Epididim Kisti Nedenleri, Epididim Kisti Riskleri ve Tedavisi

Erkeklerde özel olarak görülen kistlerden birisi olan epididim kistinin nasıl geliştiği ve semptomlarına dair ayrıntılı bilgiler. Epididim kistinin tedavi yöntemleri ve tedavi edilmezse neler olur?

Epididim Kisti


Epididim kisti

Tıp literatüründe ‘Spermatosel’ şeklinde bilinen ve erkek üreme organı bölgesinde meydana gelen epididim kisti, erkekler arasında yaygın olarak görülür. Erkeklerde testis organının üst kısmında bulunan ve ‘epididim’ olarak tabir edilen bölgede ve genellikle sol bölgede ortaya çıkar. İçeriği ağırlıklı olarak sıvı formda olan bu kist tipine ilişkin olarak bazı vakalarda ölü sperm hücresi içerdiği de görüldüğü belirtilir. Vücudun her bölgesinde ve dokusunda meydana gelebilen kistlerin bir kısmı kanser yapısına sahip olurken, bazı kısmı ise genel olarak kanser hücresinin oluşumuna dönüşmez. Bu kapsamda da epididim kisti de kanser hücresine yönelimi bulunmayan kistik oluşumlardan birisidir. Sol testis üzerinde daha ağırlıklı olarak görülen bu kistin sol ve sağda aynı anda görülebilmesi de mümkündür.

Epididim Kistlerinin Semptomları (Belirtileri)

Tüm kistlere ilişkin olarak yapılan incelemelerde, tıpkı neden kaynaklı olarak ortaya çıktıkları tam bilinmediği gibi belirtileri de somut verilere dayanmaz. Zaten tüm kistler ilk evrelerinde hastada semptomlara yol açmayacak zararsız yapılara sahip olabildikleri gibi temel özellikleri çerçevesinde hastada bir semptoma neden olmadan yok olabilmeleri de mümkündür. Bu çerçevede de bazı vakalarda daha haberin dahi bulunmadan epididim kistik lezyon oluşumu ve kendiliğinden yok olması söz konusu olabilir. Bunun dışında ilerleyen süreçte de büyüyen ve gelişim gösteren epididim kistlerinin belirgin semptomları söz konusu olmaz. Sadece bölgede büyüme göstermesi ile olağan dışı bir etki teşkil ettiğinden çevresinde oluşturduğu baskı belirtiler ortaya koyabilir. Buna göre de sperm hücrelerinin bulunduğu testis torbasında palvasyon yani el ile muayene yapıldığında bir kitlenin hissedilmesi gibi belirtisi söz konusu olur. Bazı vakalarda testis torbasının genelini kapsayan olağan dışı bir büyüme belirtisi de görülebilir. Bu belirtiler ile birlikte epididim kisti belirtileri arasında çok nadir olarak görülen bir diğer belirti ise testis torbasında kızarıklığın meydana gelmesi ve bu belirtiye eşlik eden farklı şiddet ve sürelere sahip olan ağrı oluşumları yaşanabilir.

Epididim kistinin bazı vakalarda penisin en uç kısmı (baş bölümü) genelinde rahatsız edici düzeyde baskı hissiyatının meydana gelebilmesi söz konusudur.

Epididim Kisti Tanısı (Teşhisi)

Epididim kistlerinin genel olarak belirgin ve somut belirtiler ortaya koymaması nedeni ile kişisel olarak yapılacak kontrollerde tespit edilebilmesi mümkün olmayabilir. Özellikle de testis torbasında kitle oluşumu hissiyatı öngörülse de bunun doğrudan bu kistik lezyona işaret ettiğinin anlaşılabilmesi güçtür. Bu yüzden bu tarz endişelerin söz konusu olduğunda uzman doktora başvurulması gerekir. Uzman hekimin fiziksel muayenesinde bu kitleyi tespit etmesi epididim kistinden şüphelenmesine neden olur. Bu konuda uzman hekim tarafından ultrasyon ile görüntüleme sağlanır. Bu noktada testisin sol ya da sağ bölgesinde görülebilir.

Bazı vakalarda testis kanseri riskine karşı söz konusu bölgedeki kitlelerin kist mi yoksa kanser yapısı mı olduğunun belirlenmesi için ışık müdahalesi uygulanır. Eğer ışık testis arkasına geçerse kist olduğu anlaşılır ki geçmez testis kanseri riski söz konusu olur. Bu durumda net sonuç için patolojik testler uygulanabilir.

Epididim Kisti Nedenleri

Tıbbi olarak yapılan araştırmalarda vücutta çok sık şekilde görülen kistlerin tam olarak hangi etkenlerin sonucunda ortaya çıktığına ilişkin olarak net bilgiler bulunmamaktadır. Sadece bölgesel niteliklere göre değişkenlik gösterebilen farklı nedenlere bağlı olan teoriler üretilir. Tıbbi temele dayalı olan bu teoriler, tam olarak nedenleri bilinmeyen epididim yani spermatosel kistlerine ilişkin olarak da öne sürülür. Bu teorilerin başında ise erkeklerde üremeyi sağlayan sperm hücrelerinin, dışarıya çıkışını sağlayan kanal görevi gören epididim üzerinde meydana gelebilecek bir tıkanıklık sonucunda epididim kistinin meydana geldiğine ilişkin bir görüş ön plana çıkmaktadır.

Epididim Kisti Tedavisi


Epididim Kisti Tedavisi

Kistlerin içeriğinde yer alan sıvı formdaki maddeler genel olarak vücut tarafından emildiğinden, genel olarak kistik lezyonların zararsız olduğu biliniyor. Bu kapsamda da epididim kistlerinde de testislerdeki kistik oluşumun büyüme kaydetmediği ya da vücudun içeriğindeki sıvıyı yok etmesinden dolayı kendiliğinden küçülerek, yok olması söz konusu olur. Bu yüzden de epididim kisti tedavisi için doğrudan müdahalede bulunulmaz ve belirli dönemlerde doktor kontrolünün uygulanacağı bir takip başlatılır. Bu takipte hastada şikayetler görülür, kistin büyüdüğü tespit edilir ise tedavisi için müdahalelerde bulunulur. Hastanın psikolojik olarak yaşadığı problemlerde tedavisini gerektirdiğini gösterir. Çok nadir olarak görülse de penise kan pompalamasının düşük seviyede kalması halinde de tedavi gerekliliği oluşur. Bu noktada antibiyotik tedavisi de uygulanabilir. Hastadaki rahatsızlıklar düşük kapasitede ve kist küçükse antibiyotik sayesinde içeriğinde kurutma yapar ve yok edilebilir. Antibiyotik bölgede kurutma yapar ancak bu çözüm oluşturmazsa cerrahi müdahale uygulanır.

Epididim kisti tedavisi için günümüzde mikro cerrahi olarak tanımlanan ‘spermatoselektomi’ tekniği kullanılarak epididim kisti ameliyatı gerçekleştirilir. Basit cerrahi müdahalelerden birisi olması sebebi ile en fazla 1 saat kadar sürer ve hasta kısa süre içerisinde gündelik yaşamına geri dönebilir. Cerrahi operasyondan sonra hasta testisleri sabit tutacak bir ekipman takar ve bu ekipman 7 ile 14 gün aralığında bölgede kalır.

Erkeklerde epididim kisti riskleri arasında kısırlık da bulunduğundan mutlaka erken tanısının yapılması ve gerekli olan tedavilerin en kısa süre içerisinde sağlanması gerekir.

Epididim Kisti Bitkisel Tedavi

Epididim kisti bitkisel tedavisi için doğanın şifa kaynağı bitkileri olan melisa ve karabaş bitkilerinden hazırlanabilecek bir kür kullanılabilir. Bu kür Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu tarafından hazırlanmıştır.

Kullanılan Malzemeler

  • Taze Karabaş (1/2 tutam),
  • Melisa Otu (1/2 tutam),
  • Su (1 su bardağı),

Kürün Yapımı

Melisa ve karabaş kürünün hazırlanması için karabaş ve melisa otunun  1 bardak su içerisinde yaklaşık olarak 5 dakika kadar kaynatılması gerekir. 

Nasıl Kullanmalı?

Kullanımında ise 2 haftalık bir periyot uygulanmalı ve bu süreçte gündüz ve gece birer bardak şeklinde taze olarak hazırlanıp, tüketilmelidir.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle