Fibrokistik Patern Nedir? Fibrokistik Patern Nasıl Oluşur?

Meme dokusu içerisindeki süt kanallarının, fibrokistik bir yapı ile görülmesi ve bu görüntünün desene benzetilmesine fibrotistik patern adı verilmektedir.

Memede Fibrokistik Patern

Fibrokistik patern, çoğunlukla kadın memesinde görülen, süt kanallarının adet dönemi sonrasında gerginliğinin azalmaması ve hazırlanan durumun geri çekilmemesinden kaynaklanan kistik bir durumdur ve her iki memede de görülebilir. Patern kelime anlamı olarak, örnek, desen, model anlamına gelmektedir. Bir çok çeşidi olmakla beraber, kistik oluşumun iyi huylu ya ya kötü huylu tümöral oluşum olup olmadığı da saptanmaktadır. 

Kadın vücudunda her ay gebelik için hazırlık yapılmaktadır. Yumurtalıklardan yumurtlama işlemi, rahim duvarının kalınlaşması gibi durumların yanı sıra süt bezi görevi yapan memelerde ise süt kanalları çalışır. Adet döngüsü düşünüldüğünde, kanamanın başladığı günden itibaren 13. -16. günlerde yumurta döllenmek için en uygun gününe gelir. O günlerde gebelik ihtimali herhangi bir sorun yok ise %99’dur. Diğer tarafta memeler hormonların etkisi ile süt kanallarında değişiklikler yapar ve kadınlar diğer adet günü yaklaştığında göğüslerinde şişkinlik, gerginlik hissetmeleri bu yüzdendir. 

Memelerde oluşan değişikliklerin adet kanamasının başladığı günlerde giderek azalması ve sona ermesi beklenir. Fakat fibrokistik memede şişen göğüs eski haline gelmez ve kadın çok ağrı duyar. Şişlik ve gerginliğe, ağrı ve yanmada eklenir. Memeye dokunmakla ağrı artar, ele kitle gelir. 

Belirtileri 

Meme içerisindeki süt kanallarında meydana gelen bu değişiklik, ele gelen kitle, memede şişlik, memede gerginlik, yanma hissi, ağrı ile kendini göstermektedir. Tek memede fibrokistik oluşum var ise diğer memeden fark edilir derecede büyüme gözlemlenir. Her iki memede de görülebilen bu durum, memedeki büyümenin fark edilmemesine neden olabilmektedir.  

Her duş sonrası kendi kendine elle meme muayenesi yapan kişiler durumu daha önce fark edebilirler. 

Fibrokistik meme durumlarının en yaygın belirtisi ağrı olmasına karşın bazen adet dönemi sonrasında ağrılar hafifler ve zamanla geçer ama kistin oluşum varlığını sürdürür. Ağrının geçmesi ise memedeki kistik durumun fark edilmesini geciktirebilir. 

Memede Fibrokistik Oluşumu Nasıl Teşhis Edilir?

Evde yapılan KKMM (Kendi Kendine Meme Muayenesi) ile ele gelen kitle olması durumunda kadın hastalıkları ve doğum poliklinikleri ya da genel cerrahi polikliniklerine başvurarak doktor kontrolü gerekir. Doktorun ayrıntılı öykü dinlemesinden sonra yapılacak muayene bir miktar fikir verir ve hastadan meme ultrasonu, mamografi, kan testleri istenir. 

Yapılan tetkikler sonucunda radyoloji uzmanının yazdığı rapor doğrultusunda teşhisi koyulur. 

Yapılan tetkikler sonucunda bazı durumlarda tümör varlığı ile karıştırılabilir. Bu tür şüpheli durumlarda ise kişiden alınacak biyopsi örneği kesin ve net cevabı verir. Ele gelen kitle kadınlarda meme kanseri şüphesine neden olmaktadır. Detaylı tarama ile şüpheye neden olan kistin açıklığa kavuşması kadını psikolojik olarak da rahatlatmaktadır. 

Fibrokistik Patern Kimlerde Görülür? 

Meme organında görülen fibrokistik olay, 30 yaş sonrası kadınlarda daha sık görülmektedir. Bunun sebebi, kadın vücudunda menarş döneminin başlangıcından itibaren hormonal döngünün devam etmesi ve zamanla süt bezleri içerisinde değişikliklerin birikmesi olarak yorumlanmaktadır. 

Kadınların yaşadıkları bu durum göz önünde bulundurulduğunda, 30 – 50 yaşları arasında bu durumu yaşayabilmekte ve menapoz döneminden sonra ise böyle bir durumla karşılaşmamaktadırlar. Tek memede görülebileceği gibi her iki memede de fibrokistik oluşumlara rastlanabilir. 

Memede Fibrokistin Tedavisi

Dayanılmaz ağrılara sebep olan fibrokistler için ilk başta ağrı kesici ilaçlar kullanılmalı ve memenin büyümesi ile normalde kullanılan iç çamaşırından bir kaç beden büyük iç çamaşırı giyilmelidir. Hastanın bu dönemde çay, kahve gibi kafein içeren içecekleri de alımı kısıtlanmalıdır. Kafeinli içecekler yerine ağrı giderici ve rahatlatıcı özellikleri olan papatya, melisa çaylarını günde 3 fincana kadar tüketmesi daha uygundur. 

Medikal tedavisinde, hastanın yapılan kan testi sonuçlarında saptanan hormonal bozuklukların giderilmesine yönelik ilaçlar verilmektedir. Kişinin hormonal düzeyi normal sınırlara ulaşıncaya kadar tedaviye devam edilir. Fibrokistik patern sorunu olan kişilerde genelde kan hormon sevilerine bakıldığında östrojen hormonunun yüksek olduğu görülmüştür. Bu duruma karşın hastaya progestron hormonu verilerek dengelenmesi sağlanır. 

Doğunganlık çağı henüz bitmemiş ve çocuk isteyen kadınlar için doktorlar tarafından gebelik ve doğum önerilen diğer bir tedavi seçeneği olarak sunulmaktadır. Gebelik döneminde değişen hormon seviyeleri ve doğum sonrasında bebeğin emzirilmesi ile süt kanallarında birikmiş olan kistik yapı dağılmakta, meme eski sağlığına kavuşmaktadır. Doğurganlık çağı bitmiş ve çocuk sahibi olmak istemeyen kişiler medikal tedaviye alınır. 


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle