Elde Kist Nedir? Nasıl Olur? Elde Kist Tedavisi Nasıl Yapılır?

Günümüzde yaygın olarak her yaş grubunda görülebilen ve farklı tiplere sahip olan kistlerin elde görülmesine yol açan nedenler ve bu nedenlere bağlı olarak uygulanabilecek tedaviler.

Elde Kist Nedir?


Elde kist

Modern yüzyıl dünyasında toplum genelinde en yaygın şekilde görülen kistlerden birisi olan elde kist problemleri, genel olarak zararsız yapıya sahip olan kistlerden birisidir. Elde meydana gelen ve ‘Ganglion’ kist tiplerinden birisi olarak değerlendirilen eldeki kistlerin zararsız olması ve iyi huylu olması yani kanser yapısı içermemesi nedeni ile çoğu zaman tedavisine gerek kalmaz. Elde meydana gelen bu kistlerin içeriğinde yer alan maddelerin ise genel olarak sıvı formda olduğu biliniyor. Özellikle de eklem kapsülü ya da tendon kılıfında meydana gelen bir kistik lezyon olan eldeki kistlerin genel olarak gelişme çağının tamamlandığı 20 yaş ile yaşlılık belirtilerinin fizyolojik olarak etkilerini göstermeye başladığı 40 yaş aralığında daha yoğun şekilde görülür. Ayrıca genel olarak tek yani polinom yapıda olmayan bu kistler ağırlıklı olarak el ve bilekte bulunan eklemlerde ortaya çıkar. Buna göre el üzerinde;

  • Elin üst kısmının bileğe yakın noktasında,
  • Elin alt kısmının bileğe yakın noktasında,
  • Parmaklardaki eklemlerin en son kısmında,

yoğun olarak görülür.

Kadınların eldeki kistlerde daha yatkın bir fizyolojiye sahip olduğu da bilimsel araştırmalar ile tespit edilmiştir.

Eldeki Kistler Neden Olur?

Günümüzde vücuttaki kistlerin neden geliştiklerine ilişkin olarak kapsamlı araştırmalar yapılsa da bazı istisnalarının haricinde çoğu kistin hangi nedene bağlı olarak geliştiklerine ilişkin net ve somut veriler bulunmamaktadır. Buna karşın eldeki kistlerin çoğunlukla kabul edilen teoriye göre elde veya bilekte meydana gelen travmatik etkenlerden kaynaklı olarak ortaya çıktığı yönündedir. Hastada herhangi bir iz ya da belirti söz konusu değilken, kistin elde birden ortaya çıkabilmesi söz konusu olabildiği gibi haftalarca sürebilecek bir süreç sonunda da oluşabilmesi mümkündür.

Eldeki kistlerin, bazı meslek gruplarında daha fazla görüldüğü yönünde bir algı toplum genelinde yoğun olarak görülür. Ancak bu doğru bilinen yanlışlardan birisidir. Çünkü eldeki kistlerin meslek gruplarına göre görülme sıklığını içeren bilimsel bir rapor bulunmamaktadır.

Eldeki Kistlerin Belirtileri

Bu kist tipi, diğer tüm kist tiplerinde olduğu gibi ilk evrelerinde belirtiler ortaya koymaz. Ancak üst deri kistlerinde daha yoğun olacak şekilde kistin ilk evrelerden itibaren dışarıdan da görülebilecek ve estetik açısından olumsuz bir görsellik yaratabilecek şişlik belirtisi olabilir. Ancak ilk evrelerde şişlik haricinde hastanın herhangi bir semptom rahatsızlığı yaşamadığı belirtiliyor. Kistik lezyonun eldeki eklemler üzerinde gelişimini ve büyümesini sürdürmesi ile birlikte hastanın el ve bilek genelinde çok şiddetli ve süreklilik teşkil ağrı ve beraberinde de sızı gibi semptomlar yaşayabilmesi mümkün olabiliyor. Yine de bu belirtilerin ortaya çıkışı kistin büyüme yaşaması ile doğru orantılıdır. Bu özelliği tanısı açısından önemli bir kolaylık sağlar.

Eldeki Kistin Tanısı Nasıl Koyulur?

Elde görülen kistlerin, diğer kistlere oranla tanısının koyulması çok daha basittir. Çünkü el yüzeyinde de etkilerini somut bir şekilde ilk evrelerinden itibaren göstermeye başlar. Bu durumda tanısının daha rahat şekilde koyulmasına yardımcı olur. Özellikle de çeşitli semptomların rahatsızlığını yaşayan ya da elindeki anormal şişliği fark eden hastalar, tanısını koyabilir. Yine de bu şişliklerin elde meydana gelebilen çeşitli problemlerden kaynaklı olarak oluşması da söz konusu olabileceğinden mutlak suret ile uzman doktora başvuru gerçekleştirilmesi gerekir. Eldeki kistin hangi konumda/derinlikte bulunduğunu ve büyüklüğünü tam olarak belirleyebilmek amacı ile ‘MR’, Ultrasongrafi’ gibi görüntüleme teknolojilerinden yararlanılarak, testler gerçekleştirilir. Böylelikle eldeki kistin tanısının koyulabilmesi mümkün olur.

Eldeki Kistin Tedavisi Nasıl Yapılır?

Eldeki ve bilekte bulunan eklemlerde görülen kistik lezyonların genellikle kendiliğinden geçebilme özelliğine sahip olması nedeni ile çoğu vakada tedavi müdahalesinde bulunulmasına gerek bulunmaz. Hastanın elindeki kistin büyüklüğü, etki alanı ve çevresine oluşturduğu baskı gibi faktörler uzman doktor tarafından değerlendirilir ve hasta açısından da rahatsızlık oluşturmuyor ise kendiliğinden geçmesi beklenir. Bu süreç içerisinde kistin küçülme kaydetmesi için elin çok fazla oynatılmaması ve elde çok fazla baskı, zorlama oluşturulmamasına dikkat edilir. Aynı zamanda da belirli periyotlarda MR ve Ultrason gibi görüntüleme sistemleri ile büyüme/küçülme gelişiminin takibi yapılır. Eğer kist küçülmüyor ve tam tersi şekilde büyüme yaşıyor ve hasta açısından ciddi seviyede rahatsızlıklara neden olan semptomlar ortaya çıkartıyor ise tedavi müdahalesinde bulunulur.

Eldeki kist ameliyatı için hastanın kistin bulunduğu kolun tamamı anestezi müdahalesi ile uyuşturulur. Blok anestezi uygulanan hastanın kolu özel bir ‘turnike’ yardımı ile tamamen hijyenik ve kanamasız biçimde ameliyat gerçekleştirilir. Kistte tekrarlama meydana gelmesinin engellenebilmesi amacı ile de hekim tarafından hastanın elindeki kistin en dip kısmındaki eklem noktasına kadar ulaşılarak, tamamı ile çıkartılır. Basit bir ameliyat olması sayesinde iyileşme süreci kısa olsa da bazı hastalardaki zorlu müdahaleler halinde bir hafta veya iki hafta kadar ‘atel’ desteği uygulanması gerekliliği doğabilir.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Toplam 1 oy, ortalama: 3,00 en fazla 5)
Loading...
Yorum ekle