El Bileğinde Kist Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

El bileğinde meydana gelen kistin nedeni tam olarak bilinmeyen, sinire baskı yapmaması sonucunda herhangi bir belirti vermeyecektir. Tedavisi sonucunda kistten kurtulabilirsiniz.

El Bileğinde Kist

Bilekte kist oluşması yaygın olarak ev hanımlarında görülmekte olan bir durumdur. Ganglion kisti olarak bilinmektedir. El bileğinde olacağı gibi ekin tendon kısımlarında da gelişebilir. İyi huylu olan topak şeklinde oluşacaktır. Bilekte kist oluşması sonucunda yuvarlak olacağı gibi aynı zamanda da oval olacaktır. İçerisinde jöle kıvamında bir sıvı bulunacaktır. Bu kistlerin oluşması sonucunda büyüklüğünün bir bezelye kadar olacağı gibi bir ceviz büyüklüğünde de olabilir. Çoğunlukla herhangi bir belirtisi olmasa bile kistin sinir bölgesinde oluşması sonucunda ağrı meydana gelmesi de görülecektir. Oluşması sonucunda eklemin hareket etmesi de zorlanacaktır.

Kist meydana gelmesi sonucunda hastanın kendiliğinden geçmesini beklemesi sonucunda bir süre sonra tekrarlama riski de bulunmaktadır. Bu kistin tekrar etmemesi için kistin duvarları ile birlikte olduğu bölgeden cerrahi operasyon yöntemi kullanılarak çıkartılması gerekmektedir. Ayrıca hastaların sıklıkla bileklerini kullandıkları bir iş yapması sonucunda ortaya çıkacak olan el bileğinde ki kistin bir darbe alması sonucunda patlaması da mümkündür. Fakat bir süre sonra kistin duvarları olduğu için bir süre sonra tekrarlama ihtimali de bulunmaktadır.

El Bileğinde Kist Belirtileri

Bilekteki kist oluşması sonucunda bu kistin sinirlere baskı yapmaması sonucunda bilek kisti herhangi bir belirti vermeden sadece yumru şeklinde oluşmaya başlayacaktır. Bu kistlerin oluşması eklemlerin hareket kısıtlanmasına neden olacaktır. Bu kistlerin en sıklıkla oluştuğu yerler bilek bölgesi ve tendonlar boyunca gelişecektir. Eklem bölgesinde de gelişecek olan bu kist gelişmesi sonucunda şu belirtiler ortaya çıkacaktır:

  • Yuvarlak ya da oval şeklinde yumru;
  • Ağrı;
  • Elde uyuşma;
  • Karıncalanma;
  • Kas güçsüzlüğü.

El bileğinde lezyon gelişmesi sonucunda kişilerin sıklıkla belirtilerinin kistin sinire baskı yapması sonucunda oluşacaktır. Bu kistin oluşması sonucunda oluştuğu bölge üzerinde şişlik her ne kadar belirti vermemiş olsa bile görüntü olarak ve estetik açıdan kötü bir görüntü oluşmasına neden olacaktır. Bu nedenle de hasta kistten rahatsızlık duyacağı için tedavisinin yapılması gerekecektir.

El Bileğinde Kist Nedenleri

Günümüzde el bileğinde neden kist oluştuğu tam olarak bilinmemektedir. Bu kistin oluşmasının iç bölgede oluşacak ve daha sonrasında dışa doğru büyüyecektir. Bunun içerisinde su dolu olan dışı bir sıvı dolu olan kese ile oluşacaktır. Eklemin çevresinde oluşacak bu lezyonun duvarları kalın olacak ve içerisinde ki sıvının yağlı olması ile de bilinmektedir. Daha çoğunlukta kadınlarda görülmektedir. 20 ile 40 yaş arasında olan kişilerde görülmektedir. Bileklerinde kireçlenme olan kişilerde kist oluşma ihtimali de çoğunlukla görülmektedir.

Ayrıca klavye çok kullanan kişilerde ve el oyası, dantel gibi bileğini sıklıkla çok fazla kullanan kişilerde görülmektedir.

El bileğinde meydana gelen kistlerin darbe sonucunda da ortaya çıkacak olduğu bilinmektedir. Eklemlerde meydana gelen kistlerin oluşması sonucunda tek bir tane kist oluşacağı gibi birçok kistin oluşması sonucunda tek bir kistmiş gibi de görülmesi de oluşabilir. Bunun sonucunda kişilerin sıklıkla bileklerini hareket ettirmesi sonucunda kist ortaya çıkar. Bu kistlerin oluşması sonucunda sinire yapılacak olan baskı neticesinde ortaya çıkacak olan ağrının kişilerin hayatını rahatsız edecek bir durum oluşmasına neden olacaktır.

El Bileğinde Kist Tedavisi

El bileğinde kist oluşması iyi huylu olarak bilinmektedir. Bunun için rahatsızlık olunması sonucunda doktor tarafından fiziksel olarak muayene yapılması gerekmektedir. Daha sonrasında tam olarak tanı konulması amacıyla röntgen filminin çekilmesi gerekmektedir. Bunun bazen yeterli kalmayacak olduğundan ses dalgalarının kullanması sonucunda ultrason çekimi ve MR çekimi ile de tanının konulması mümkün olacaktır. Doktor tarafından kistin büyüklüğü ve bulunduğu bölgeye göre belirtileri sonucunda tedavisinin yapılması gerekmektedir. Tedavisinin yapılması ilk olarak hastanın aspirasyon isimli iğne ile gerçekleşecek bir tedavisi uygulanır. Bu yöntem ultrason eşliğinde yapılacak ve kistin içerisinde oluşan sıvının boşaltılması gerekmektedir. İçerisinde bulunan sıvı yarı saydam renkli olmaktadır. Fakat aspirasyon yöntemi ile içi boşaltılan sıvının daha sonradan tekrarlama riski de her zaman bulunduğu için ortopedi uzmanı tarafından kistin cerrahi yöntem ile el bileğinden çıkartılması gerekmektedir. Bunun için kistin oluştuğu bölgeden bir kesik yapılacak ve içerisi sıvı dolu olan kesenin duvarları ile birlikte çıkartılması gerekmektedir.

El Bileğinde Kist Bitkisel Tedavisi

  • 1 çay kaşığı zencefil;
  • 1 çay kaşığı bal;
  • 1 su bardağı su.

Meydana gelen kistin ağrı yapması sonucunda sinirlere baskı yapacak boyutlara geldiğinde hastanın zencefil çayı tüketmesi sonucunda hem antiinflamatuvar özelliği olması sayesinde hem de meydana gelen kistlerin küçülmesinde etkili olacağı için hastanın zencefil çayı tüketmesi tavsiye edilir. Bunun için toz zencefilden 1 çay kaşığı kadar 1 su bardağı suyun içerisinde konularak kaynatılır. Su ılık olması sonucunda içerisine 1 çay kaşığı bal konularak içilmelidir. Gün içerisinde iki defa içmeniz kistin ağrısını azaltacağı gibi kısa süre içerisinde de kistin iyileşmesini sağlayacaktır.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle