Fibrokist Belirtileri, Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Fibrokist oluşması nedeni henüz bilinmeyen ve birçok bayanda meydana gelecek olan kistlerin kanser riski taşımadığı fakat ağrılı olacağından tedavisi mutlaka yapılmalıdır.

Fibrokist


Mamografi Görüntüsü

Meme elle muayene edildiği zamanlarda dokunulduğu bölgede sanki kordon ya da şişlik varmış gibi ele gelecek olan nodüller oluşacaktır. Glandüler meme dokusu adı verilmektedir. Meme dokularının şişmesi sonucunda fibrokistik meme çok sıklıkla görülen ve fibrokistler birçok kadında meydana gelecek bir sorun olmaktadır. Birçok kadında meydana gelen fibrokistik mastopati oluşması durumunda bunun herhangi bir hastalık olarak tanımlanmadığı ve birçok kişilerin başına gelebilecek olan oluştuğu memede ağrının olması ya da çok hassas olması ile bilinmektedir. Daha sıklıkla memede meydana gelen bu değişiklikler oluşması adet öncesinde daha da belirgin bir hale gelecek olan durum ele gelecektir. Tek bir memede meydana geleceği gibi bilateral olarak her iki tarafta da meydana gelmesi ile de bilinmektedir. Bayanlarda meydana gelecek olan kistlerin parankim olarak meme dokusundan kaynaklanacaktır.

Fibrokist Belirtileri

Memede meydana gelen fibrokistik memeler oluşması durumunda kadınlarda çok sıklıkla meydana gelecek olan ağrılar oluşacaktır. Bu ağrılar çok şiddetli olması nedeniyle kişilerin huzursuz olmasına ve rahatsız olmasına neden olacaktır. Bunun dışında kişilerde meydana gelecek olan belirtiler arasında sıklıkla şunlar olacaktır:

  • Ele gelen dokular;
  • Dokuların düğüm şeklinde olması;
  • Memede şiddetli ağrı;
  • Memede aşırı hassaslık;
  • Kitlelerin büyüklüğü sabit olmayacaktır;
  • Meme ucundan koyu renkli akıntının gelmesi.

Fibro kist oluşması durumunda kadınların bu kistleri daha belirgin olacağı dönemler adet dönemi olacaktır. Adet öncesinde ve sırasında elle dokunulduğu zaman büyüklüğü değişecektir. Ayrıca ağrısı da daha da şiddetlenecektir. Bu kistler daha sıklıkla bayanlarda 20 ile 50 yaş arasında görülmektedir. Kadınların menopoz dönemi ve sonrasında görülmesi çok sıklıkla karşılaşılacak bir durum olmasa da bazı kadınların menopoz dönemi içerisinde hormon tedavisi görmesi sonucunda hormon tedavisi alınması neticesinde bayanların fibro kistler ortaya çıkacaktır.

Fibrokist Nedenleri

Fibro kistler ortaya gelmesi durumunda meme de oluşan değişikliğin nedeni tam olarak bilinmemektedir. Bayanlarda meydana gelen üremeyi gerçekleştirecek olan üreme hormonlarının östrojen hormonunun bir rolü olarak kistlerin oluşmasına neden olduğu da düşünülmektedir. Fibrokistik meme dokusu mikroskop altında incelenmesi sonucunda ortaya şunlar çıkacaktır. İçerisi sıvı dolu olan ele gelecek olan yuvarlak veya bu kistler oval olacaktır. Kist incelenmesi sonucunda yara dokusuna benzeyecek olan fibrozisler ortaya çıkacaktır. Süt kanallarının ya da süt bezlerinde de meme dokusu içerisinde hücrelerin çoğalmasına neden olacak hiperplazi oluşacaktır. Meme loplarında sıklıkla büyüme olarak adenozis ortaya çıkması da görülebilir. Meme kanseri olarak fibrokistik memenin etkili olmayacağı unutulmamalıdır. Fibrokistik meme içerisinde oluşması durumunda kişilerde ortaya çıkacak olan kanser düşüncesi olmamalıdır. Kansere engel olarak düşünülmemelidir. Meme dokusunda kansere olacağı için süt kanallarında bulunan hücrelerin çoğalması söz konusu olacaktır.

Bu durumda meme kanseri riski taşıyacaktır. Bu kişilerde oluşması sonucunda meme kanseri kadınlarda görülebilir. 

Fibrokist Tedavisi

Memede fibrokist gelişmesi durumunda yukarıda yazmış olduğumuz belirtiler ortaya çıkması durumunda genel cerrah tarafından doktorun elle ve gözle muayene yapması sonucunda ele gelen kist sonucunda eğer ki 30 yaşın üzerinde olması durumunda mamografi çekilmesi söz konusu olacaktır. Ayrıca kist tanısını koyabilmek için ultrason çekimi de söz konusu olacaktır. Ayrıca tanısı koyabilmek için meme biyopsisi de yapılarak tanının konulması mümkün olacaktır. Hastalığın tanısı konulması durumunda doktor tarafından reçete edilecek ilaçlar kullanılmalıdır. Bu ilaçlar asetaminofen kullanılması ya da ibuprofen tarzında olan ağrı kesicilerde reçete edileceği gibi doktorun ön görmesi sonucunda doğum kontrol hapları da kullanılabilir. Bunlar yan etkileri olan ilaçlar olmaktadır.

Bazı kişilerde geçmeyen ya da belirtilerinde herhangi bir hafifleme olmaması durumunda doktor tarafından uygulanacak tedavi yöntemleri arasında ilk olarak iğne ile içerisinde ki sıvının boşaltılması gerekmektedir. Bu yönteme iğne aspirasyon adı verilmektedir. Çok ince bir iğne ile kistin içerisine girilecek ve kistin içerisindeki sıvı boşaltılacaktır. Bu tedavi yöntemi uygulanarak yapılması sonucunda kistin tekrardan oluşması da söz konusu olacaktır. Bu durumda hastaların cerrahi yöntem uygulanarak kistin tamamen komple bulunduğu bölgeden çıkartılması gerekmektedir. Daha çok iğne ile aspirasyon uygulanması sonucunda ortadan kaybolmayan ya da tekrarlayan ve belirtilerinde iyileşme olmayan kistlerin tedavisinde cerrahi yöntem uygulanacak bir yöntem olacaktır.

Memede fibrokist tedavisini genel cerrahlar tarafından yapılacaktır. 

Fibrokist için Bitkisel Tedavisi

  • 200 gram taze brokoli;
  • 2 su bardağı su.

Bayanların memesinde meydana gelen fibrokist tanısı konulması sonucunda İbrahim Saraçoğlu tarafından emzirmeye engel olması nedeniyle uygulanacak olan bitkisel tedavisi iyi gelecek olan kür arasında brokoli kürü olacaktır. Memesinde kist olanların uygulayacak olduğu kür için brokoli kullanmaları tavsiye edilmektedir. Çok iyi gelecek olan kür için kaynamakta olan 2 su bardağı suyun içerisine atacak olduğunuz 200 gram brokoli atılacaktır. Daha sonrasında 5 dakika boyunca kaynatılmalı ve süzülmeden 30 dakika boyunca beklenmelidir. Ardından da kişilerin sabahları aç karnına ve daha sonrasında da öğlen aç karnına içilmelidir. Yarısını sabah, yarısını öğlen aç karnına 21 gün boyunca tüketmeli ve ardından 3 gün küre ara verilmelidir.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle