Epidermoid Kist Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Halk arasında sıklıkla yağ kisti olarak bilinen Epidermoid kistler kafa derisinde, yüz ve sırt bölgelerinde sıklıkla görülür ve nüks edebilir. Cerrahi yöntemle bulunduğu bölgeden çıkartılır.

Epidermal Kist

Epidermoid kistlerin diğer adı sebase kistleri olarak adlandırılmaktadır. Halk arasında ise yağ bezesi ya da yağ kisti olarak da bilinmektedir. Derinin altında oluşan elle dokunulduğu zaman sert olan ve yavaş bir şekilde büyümeye başlayan yumrular olmaktadır. Birçoğu kanser değildir ve ele gelme dışında herhangi bir belirtileri de olmaz. Yumrunun 5 santime kadar gelişmesi görülebilir. Bu yumruların içerisi sarı renkte bir madde ile doludur. Ayrıca çok kötü bir kokusu bulunmaktadır.

Sakal ya da saç derisinde oluşması durumunda bu bölgede kıl çıkmayacaktır. Sırtta görülen Epidermoid kistlerde iltihaplanma daha çok olacaktır. Bu kist görülme sonucunda Genel Cerrah uzmanına giderek muayene olmaları gerekmektedir. Kistin bulunduğu bölgeden çıkarılmasını Genel cerrah uzmanları yapılacaktır.

Daha çok yüz kısmında, boyun bölgesinde ve kişilerin sırtında görülmektedir. Oluşan kişilerde herhangi bir şekilde hayatı tehdit edecek kanser türü değildir. Fakat yavaş bir şekilde büyümekte ve kişinin estetik olarak görüntüsü çirkin olmaktadır. 

Epidermal Kist Nedenleri

Cilt altında yağ bezleri bulunmaktadır. Bunlara sebum adı verilmektedir. Cilt yüzeyini tıkaması sonucunda küçük kistlerin oluşmasına neden olacaktır. Bu tıkanmalar daha çok sivilceler ya da ameliyat yarası sonucunda meydana gelecektir. Kistin çok yavaş gelişmesi nedeniyle oluşmaya başlaması belki de yıllar öncesinde başlayabilir. Kist çok yavaş büyüdüğünden çoğu durumlarda fark edilmezler. Doğumdan itibaren gelişen kistlerde mevcut olmaktadır. Dokunulması durumunda çok yumuşak olacaktır. Dokunma sonucunda hafif ve hareketli olmaktadır. Vücudun birçok bölgesinde görülebilir ve birden fazla da olabilir. Bulunduğu bölge de kızarıklık olur. 

Epidermoid kistlerin ağrı yapmaması ile bilinmektedir. Fakat kistlere baskı uygulanması sonucunda ağrı olmasına neden olabilir. Eğer enfeksiyon oluşması durumunda kistler ağrı yapacaktır. Kistler sırt kısmında olması durumunda çok fazla fark edilmeyebilir. Fakat boyun, yüz ya da saç derisinde olması durumunda rastlantı sonucunda ele gelmesi halinde fark edilir.

Kistin yumru şeklide bir görüntüsü olacaktır. Şişkinlik sonucunda kişilerde rahatsızlık verecektir. 

Epidermal kistler zararlı kistler değildir. Bu kistlerin tanısı konulduktan sonra görüntüsü nedeniyle çıkarılması neticesinde özellikle de 5 santimden büyük olması durumunda kanser olma riski olacaktır. Ayrıca cerrahi yöntem kullanılarak çıkarılması sonucunda tekrardan aynı bölgede oluşması durumunda bu konuda kötü huylu olmasından şüphelenilmelidir. Ameliyat olanlar daha sonrasında apseleşmesi, kızarması ve iltihaplanma görülmesi sonucunda zonklama tarzında ciddi ağrılar olabilir.

Epidermal Kist Tedavisi

Kistin tanısını koymak için yapılacak test ultrason olmaktadır. Bu kistler daha çok ultrason sonucunda ortaya çıkacaktır. Fakat daha büyük olan kistlerin tanısını koyabilmek için MR ya da bilgisayarlı tomografi çekilmesi de gerekecektir. Kistin kötü huylu olmasından şüphelenilmesi sonucunda patolojiye gönderilecek ve test yapılması istenecektir.

Kistlerin patlatılması ya da kistlerin delinerek bilinçsiz insanlar tarafından içinin boşaltılması çok tehlikelidir. Enfeksiyon kapmasına ve bunun sonucunda da başka türlü nedenlerin olmasına yol açacaktır.

Kist asla oynanmamalıdır. Oynanması durumunda patlayabilir ve içindeki sıvının akması söz konusu olabilir. Sıvı aktıktan sonra kistin iyileştiği düşünülmemelidir. Tekrar etme riski daha fazla olacaktır. Patlaması sonucunda da kistin bulunduğu bölgeden duvarları ile birlikte çıkartılmalıdır.

Kistlerin tedavisi cerrahi yöntem kullanılarak yapılması en iyi tedavi yöntemi olarak kabul etmektedir. Estetik görüntü açısından kişilerde çok küçük bir kesi yapılarak çıkartılacaktır. Ameliyat izi küçük bile olsa oluşabilir. Ameliyat ile tedavisinin yapılması sonucunda tekrardan nüks etme durumu oldukça az olmaktadır. Oluşan bölge de iltihaplanma olması durumunda tekrar etme ihtimali de bulunmaktadır. Her ameliyatta görülen bazı komplikasyonlar oluşabilir. Bunlar sıklıkla yara uzunluğu ve kişinin sağlık durumuna bağlı olmaktadır. Ameliyat sonrasında bir süre antibiyotik kullanılması gerekmektedir.

Epidermal Kist Bitkisel Tedavisi

  • 2 yemek kaşığı ekşi krema;
  • 1 çay kaşığı Tuz;
  • 200 gram bal.

Bir kabın içerisinde bütün malzemeler karıştırılması gerekmektedir. 24 saat boyunca serin bir yerde ve gün ışığı almayacak bir yerde ağzı kapalı olacak şekilde korunmalıdır. Daha sonra kistin üzerine çok az miktarda karıştırıldıktan sonra sürülmelidir. Tavsiye edilen kullanım süresi 21 gün olmaktadır. Herhangi bir yan etkisi olmamaktadır. Özellikle her akşam sürmeniz ve üzerini streç filmle kapatmanız gerekmektedir. 21 gün sonrasında 1 hafta ara verilir ve geçmemesi durumunda tekrar edilebilir.

Aloe suyu bitkisel tedavi olarak Epidermal kist tedavisinde kullanılmakta ve oldukça etkisi de olmaktadır. Bunun yanı sıra Epidermal kist tanısı konulması sonucunda kişilerin sarımsak suyunun da iyi geleceği unutulmamalıdır.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle