Fibrokist Tedavisi Nasıl Olur? Cerrahi Yöntem Gerekli Mi?

Fibrokist, organlar üzerinde bulunan kapsül içerisinde sıvı yada püre kıvamlı cerahat bulunan kist oluşumlarıdır. Tedavisinde ise organlar üzerindeki etkilerine göre yol izlenir.

Tanısında fibrokist olan hastalarda, organlar üzerinde oluşum gösteren anormal kitlelerden bahsedilmiş olup, tedavisinde ise bazen medikal tedavi yeterli olurken bazı hastalarda cerrahi işlem uygulanmaktadır. 

Fibrokist Tedavisi

En çok meme ve tiroid bezleri üzerinde görülen fibrokist için, ikisininde salgı bezi olmasından dolayı gerekli tedavi yöntemi doktor tarafından seçilmektedir. 

Memede Oluşan Fibrokist İçin Tedavi

Meme, süt salgısı yapmakta görevli organdır. Kadınların gebelik ve doğum sonrasında bebeği beslemek için oksitosin hormununun etkisi ile süt salgılamaya başlar. Memelerde rahim gibi her ay gebelik olacakmış gibi hazırlık yaparlar. Adet döngüsü içerisinde östrojen hormonunun en üst seviyede olduğu dönemde süt kanallarında birikmeler olur ve kanamanın yakın olduğu zamanlarda göğüslerde şişme, gerginlik ve ağrı duyulabilir. Bu döngü içerisinde hissedilen ağrılar kabul edilmektedir. Fakat meme ağrısı östrojen hormonunun normal sevilere döndüğü zamanlarda dahi ağrısı devam ediyor ve şişliği azalmıyor ise sorun teşkil etmektedir. 

Hormonal nedenlerden dolayı süt kanalları içerisindeki birikmelere bağlı olarak çıkan fibrokistin tedavisi, ilk adımda ağrıyı gidermek için ağrı kesiciler daha sonra ise yapılan kan tahlillerinde yüksek çıkan östrojen hormonunu baskılamak için progesteron tedavisine başlanmalıdır. Kişinin fiziksel olarak göğüslerindeki şişkinlikler nedeniyle de iç çamaşırı bedenini büyütmeli, sıkan üst giysilerden kaçınmalıdır. 

Hastanın bu dönemde kafein alımının da kısıtlanması gerekmektedir. Kafein içeren kahve, çay gibi içeceklerden uzaklaşıp daha çok ağrıyı giderme özelliği de bulunan melisa, papatya çaylarını günde 3-4 fincan kadar tüketmesi yararlı olacaktır. 

Tiroid Bezi Üzerindeki Fibrokist İçin Tedavi

Tiroid bezi, vücuttaki metabolizmayı hızlandırma, kan yağlarının dengesini koruma, çocuklarda büyüme ve gelişmeyi sağlama, karbonhidrat metabolizmasını ayarlama gibi görevleri vardır. Tiroid hormonlarından T3 vücudu %20 oranında etkilerken, T4 hormonu %50 oranında etkilemektedir. Hipofiz bezinden salgılanan TSH ise tiroid hormonlarının çok salgılandığı durumlarda dengeyi sağlamak için devreye girmektedir. İki hormonal bez arasında uyumlu bir çalışma var iken, kistler bu uyumlu çalışmayı bozmaktadır. 

Çocuklarda büyüme gelişmeyi dengeleyen bu hormonun dengesizliğinde develik ya da cücelik karşımıza çıkacaktır. Yine yetişkinlerde yaşanan dengesizliklerde metabolizma yavaşlayıp hızlanabilir. Kişinin anlamsız zayıflaması, eskiye oranla anksiyetesinin artması ve canı tezlik durumu tiroid hormon bozukluğundan kaynaklanmaktadır. Yine tam tersi durumda yani, kilo alma, halsizlik, sürekli uyku hali de görülebilmektedir. 

Kişide gelişen hormonal bozukluğun giderilmesi gerekmektedir. Kistlerin medikal tedavi ile etkisizleştirildiği durumlarda cerrahi tedaviye gerek görülmezken, medikal tedaviye yanıt vermeyen ya da fazla büyümüş kistler için cerrahi tedavi uygulanmaktadır. Hastanın yaşam kalitesini ciddi derecede bozabilecek fibrokistik tiroid hastalığı, boynun dış yüzeyinden fark edilebilecek kadar büyüyebilir, hastada boğazında baskı hissi yaratabilir. 

Fibrokist Nasıl Yok Olur?

Doktor fibrokistik meme tanısı konmuş evli, doğurganlık çağındaki kadınlara hamileliği önerir. Memenin fibrokistik durumlarında kadınların doğurganlık çağında ve çocuk sahibi olmak istiyorlarsa medikal tedaviye ya da cerrahi yönteme gerek kalmadan, gebeliğin ve doğumun hormonal düzeni sayesinde yok olacağı söylenir. Gebelikte, kadınlarda bulunan hormonların bazılarının geri çekilmesi ve bazısının da ön planda olması nedeniyle vücudun kendi kendini tedavi etmesi sağlanır. Ayrıca doğum sonrasında memeden salgılanan süt sayesinde de süt kanalları çalışır ve kistik yapı yok olur. 

Yapılan muayeneler ve tanı yöntemleri sonucunda organ yapısal ve fonksiyonel değişimler görülmüş ise cerrahi yönteme başvurmak gerekebilir. Organ üzerinden açılan kesi ile kistik yapılar çıkartılarak temizlenir ve cilt kapatılır.

Meme kistinde, tanı yöntemlerinin iyi yorumlanması ve şüphe var ise mutlaka biyopsi yapılması gerekebilir. Biyopsi sonucunda kitlenin iyi – kötü huylu bir tümör olup olmadığı saptanır ve sonuca göre hareket etmek en doğrusudur. 

Toplum Sağlığı tarafından ”Erken Teşhis Hayat Kurtarır” projesi kapsamında, toplum sağlığı merkezleri 40 yaş ve üzeri kadınlarda rutin aralıklar mamagrofi çektirmelerini istemekte ve takip etmektedir. Kadınların ise evde kendi kendilerine yapabilecekleri elle meme muayenesi sonucunda memede kitle var ise saptayabilir, en yakın zamanda doktora başvurmaları gerekir. 

 

 

 

 

 


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle