Dizde Kist Belirtileri, Nedenleri ve Tedavi Yöntemi

Dizde kist kireçleme ya da kıkırdak dokusunun yırtılması sonucunda meydana gelir. Tedavisi için aspirasyon yöntemi ya da en son cerrahi müdahale ile tedavisi gerçekleştirilecektir.

Dizde Kist

Dizde kist oluşmasının başında kıkırdak dokusunun yırtılması sonucunda ya da yetişkin insanlarda kireçlenme olması durumunda diz bölgesinde kireçlenme meydana gelecektir. Diz kistinin oluşması durumunda diz bölgesinde bir sıvı birikmesi sonucunda oluşur. Diz bölgesinde kist olması sonucunda içi jelatin kaplı olan bir sıvının oluşması durumunda meydana gelecektir. Kistin gelişmesi daha çok gastroknemius adı verilen bursalarda ve semimambranöz denilen bursalardan gelişmektedir. Eklem kapsülü üzerinde oluşacaktır. Her yaşta görülebilecek olan bir kist türü olmaktadır. Kistin daha çok diz üzerinde fıtıklaşma olması sonucunda meydana gelecektir. Kistin oluşması daha çok dizin arka kısmında meydana gelecek olan ve içerisi sıvı dolu olan popliteal kist olarak da isimlendirilmekte olan bir kist türü olmaktadır.

Dizin fazladan bir akışkan sıvı üretecek olması sonucunda bu sıvının birikmesi neticesinde dizin bükülmesi ya da gerilmesi sonucunda kişinin rahatsız olması sonucunda hissedilecektir. 

Dizde Kist Belirtileri

Dizde kist olması durumunda daha çok ağrı görülmemektedir. Dizin bükülmesi sonucunda ya da dizin gerilmesi neticesinde hastanın ağrısının olması söz konusu olacaktır. Dizin arka kısmında çukur bölgesinde bir kitle oluşacaktır. Dizde kistin oluşması diz bükülmesi durumunda ya da dizin gerilmesi sonucunda şiddetli bir ağrı oluşmasının ve gerginlik hissinin oluşması durumunda anlaşılacak ve belirtileri de oluşacaktır. Bazı hastalarda ise hiçbir ağrı söz konusu olmayacakken, bazı hastalardaysa şiddetli bir ağrının hissedilmesine sebep olacaktır. Diz kısmında sertlik hissedilmesi ve bu sertliğin daha çok hastanın fiziksel aktivite yapması neticesinde ortaya çıkacaktır.

 • Dizde sertlik oluşması;
 • Diz arkasında ele gelen şişlik;
 • Diz ağrısı;
 • Dizde katılık.

Dizde kist oluşması daha çok ağrısız olması nedeniyle dizin uzatılması neticesinde ya da kişinin bacağını bükmesi sonucunda meydana gelecek olan ağrı ortaya çıkacaktır. Hastanın ele gelen şişliğin oluşması ve bu şişliğin ele gelmesi sonucunda hastanın diz bölgesinde kist olduğu anlaşılacaktır. Dizde kist oluşması belirtileri olması durumunda tedavisinin mutlaka yapılması gerekmektedir. Kistin tedavisinin yapılmaması durumlarda ciddi sorunların olmasına neden olacaktır. Kistin az bir ihtimal bile olsa patlama ihtimali bulunmaktadır. Bu durumda ise kistin patlaması söz konusu olduğunda içerisinde jelatinli sıvının diz içerisinde yayılması sonucunda baldırlara kadar ulaşacaktır. Bunun sonucunda da ciddi bir ağrının oluşması ve bacak üzerinde şişmenin oluşması da söz konusu olur.

Dizde Kist Nedenleri

Diz bölgesinde meydana gelen kistin oluşması diz bölgesinde kireçleme olması sonucunda ya da hastanın diz kıkırdaklarında yırtılma olması neticesinde oluşacağı gibi herhangi bir fiziksel aktivite sonucunda ya da spor yaparken bacak bölgesinde zorlanma olmasında ve menopoz dönemi içerisinde olup kemik erimesine sahip olan bayanlarda meydana gelecektir. Yaşlanma sonucunda insan vücudu sonucunda deformasyon olması neticesinde de kemiklerinde yıpranma olması ve aşınması neticesinde de oluşacaktır. Ayrıca dizde kist hastalığını yaşamakta olan hastalarda eklem iltihabı yaşanması durumlarında ya da gut hastalığına sahip olan kişilerde de dizde kist olmasına neden olacak sebepler arasında olmaktadır.

 • Kıkırdak dokusunda yırtılma;
 • Eklemleri aşırı zorlama;
 • Kemik yıpranması;
 • Gut;
 • Eklem iltihabı;
 • Menisküs yırtılması;
 • Gonartoz.

Dizde kist oluşması daha çok diz çukuru adı verilen popliteal fossa denilen kısımda ele gelecek kütle şeklinde görülecektir. Bu çocukların banyo yaparken ya da herhangi bir düşme sonucunda hissedilecektir.

Dizde Kist Tedavisi

Dizde kist lezyonunun gelişmesi sonucunda sert bir kütle sadece sol ya da sağ dizde görülmektedir. Çok nadiren her iki dizde de lezyon görülmesi söz konusu olacaktır. Ortopedi doktoru tarafından yapılacak fiziksel muayene sonucunda kistin teşhisi yapılacaktır. Fakat hastaya kesin olarak tanı konulması için ultrason görüntüleme tekniği ya da MR çekilmesi de gerekebilir. Bazı kişilerde oluşan baker kistinin herhangi bir şekilde müdahale edilmeden reçete edilecek ilaçlar ile tedavisinin yapılması söz konusu olacaktır. Hastanın takip edilmesi ve kistin boyutlarında küçülme yerine büyüme olması durumunda ise kistin içerisinde ki sıvının boşaltılması söz konusu olacaktır. Bu yönteme aspirasyon adı verilmektedir. Bunun için doktor tarafından enjektör yardımıyla ve ultrason görüntüleme tekniği kullanılarak kistin içerisinde ki sıvının boşaltılması gerekmektedir. Daha sonradan kistin içerisine, kistin tekrardan oluşmasını engellemek amacıyla bir sıvı enjekte edilerek kistin içerisi boşaltılacaktır. Bazı hastalarda ise aspirasyon yöntemi kullanılarak kistin içerisinde ki sıvı boşaltılmasına rağmen yenileme ihtimali olmaktadır.

Bu durumda ise ortopedi uzmanı tarafından ameliyat ile kistin bulunduğu yerden çıkartılması gerekmektedir. 

Bitkisel Tedavisi

 • 1 tatlı kaşığı hibiskus çayı;
 • 1 su bardağı su.

Diz bölgesinde akışkan sıvının birikmesi sonucunda meydana gelen kistin tedavi etmesi için hibiskus çayı önerilmektedir. Bunun için kaynayan suya atacak olduğunuz 5 gram kadar hibiskus bitkisi atılmalıdır. Kısık ateşte su 5 dakika boyunca daha kaynatılması gerekmektedir. Daha sonradan herhangi bir şeker ya da tatlandırıcı maddesi olmadan içilmelidir. Sabahları ve akşamları günde 2 defa içmek dizde meydana gelen kistin iyileşmesinde çok etkili olmaktadır.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Toplam 1 oy, ortalama: 3,00 en fazla 5)
Loading...
Yorum ekle