Entamoeba Histolytica Kisti Nedir? Neden Olur ve Nasıl Tedavi Edilir?

Dünya genelinde insanoğlunun 10% gibi önemli bir kısmını etkileyen ve yoğun olarak gelişmemiş ya da az gelişmiş ülkelerde görülebilen entamoeba histolytica kistinin belirtileri ve tedavi yöntemleri.

Entamoeba Histolytica Kisti


Entamoeba Histolytica kisti

Mevcut olan bir tür enfeksiyon ile insan vücuduna bulaşabilen ve sadece insanoğluna özgü olan bir rahatsızlık olan entamoeba histolytica kisti, bağırsak duvarı üzerinde gözlemlenir. Özellikle de bağırsak duvarı üzerinde ciddi seviyede tahribata neden olarak bölge genelinde yaraların oluşmasını sağlar. Mevcut tahribat etkisi ile bazı vakalarda bu kist tipinin bağırsak duvarında delinmeye neden olarak, kendisine yol açıp, karaciğer ve bağırsak dışına çıkar ve farklı organlara doğru yayılım gösterebilir. Ayrıca bu kist tipinin kendi içinde 2 farklı evresi söz konusudur. Bu evrelerden birisinde henüz yeni büyüme yaşadığı ve geliştiği dönemi içerirken, ikinci evre ise çevresinde fonksiyonunu yerine getirmemesi ile kist oluşturmakta olduğu kistli evredir. Entamoeba histolytica kisti yaşayan hastalarda kistin formunu ve beraberinde de serbest hareketi söz konusu olan formlarını dışkı yolu ile vücuttan atabilir. Tedavisi mümkün olan entamoeba histoloytica kistinin bağırsak ve mide duvarlarını delerek, daha ileri noktalara ulaşması durumunda ince bağırsak içerisinde bağımsız şeklinde yer alabilir.

Entamoeba histolytica kisti oluşumunda etkin rol üstlenen bu amip tipi, bağırsaklarda enfeksiyon oluşumuna yol açan tek tiptir.

Entamoeba Histolytica Kisti Nasıl Oluşur?

Modern yüzyıl dünyasında ağırlıklı olarak gelişmemiş ve az gelişmiş ülkelerde yaygın olarak görülebilen entamoeba histolytica kisti özellikle de ‘kirli’ sulara karışarak, suyun tüketilmesi ya da suya temas etmiş besinlerin tüketilmesi ile vücuda giriş yapabilir. 

Entamoeba Histolytica Kisti Belirtileri


Entamoeba Histolytica kisti ultrason

Vücutta hızlı bir gelişim ve büyüme yapısına sahip olan entamoeba histolytica kisti dizanteri yapısında yer alır. Söz konusu kist tipinin vücutta ortaya çıkartabileceği belirtiler diğer kist tiplerine göre çok daha farklı olabilir. Özellikle de entamoeba histolytica kistinin belirtileri olmayacağı gibi semptomların yaşanabilmesi de söz konusudur. Zaten bu yönü ile de iki farklı yapıya sahip tiptedir. Vücutta kronik rahatsızlıkların meydana gelmesi konusunda tetikleyici bir unsur etkisi de oluşturabilen bu kist tipinde özellikle de hastaların gün içerisinde çok yoğun şekilde ‘dışkılama’ gereksinimi duymasına neden olur. Öyle ki bazı vakalarda gün içerisinde zorunlu olarak bu ihtiyacın giderilmesi 10 ve hatta 15 kereden fazla olabilir.

Bunun yanı sıra hastaların gelişimin sürmesi ile büyüme kaydeden kistin etkisi ile karın bölgesi genelinde çok şiddetli olmayan ve uzun süreli etkide bulunmayan ağrı semptomları da yaşayabilmesi mümkündür. Günümüzde tanısı konusunda somut sonuçları vermese de belirtileri arasında yer alan dışkılama faaliyet ardından ‘dışkı’ da çok parlak belirginliğe sahip olan yapısal form ve kan oluşumu söz konusu olabilir. 

Entamoeba histolytica kisti belirtileri arasında genel olarak, rahatsızlıklarda görülen ‘ateş’ semptomu görülmezken, kistik yapının karaciğere ulaşması ve burada gelişim göstermesi sonucunda mevcut belirtilerine ilave olarak ateş yükselmesi semptomunun da görülmesine yol açar.

Entamoeba Histolytica Kisti Tanısı

Hastaların karşı karşıya kaldıkları entamoeba histolytica kisti belirtileri ile şüphelendiği bu kistin tanısının koyulabilmesi için belirtilerinin incelenmesi yeterli değildir. Özellikle de bu belirtileri taşıyabilecek pek çok farklı ve hayati risk taşıyan rahatsızlık söz konusu olduğundan uzman doktora başvurulması gerekir. Bu çerçevede de uygulanacak ultrasonagrafi ile vücutta kistin mevcut olup, olmadığı ve etki alanları tespit edilebilir. Bununla birlikte hastalardaki bu kist tipinin en hızlı şekilde tespit edilmesi ya da koşulların uygun olmaması halinde tanısı için ‘dışkı’ üzerinde mikroskop ile inceleme yöntemi de kullanılabilir. Ayrıca;

 • İzoenzim analizi,
 • Standart veya ‘Real-time’ PCR,
 • ELISA,
 • Serum içerisinde antikor tespit etme teknikleri olan IHA, IFA ve ELISA,

gibi yöntemler de tanısında etkin olarak kullanılır.

Entamoeba Histolytica Kisti Tedavisi

 Uygulanan tanı işlemleri sonucunda hastanın sadece dışkısında entamoeba histolytica kisti tespiti gerçekleştirilir ise sadece ilaç tedavisi gerçekleştirilir. Ayrıca tedavisi için yapısal formları da göz önünde bulundurulur. Bu ilaç tedavilerinde yaygın olarak:

Rahatsızlık oluşturmayan (belirti) kistler;

 • 500 mg Diloxanide furoate,
 • 20 mg veya 30 mg Paramomycin,
 • 650 mg İodoquinol,

Bağırsak enfeksiyonu ve belirtileri halinde;

 • 750 mg Tinidazol,
 • 50 mg Metronidazol

Hastada yüksek şiddette şikayetlere yol açan ve bağırsak fonksiyonlarını engelleyen durumlarda;

 • 800 mg Tinidazol,
 • 750 mg Metronidazol,

şeklinde ilaç tedavisi uygulanır.

Belirtilen bu ilaçlar ve mg değerleri hastanın uzman doktor tarafından yapılacak incelemeleri sonucunda değişiklik gösterebilir. Zaten reçeteli ilaçlar olması sebebi ile uzman doktor önerisi olmadan kullanımı mümkün değildir.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Toplam 1 oy, ortalama: 5,00 en fazla 5)
Loading...
Yorum ekle