntgen Görüntüsü

Diş kökü kistlerinin oluşma nedenleri arasında diş çürüğünün oluşması durumunda ve tedavisi yapılmamış çürük dişler sonucunda oluşabilir. Hatalı yapılan ve eksik yapılmış kanal tedavisi olan diş kök uçlarında kistin oluşması görülmektedir. Ayrıca bazı kişilerde genetik olarak yatkınlığı olması sonucunda da kist oluşması görülecektir. Diş kökünde meydana gelen kistin etrafı zar ile kaplı olmaktadır. İçerisinde yarı sıvı ve hava bulunmaktadır. Sıvı patojenler ile dolu bir doku olmaktadır. Kistin gelişmesi çoğu zaman oluştuğu bölge içerisinde herhangi bir belirti vermemesi nedeniyle hissedilemezler.

Diş kökünde kist oluşması sonucunda insan vücudunun bir savunma mekanizması olarak gelişmekte ve zararlı etkenlere karşı savunması olarak meydana gelmektedir. Kist ilk olarak çok küçük olarak bulunduğu bölge içerisinde hissedilmeyecektir. Daha sonrasında ise büyümesi ve içinin daha çok sıvı patojenler ile dolması sonucunda büyüyecektir. Bu büyüme sonucunda kist dokusunun çevresinde ki dokulara baskı uygulaması sonucunda ağrı hissi oluşacaktır. Diş kökünde oluşan kist dokulara baskı yapması sonucunda uyuşma hissi meydana gelecektir. Bu uyuşma bazı zamanlarda dudak ve yanak bölgesinde ağrının oluşmasına da neden olur.

Diş kökünde kist oluşması durumunda mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir. Yoksa kansere dönüşüme ihtimali bulunmaktadır. 

Diş Kökü Kisti Belirtileri

Diş kistinin diş kökü içerisinde oluşması sonucunda çok şiddetli ağrının oluşmasına neden olacaktır. Daha çok herhangi bir şey yerken diş kistinin oluştuğu bölge de çok fazla ağrının oluşması ve yüz bölgesinde hissizlik oluşacaktır.

  • Sinire baskı yapması;
  • Yüzde ağrı oluşması;
  • Dudaklarda hissizlik meydana gelmesi;
  • Çene kemiğinin kayması;
  • Kemik kayıpları;
  • Çene kemiğinde büyüme.

Diş kökünde kist oluşması durumunda büyümeye başladığı zaman yanında olan dişlere baskı uygulayacak ve bu dişlerin yana doğru kaymasına neden olacaktır. Diş kistlerinin sinire baskı yapması sonucunda yüz bölgesinde ve dudaklarda hissizliğin oluşmasına neden olacaktır.

Diş Kökü Kisti Nedenleri

Diş kökünde meydana gelecek olan diş kistlerinin enfeksiyon sonucunda oluşması neticesinde periapikal kistler oluşacaktır. Dentijeröz kistler ise yirmilik dişlerin tam olarak dışarıya çıkmaması sonucunda diş kaybı meydana gelmesi sonucunda oluşurlar. Lateral periodontal kistler ağrı yapmazlar ve daha çok çene röntgeni çekilmesi sonucunda ortaya çıkarlar. Bu kist türünde kemik kaybı oluşacaktır. Döküntü kistler ise daha çok çocuklarda oluşur ve tedavisi yapılmadan kendiliğinden geçeceklerdir. Diş kistlerinin oluşma nedenleri arasında geçirilen bir travmanın oluşması, diş üzerinde meydana gelen çürüklerin oluşması ve bu çürükler tedavi edilmemesi sonucunda diş kökünde kistlerin oluşması meydana gelecektir. Dişlerin düzenli olarak fırçalanmaması diş plağının oluşmasında ve burada oluşan bakterilerin oluşması sonucunda meydana gelecektir.

Dişe yapılan kanal tedavisinin tam olarak yapılmaması veya eksik yapılması sonucunda diş kökünde kist meydana gelecektir. 

Diş üzerinde oluşan plaklar ve asitlerin oluşması sonucunda diş minesinin erimesine neden olacaktır. Bunlar dişin çürümesine sebep olurlar. Dişi düzenli olarak fırçalamak, diş ipi kullanmak ve gargara yapmak dişin çürümesini engelleyecek ve kist oluşumunun da önüne geçecektir.

Diş Kökü Kisti Tedavisi

Kistin görüntülenmesi her zaman çene röntgeni çekilerek tespiti yapılacaktır. Diş kisti varsa ve kistin çok büyük olması durumunda doktor tarafından reçete edilecek olan antibiyotik ilaçlar sayesinde kistin küçülmesi hedeflenmektedir. Daha sonradan kistin bulunduğu dokunun çıkartılacak boyutlarda olması sonucunda diş kisti doktor tarafından çıkartılması gerekmektedir. Kistin diş kökünün tamamını içerisine almaması durumunda kanal tedavisi yapılır ve dişin kurtarılması hedeflenmektedir. Diş kisti çıkartılırken diş kökünün üçte birinin de çıkartılması söz konusu olacaktır. Bazı durumlarda dişin kanal tedavisi yapılarak kurtarılması mümkün olmadığı durumlarda dişin çekilmesi söz konusu olacaktır.

Tedavinin her zaman için diş çürüğünün tedavisinin yapılması ya da kanal tedavisinin oluşması sonucunda kurtarılması hedeflenmektedir. Bu dişlerin kanal tedavisi tekrardan yapılması ve yenilenmesi sonucunda apikal rezeksiyon adı verilen diş kökünde meydana gelen kistin çıkarılması ve kök ucunun da alınması sonucunda tedavisi gerçekleştirilecektir. Kistin diş kökü üzerinde bırakılması sonucunda kanser olma ihtimali ve kötü huylu tümör meydana gelmesi söz konusu olur. Bu nedenle de diş ağızda sorunsuz bir şekilde kalabilmesi için diş hekimi tarafından kistin çıkartılması sonucunda apsenin temizlenmesi ve diş kökünün de bir parçası alınarak ağızda dişin sorunsuz bir şekilde kalması sağlanacaktır. Eğer ki dişin çok kötü durumda olması, kistin kökü tamamen kaplaması sonucunda yapılacaktır. 


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle