Folikül Kist Belirtileri, Riskleri ve Tedavi Yöntemleri

Folikül kist oluşması durumunda adet gecikmesi gibi ve hamilelik engel olacak durumlar gerçekleşecektir. Bunun için ortadan kalkması için uygulanan tedavi yöntemleri

Folikül Kist


Folikül Kist Ultrason Görüntüsü

Folikül dokusu her kadında sağ ve sol yumurtalıklarında bulunan yumurta hücresi içermesi ile bilinen çok ufak kesecik olarak bilinmektedir. Kadınların her ay adet dönemi içerisinde folikül keseciği 2 santim civarında olacaktır. Folikül çatlaması sonucunda içerisinde oluşan yumurtalar atılacaktır. Buna ovulasyon yani yumurtlama adı verilmektedir. Eğer ki normal bir şekilde her ay görülen adet kanaması olmadığı zamanlarda daha fazla büyüyecektir. Folikül çatlamaması durumunda ise folikül içerisinde bir baloncuk oluşacak ve bunun sonucunda da folikül kisti meydana gelecektir. Folikül kistleri oluşması durumunda 2 ile 4 santim boyutlarına ulaşacaktır. Folikül kisti meydana gelmesi sonucunda hastanın yumurtalarında işlevsel olarak sorunların olmasına neden olacak daha çok genç ve orta yaşlı olan kişilerde görülmektedir. 40 yaş üzerindeki bayanlarda çok fazla görülmemesi ile bilinmektedir. Her iki overde oluşması çok sık karşılaşılmasa da bazı kadınların her iki over yani yumurtalıklarında da yumurtlama dönemi gerçekleşmemesi sonucunda meydana gelir.

Folikül Kist Belirtileri

Folikül kisti oluşması durumunda sağ ya da sol kasıkta meydana gelen kist sonucunda kasık ağrısının oluşmasına neden olacaktır. Hastanın özellikle de yürümesi ya da hareket etmesi sonucunda ağrı daha da yoğun bir şekilde hissedilecektir. Adet döneminde gecikme olması durumunda adet olduktan birkaç gün sonrasında yapılacak doktor kontrolünde çekilecek ultrason görüntülemesi sonucunda bayanlarda folikül kistinin olup olmadığı izlenecektir.

  • Kist patlaması;
  • Ağrı; Kanama;
  • Adet düzensizliği;
  • Hamile kalamama;
  • Karın bölgesinde şişlik.

Folikül kist oluşması durumunda genellikle insanları rahatsız edecek bir kist olarak tanımlanmamaktadır. Kistin belirtileri daha çok yumurtalıklarda kist oluşması durumunda patlaması sonucunda meydana gelecektir. Adet gecikmesi birçok kadında meydana gelecektir. Folikül kist çatlamayacak olduğundan bu durum kadınlarda görülür.

Bazı kadınlarda karın bölgesinde şişlik olması da kistin patlaması sonrasında meydana geleceği gibi kasıklarda şiddetli ağrının olmasına da neden olacaktır.

Folikül Kist Riskleri

Folikül kist meydana gelmesi durumunda kişilerde bir takım risklerin olması ve komplikasyonların da meydana gelmesi söz konusu olacaktır. Kist büyümesi durumunda patlama riski de bulunmaktadır. Kistin patlaması durumunda komplikasyonlar gelişecektir. Kişilerin kist kanamaya başlayacak olması nedeniyle sıklıkla bayılma, karın ağrısının olması ya da göz kararması da meydana gelir. Kistin patlama durumu olması sonucunda ve komplikasyonlar gelişmesi sonucunda vakit kaybetmeden hastanın ameliyat edilmesi gerekmektedir. Folikül kist her iki over yani yumurtalıkta da meydana gelebilir. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki her iki over ya da tek bri over içerisinde oluşan folikül kist sonucunda hamile kalmasına engel olacaktır. Bu kistin oluşması sonucunda tüplerde tıkanma meydana geleceği gibi fonksiyon kaybının oluşması da söz konusu olacağından kişilerde sıklıkla hamile kalmasına engel olacak bir durum gelişecektir. 

Folikül Kist Tedavi Yöntemleri

Folikül belirtileri olması durumunda hamilelik olmayacağından over meydana gelen kist sonucunda hamilelik yaşanmayacak olduğundan kistin mutlaka bulunduğu bölgeden laparoskopi yöntemi kullanılarak tedavisinin cerrahi yönden uygulanması gerekmektedir. Kist büyümesi sonucunda kistin temizlenmesi için ameliyat gereklidir. Bu kişilerde hamilelik olur mu sorusunun yanıtı kistin laparoskopi yöntemi kullanılarak bulunduğu bölgeden çıkartılması sonucunda 6 ay sonrasında hamileliği gerçekleşebilir. Kadın doğum uzmanı tarafından yapılacak olan ameliyat esnasında karın bölgesinden 3 tane küçük kesik yapılarak tıbbi cihaz yardımıyla kist bulunduğu bölgeden çıkartılacaktır. Bu sayede kistin belirtileri arasında olan adet gecikmesi gibi durumlar ameliyat sonrasında yok olur.

Bitkisel Tedavisi

  • 1 tane orta büyüklükte soğan;
  • 1.5 su bardağı su.

Hastalığın gelişmesi durumunda bitkisel tedavisi olarak kişilerin folikül kistinin yok olması da mümkün olmaktadır. Bunun için uygulayacak olduğunuz bitkisel tedavi kürü soğan suyu olmaktadır. Folikül kist tanısı koymakta olan kişilerin 1 tane orta büyüklükte olan beyaz soğan dört eşit parçaya bölünerek 1.5 su bardağı suyun içerisine konulduktan sonra 10 dakika boyunca kaynatılmalı ve ardından 15 dakika boyunca süzülmeden demlenir. Demlenme işlemi gerçekleştikten sonrasında ise elde etmiş olduğunuz bu kürün suyu içilmelidir. Günde 3 defa içilmesi gerekmektedir. Her defasında bu kürü taze bir şekilde yapmanız tedavisi için gerekli olmaktadır.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle