Ganglion Kisti Ameliyat Aşamaları ve İyileşme Süreci

Ganglion kisti ortopedi cerrahları tarafından ameliyat edilmektedir. Ameliyatın süresi 45 dakika ile 60 dakika arasında sürmektedir. SGK kapsamında herhangi bir ücret ödemeden hasta ameliyat edilir.

Ganglion Kisti Ameliyatı

Ganglion kistlerinin boyutları değişmekte ve sayısıda birden fazla olabilir. Birden fazla kistin birleşmesi durumunda bilek üzerinde tek bir yumru gibi görülmesi de söz konusu olacaktır. Boyutları 1 ile 3 santim arasında değişecek yumuşak olan kistlerin hareket etmemesi ile bilinmektedir. Aniden ortaya çıkacağı gibi zaman içerisinde de gelişecektir. Büyük bir yumru olacaktır. Genellikle ağrısız olsa da sinirlere baskı uygulaması sonucunda ağrı meydana gelecektir. Ayrıca kistin tendon üzerine baskı uygulaması sonucunda parmak üzerinde bir zayıflama olacaktır. Kistin büyük olması ve semptomları oluşması durumunda ya da estetik açısından görüntüsünün rahatsız edici olması sonucunda kişinin ameliyat edilmesi söz konusu olacaktır.

Ganglion Kisti Ameliyat Öncesi

Ameliyat öncesi aşamalarında ortopedi cerrahı tarafından hastanın değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu kist genellikle el bilek kısmında görülmektedir. Hasta şikayetleri ya da şikayetleri olmasa da yumrudan rahatsız olması sonucunda doktora gidince ilk olarak fiziksel muayene sonucunda hastalığın tanısı konulabilir. Buna rağmen röntgen filmi, ultrason ve MR görüntüleme yöntemi ile kistin tam olarak tanısı konulacaktır. Hastalığın tanısı konulduktan sonra bir takım tahliller doktor tarafından istenecektir. Bu kan tahlilleri normal düzeyde olan hastanın doktor ile birlikte konuşarak ameliyat günü verilir.

Ameliyat öncesinde genellikle hasta, hastaneye yatırılmaz. Ameliyat günü hastaneye aç karnına gelir. Bütün ameliyatlarda olduğu gibi hastaya serum verilmesi için damar yolu hemşire tarafından açılır. Burada doktorun söylemesi durumunda ilaçlar verilecektir. Kullanmakta olduğunuz bazı özel ilaçlar varsa ameliyat günü alınmamalıdır. Hastanın ameliyat önlüğü giymesi sonucunda, hastane personeli eşliğinde ameliyathaneye gider. Burada ameliyat öncesinde anestezi ekibi ile karşılaşacak ve anestezi doktoru tarafından ameliyatın ilk aşaması başlanacaktır.

Ganglion Kisti Ameliyat Aşamaları

Tedavi amacıyla cerrahi yöntem uygulanacaksa anestezi doktoru tarafından genellikle lokal anestezi altında ameliyat yapılacaktır. Bazı hastalarda çok nadiren de olsa lokal anestezi uygulanması da söz konusu olabilir. Kolun uyuşturulacak olması nedeniyle hasta tedavisi yapılırken herhangi bir ağrı hissetmeyecektir. Kol bölgesi cerrahi ekip tarafından batikon ile temizlenir. Ortopedi doktorunun ameliyata başlaması ilk aşaması uyuşturulan bileğin kist boyutuna uygun olarak işaretlenecektir. Genellikle bu kistler oval ya da yuvarlak olduğu için düz yanda yanlamasına bir kesik yapılacaktır. Bu kesik kanamasız bir işlem olmaktadır. Kiste ulaşılır ve kist yırtılmadan ve içerisinde ki sıvı dışarıya boşaltılmadan kist duvarları ile birlikte çıkartılacaktır. Daha sonradan bölge temizlenir. Önce doktor tarafından iç dikişler atılır. Bu iç kısma atılan dikişler kendiliğinden eriyen dikiş olmaktadır. Ardından dış tarafa dikiş atılmaktadır. Kistin büyüklüğüne göre yapılan bir kesik olması nedeniyle 7 ile 15 arasında dikiş sayısı bulunmaktadır. Hastanın batikon ile temizliği yapılır ve ameliyat işlemi sonlanmış olur. Ameliyat süresi ortalama olarak 45 dakika ile 1 saat arasında sürmektedir. Hastanın lokal anestezi de olsa biraz sersemlemesi görülebilir. Bazı hastalar 1 gece hastane de servis odasında kalır. Bazı hastalar ise 4 ya da 6 saat içerisinde taburcu edilir.

Ganglion Kisti Ameliyat Sonrası

Ameliyat olanlar için doktor tarafından 15 ile 20 gün arasında bir doktor raporu çalışan hastalara verilecektir. Hastanın her ameliyat sonrasında oluşabilecek komplikasyonlar arasında var olan enfeksiyon kapma riskine karşı hijyenine ve doktorun reçete etmekte olduğu antibiyotik tedavisini ilaçlar bitene kadar kullanması gerekmektedir. Hastanın ilk 8 saat sonrasında sıvı alacaktır. Genellikle ameliyat sonrasında 1 ya da 2 serum takviyesi verilecektir. Ameliyat sonrasında hastanın hemşire tarafından değerleri kontrol edilecek, herhangi bir sorun olması durumunda bu sorun doktoruna bildirilecektir. Doktor tarafından hastanın değerlendirilmesi yapılacak ve herhangi bir sorun, komplikasyon içermemesi durumunda hasta taburcu edilerek evine gönderilecektir.

Ameliyat olanlar sonrasında ağrının olması ve el üzerinde şişkinliğin olması normal bir durumdur.

Ganglion Kisti Ameliyatı İyileşme Süreci

Ameliyat sonrasında iyileşme sürecini hızlandırmak için hastanın ilaçlarını zamanında alması gerekmektedir. Taburcu olduktan 10 gün ile 15 gün arasında dikişleri alınacaktır. Antibiyotik özellikle aksatılmadan alınması gerekmektedir. Ayrıca bölge ilk birkaç gün pansumanı hasta tarafından ya da bir sağlık kuruluşunda yapılmalıdır. Doktor reçete etmesi durumunda kremleri ameliyat olanların reçete edildiği kullanım şekline uygun olarak sürmesi gerekmektedir. Hastanın dikişleri alınana kadar kolunu çok fazla kullanmaması gerekmektedir. Ameliyat sonrasında kistin yenilemesi tekrardan görülmemektedir. 10 gün sonrasında hasta doktoruna giderek muayene olmalıdır.

Hastanın dikiş yerlerinden herhangi bir pis kokulu akıntı gelmesi durumunda, yüksek ateşinin olması durumunda ve üşüme hissetmesi sonucunda vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna ya da doktoruna gitmesi gerekmektedir. Bu durum hastanın enfeksiyon kaptığına işaret edecektir.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle