Doğuştan Beyinde Kist Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Bebekte doğuştan meydana gelen kistlerin bazıları herhangi bir belirti vermezken bazıları şiddetli baş ağrısı bayılma gibi belirtiler ortaya çıkarır. Tedavisinin yapılması gerekmektedir.

Doğuştan Beyinde Kist


Bebek Beyninde Kist Tomografi Görüntüsü

Bebekte gelişen beyin kisti günümüz teknolojisinde var olan tıbbi cihazlar sayesinde henüz anne karnındayken tespit edilmektedir. Bebeklerde gelişen beyin kistleri Koroid pleksuslarda gelişmektedir. Gebeliğin 17. haftasında çekilecek ultrason görüntüsünde ortaya çıkmaktadır. Fakat genellikle gebeliğin 26. haftasına gelindiği zamanlarda bu kistler kendiliğinden kaybolacak kistler olmaktadır. Eğer ki 26. haftasından sonra da bebekte Koroid Pleksus oluşması durumunda doğması sonucunda bebeğin beyninde kist olarak doğacaktır. Kistin çapı eğer ki 1 santim civarında olması durumunda bebeğin Edward’s sendromu olarak doğması söz konusu olacaktır. Bazı çocuklarda ise Down sendromlu olmasına neden olacaktır. Bu çocukların beyninde kist olması durumunda kaplerinde hiperekojen gelişme riski bulunmaktadır. Kol ya da bacak kemiklerinin kısa olması, renal pelvik genişlemesi görülmektedir. Çekilecek ultrason görüntülemesinde bunlar belli olacaktır.

Bebek doğması sonucunda meydana gelecek olan kistler arasında Araknoid kistlerde sıklıkla rastlanacak beyinde oluşan kistler arasında olmaktadır. Bu kistler bebeğin gelişimi esnasında anormallik sonucunda doğumdan sonrasında ortaya çıkacaktır. Oluşmasının çoğunluğu da doğumsal olmaktadır. Gebeliğin 15. haftasına ulaşılması sonucunda beyin zarında omurilik sıvısının akmaya başlaması ve dolaşması söz konusu olacaktır.

Bu andan itibaren araknoid kistlerin oluşması meydana gelecektir. Çok az bir kısmı ise doğumdan sonra geçirilen bir travma sonucunda ortaya çıkacaktır.

Doğuştan Beyinde Kist Belirtileri

Anne karnında bebek büyürken ortaya çıkacak olan anormal doku sebebiyle kist meydana gelecektir. Bu kistler omurilik sıvısı ile dolu olmaktadır. Bebeğin kromozom bozukluğu sonucunda da meydana gelecek olan kistler oluşabilir. Beyinde kistin küçük olması durumunda herhangi bir belirti vermeyebilir. Bazı bebeklerde ise şu belirtiler ortaya çıkacaktır:

  • Baş ağrısı;
  • İştahsızlık;
  • Kusma;
  • Baş dönmesi;
  • Bayılma.

Beyinde kist oluşması durumunda ortaya çıkacak olan belirtiler daha çok kistin boyutu ile alakalı olmaktadır. Bazı kistler bazı bebeklerde hiçbir belirti vermeden bebeğin büyümesi sırasında da bir sorun olmadan kalabilirler. Bazı bebeklerde ise omurilik sıvısının normal akışı kistin büyümesine bağlı olarak tıkanma meydana gelecektir. Bu durumda ise kafa içinde basınç artması sonucunda şiddetli bir ağrı olacak ve bebek huzursuz olacaktır. Ayrıca bebeklerde gelişimsel sorunlarında olmasına neden olacaktır.

Doğuştan Beyinde Kist Nedenleri

Bebekte meydana gelen Arakoid adı verilen kistlerin oluşmasının nedeni Arakoid zarın oluştuğu bölge içerisinde genişlemesi sonucunda oluşacaktır. Bebek beyninde gelişen kistlerin oluşma nedenleri arasında omurilik sıvısının dolaşmaya başlaması sonucunda kist gelişmesi söz konusu olacaktır. Bebekte oluşan arakoid kistlerinin çok ince zarlardan oluşan ve içerisinde omurilik sıvısı dolu olmaktadır. Zarın yırtılması sonucunda kist oluşumuna neden olacaktır. Daha çok bebeğe herhangi bir zarar vermemesi ile bilinmektedir. Küçük kist olması durumunda tedavisi olmayıp kistin gelişimi takibe alınacaktır. Bazı bebeklerde kistin çok büyük boyutlarda oluşması sonucunda ise kistin içerisindeki sıvının boşaltılması gerekmektedir. Bu kistler daha çok MR çekimi ya da tomografi çekimi sonucunda ortaya çıkacaktır.

Doğuştan Beyinde Kist Tedavisi

Bebekte beyinde kist oluşması sonrasında kistin boyutuna bağlı olarak tedavisi uygulanacaktır. Çok küçük olan kistlerin tedavisi gözlem olacaktır. Bu kistler herhangi bir belirtisi olmaması için periyodik zaman içerisinde kistin gelişiminin izlenmesi gerekmektedir. Daha çok bazı bebeklerde kistin büyümeyecek olması nedeniyle belirtilere neden olmayacaktır. Bu durumda da kistin cerrahi müdahale ile bulunduğu yerden almanın komplikasyonları göze alınacak olduğundan kiste müdahale edilmeyecektir. Fakat bazı kistler büyük olduğu için bebeğin gelişimini etkileyecek olduğundan ve dokuya baskı uygulayacak olduğundan çok şiddetli ağrılara da neden olacağı için bebeğin beyninde meydana gelen kistin içerisinde ki sıvının iğne kullanılarak boşaltılması gerekebilir. Fakat kistin içerisinde ki sıvı iğne yardımıyla boşaltılması sonrasında tekrarlama riski vardır. Bu nedenle de daha sıklıkla kistin olduğu bölgeden çıkartılması gerekmektedir.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Toplam 2 oy, ortalama: 4,00 en fazla 5)
Loading...
Yorum ekle