Erkek Yumurtalık Kisti Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Erkek yumurtalarında (testislerde) görülen kistler, yumurtayı besleyen epididim üzerinde görülmektedir. Kapsül içerisinde ölü spermler yada tıkanma kaynaklı olabilir

Erkekte Yumurtalık Kisti

Erkek üreme organlarından olan yumurtalar (testisler) bir çifttir ve scrotum içerisinde bulunur. Anatomik olarak üzerinde epididim denilen bir yapı sayesinde beslenir ve spermler bu kanal aracığıyla iletilir. Epididim üzerinde ölü spermlerin kapsül içerisinde birikmesi ya da epididimde yaşanan bir tıkanıklık nedeniyle kist oluşabilmektedir. Genellikle sağ yumurtalık üzerinde görülen kist, sol yumurtalık üzerinde de görülmüştür. 


Kist Erkeklerde Ağrılara Sebep Olabilir

Erkeklerde Yumurtalık Kisti Belirtileri Nedir

Erkekte oluşan yumurtalık kisti çoğu zaman belirtileri görülmemektedir. Erkeklerin cinsel yaşamını etkileyen herhangi bir durum söz konusu olmazken, kistin oluştuğu taraftaki yumurtalıkta rahatsızlık, ağırlık hissi olabilir. Erkek kendi vücudunu incelerken farkına varmakta ya da şikayetler üzerinde üroloji doktor kontrolünde görülmektedir. 

Kistlerin çoğu zaman belirtileri olmadığı gibi erkekte herhangi bir olumsuz etki de yaratmamaktadır. Görülen kistler %90 oranında iyi huylu, içi sıvı ya da pürülan bir yapı ile doludur. Kistler genellikle kendiliğinden yok olmaktadır. Fakat bazı olgularda kist büyüme eğilimi göstererek üzerinde bulunduğu yumurtayı küçültebilir. 

Erkeklerde Yumurtalık Kisti Tehlikesi 

Hastaneye başvuran erkek hastalar, üroloji doktorunun kontrolünden sonra yapılan ultrasonografik inceleme ile de kesin tanı koyulur. Kistin çapının belirlenmedi önemli bir ayrıntıdır. Hastaların kist çapına göre tedavisi belirlenir ve çoğunlukla takip edilmesi önerilir. Zararı olmayan, iyi huylu bir kist olan erkek yumurtalık kistlerinin doktor önermedikçe operasyonla alınmasında ısrarcı olunmamalıdır. 

Hastaneye başvuran hastaların %1-2 oranında yumurtalıkta gelişen kistin kötü huylu kansere dönüştüğü gözlemlenmiştir. Çok nadir karşılaşılan bu durum için hastanın rutin takibi yakından yapılmalıdır. Her yaş grubunda görülebilen kistler, bebeklerde ve yaşlılarda nadir görülmekle birlikte 30 yaş üzeri erkeklerde daha sık görüldüğü saptanmıştır. 

Erkeklerde Yumurtalık Kisti Tedavisi

Kistin ayrıntılı incelemesinde büyüklüğü ve yumurtayı küçültüp küçültmediği önemlidir. Ancak bu iki durum söz konusuyla hasta ameliyata alınır ve kist çıkarımı yapılır. Bu durumlar söz konusu değilse ve erkekte herhangi bir sorun teşkil etmiyorsa takibe alınır ve büyüyüp büyümediği yakından takip edilir. 

Herhangi bir büyüme eğilimi göstermeden kendilinden kaybolabilecek olan kist, nadir görülse de büyüme eğilimi göstermekte ya da kötü huylu tümöre dönebilmektedir. Bu tür durumlarda alınan kistin patolojik incelemesi yapıldıktan sonra kötü huylu tümör olgusuna rastlanır ise daha kapsamlı bir tetkik yapılarak tümör tedavisine başlanabilmektedir. 

Testis kistlerinde görülen ağrılar için ağrısı olduğu zamanlarda analjezik tedavisi verilebilir. Hissettiği rahatsızlık ve ağırlık hissi ise kist küçülmesi ile zamanla geçecektir. Kistlerin küçülüp yok olması, kişiden kişiye değişmektedir. 

Erkekte Yumurtalık Kisti Ameliyatı

Kistin yok olması için tek tedavi yöntemi ameliyattır. Hasta, doktorunun yönlendirmelerine uymalı, ameliyat gerekmediği kanaatinde ise operasyon için ısrarcı olmamalıdır. Operasyon sırasında ve sonrasında oluşabilecek komplikasyonlar, erkekte kısırlık yaratabilir. Operasyonun yaratabileceği sorunlar şöyledir:

  • Epididim deformasyonları
  • Vas deferens deformasyonları
  • Kistin tekrar epididim üzerinde nüks etmesi

Son maddedeki komplikasyon, çok az hastada görülmüştür. Bu yüzden çok dikkate alınmamaktadır. Takip edilen hastaların rutin kontrollerinde kistin büyüdüğü gözlemlendiğinde ve üzerinde bulunduğu yumurtanın beslenmesini engelleyip küçülmesine neden olduğunda operasyon kaçınılmazdır. 

Hastanın kendini incelerken fark ettiği kist için doktor muayenede ışık kaynağıyla scrotum incelendiğinde fark edilir. Testislerin yapısının sert olması ve katılığından dolayı ışık geçirmezken, kistin içerisinin sıvı dolu oması nedeniyle ışığı geçirecektir. Yapılan ultrason çekiminde de kişinin testislerinin çapı ve kistin çapının ölçümü yapılmaktadır.  

Kist Başka Hastalıklarla Karıştırılabilir!

Kist muayenesinden sonra başka testis hastalıklarıyla karıştırılabilir. Bu durum için ayırıcı tanılara dikkat etmek gerekmektedir. Testis epididim kistlerinin daha çok karıştırıldığı rahatsızlık teratomdur. Teratom, epididim üzerine vas deferans kanalının toplanmasıdır. Scrotum dışından elle muayenede, epididim üzerinde ele gelen yumuşak dokunun teratom olduğu sanılabilir. 


Elle Muayenede Benzerlik Gösteren Torsiyon ve Kist Görünümü

Kistlerin büyüklükleri  0,2-10 cm çaplarında değişkenlik göstermektedir. Testisin üzerinde olması ve beslenmesini olumsuz etkilediği zamanlarda testiste gözle görülür bir şekilde küçülmeler görülebilir. Testis küçülmesi, erkekte o taraftaki testisin zamanla işlev kaybına neden olabilmektedir. 

Testis kistlerinin fark edilmesinde kişinin kendi vücudunun incelenmesi büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle erkekler,rutin olarak kadınların meme muayenesinin yaptığı gibi kendi kendine scrotum ve testis muayenesi yapmaları gerekmektedir. Hastaların kendilerinde fark ettikleri değişiklikler için mutlaka üroloji doktorunun kontrolünden geçmelidir. 


Rutin Testis Muayenesi


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Toplam 1 oy, ortalama: 5,00 en fazla 5)
Loading...
Yorum ekle