Diz Kapağında Kist Oluşumu Belirtileri ve Tedavisi

Diz kapağının arkasında görülen kist baker kisti olarak adlandırılmaktadır. Her yaşta görülme ihtimali vardır. Hastalığın tedavisi için önce ilaç tedavisi daha sonradan ameliyat önerilmektedir.

Diz Kapağı Arkasında Kist

Diz kapağının arkasındaki kistinin gelişmesi gastroknemius ve semimambranöz adı verilen bursalarda gelişmektedir. Diz kapağı arkasında gelişmekte olan kistin gastroknemius kasının medial adı verilen baş kısmında ve semimembranöz kası içerisinde yer alacak ve femur kemiğinin hizasında oluşacaktır. Kistin oluşması sonucunda eklem boşluğu arasında bir bağlantı olmaması sonucunda bazı kişilerde nadiren diz ekleminin fıtıklaşması sonucunda arka kapsülünde de gelişmesi söz konusu olabilir. Diz kapağının arkasında meydana gelen dokunulduğu zaman yumuşak olan ve genellikle ağrı yapmayacak olan kitledir. Bu kitlenin içerisi sıvı dolu olan her yaşta görülebilecek olan bir kist olmaktadır. Diz kapağı arkasında gelişen kiste baker kisti ya da popliteal kisti de denilmektedir. Çocuklarda gelişmesinin nedenleri arasında eklemlerini zorlamaktan kaynaklanmaktadır. Yetişkin bir insanda görülmesinin nedenleri arasında diz kireçlenmesi, gut hastalığı, meniskus yırtığının oluşması gibi hastalıklar nedeniyle gelişecektir. 

50 yaş üzerinde olan kadınların kemik erimesi yaşaması durumunda daha çok fark edilecektir. Baker kistini yaşamakta olan kişilerde altında yatan nedenlerin dışında olarak fiziksel olarak yaptıkları egzersizler sonucunda diz kapağının zorlanması sonucunda da kistin gelişmesi söz konusu olacaktır.

Diz Kapağı Arkasında Kist Belirtileri

Diz arkasında var olan popliteal fossa adı verilen çukurda oluşan kütlelerin fark edilmesi daha çok çocuklarda banyo yaptırılırken, düşme sonucunda dize bir darbe alınması neticesinde fark edilecektir. Bu kütlenin herhangi bir ağrısı genellikle olmayacaktır. Erişkinlerde ya da çocuklarda görülmesi sonucunda herhangi bir patoloji görülmemektedir. Kistin oluşması sonucunda çok nadiren ağrının görülmesi söz konusu olacaktır. Diz bükülmesi durumlarında ya da gerildiği zamanlarda ağrının oluşması bazı durumlarda görülmektedir. Bu kistin oluşması sonucunda hastalarda tek bir bacağında ortaya çıkacağı gibi çok nadiren iki bacakta da ortaya çıkabilir. Kadınlarda, erkeklerden daha çok görülecektir. Sıklıkla erişkinlerde ve çocuklarda görülen belirtileri ise şunlardır:

  • Diz arkasında sertliğin oluşması;
  • Şişlik;
  • Ele gelen yumru;
  • Bazen diz ağrısı;
  • Katılık.

Baker kisti oluşması durumunda ve fark edilmesi sonucunda ihmal edilmemesi gerekmektedir. Kistin içerisinde bir sıvı bulunmaktadır. Bu sıvının bir darbe sonucunda ya da bazen dururken patlama ihtimali de bulunmaktadır. İçerisinde bulunan sıvının patlaması durumunda çok şiddetli ağrının olması, bacaklarda aşırı bir şişmenin olması, kızarıklık gibi belirtilerde ortaya çıkacaktır. Kistin ağrı yapması daha çok herhangi bir fiziksel aktivite sonrasında görülmektedir.

Diz Kapağı Arkasında Kist Tedavisi

Diz kapağı arkasında bir yumru ele gelmesi durumunda ortopedi doktoru tarafından muayene edilmesi sonucunda kistin fiziksel muayene sonucunda tanısının konulması mümkün olacaktır. Kistin oluşmasına neden olan hastalığın ortaya çıkması için doktor tarafından röntgen filmi, ultrason çekimi, bilgisayarlı tomografi ya da MR çekilmesi sonucunda kiste neden olan hastalık tanısı da konulacak ve hem kistin tedavisi hem de neden olan hastalığın tedavisi ortopedi uzmanı tarafından yapılması gerekmektedir.

Doktor tarafından kistin ameliyat ile alınması en son aşama olarak düşünülmelidir. İlk olarak ilaç tedavisi uygulanmalı ve kiste neden olan iltihabın kuruması sağlanmalıdır. Kortikosteroid ilaçların uygulanması ve fizik tedavi uygulamaları doktor tarafından tavsiye edilmektedir. Daha sonradan ise kistin üzerine buz uygulamaları ve bacağın üzerine ağrı yapılmaması için koltuk değnekleri ile yürümesi söz konusu olabilir. 

Çocuklarda meydana gelen kistlerin oluşması durumunda birçoğunun oluşmaya başladıktan 20 ay sonrasında kaybolmasını sağlamak amacıyla ilaç tedavisi uygulanacaktır. Çocukların daha çok baker kistleri ilaç tedavisi ile 20 ay içerisinde kaybolacaktır. Bu nedenle birçoğuna cerrahi müdahale uygulanmamaktadır.

Doktor tarafından hastanın yaşına uygun olan antiemflamatuvar ilaç tedavisi uygulanması gerekmektedir. Daha çok ilaç tedavisi ve elastik bandaj uygulaması sonucunda kistin iyileşmesi görülmektedir. Fakat bazı kişilerde enjektör yardımıyla boşaltılmalıdır. Özellikle de ağrı yapmakta olan kistin enjektör ile boşaltılması gerekmektedir. Fakat kistin içerisinin boşaltılması durumunda tekrarlama riskinin oluşma ihtimali de bulunmaktadır.

Ağrı yapan kistlerin ortopedi hekimi tarafından cerrahi müdahale olarak diz kapağı arkasından çıkartılmalıdır.

Erişkinlerde meydana gelen diz arkasında ki kist oluşması sonucunda neden olan hastalığın teşhisi de yapılarak kistin oluşmasına neden olan emflamatuvar hastalığının tedavisinin yapılması gerekmektedir. Bu kistin oluşmasına neden olan hastalığın tedavisi yapılması durumunda kistin küçülmesi söz konusu olacaktır.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Toplam 1 oy, ortalama: 4,00 en fazla 5)
Loading...
Yorum ekle