Ayak Bileğinde Ganglion Kisti Tedavi Yöntemleri

Ayak bileğinde ganglion kisti genellikle ağrı yapmayan kistler olmaktadır. Büyümesi ve sinirlere baskı yapması sonucunda ağrı olabilir. Tedavisi genellikle cerrah tarafından operasyonla kist çıkartılır.

Ayakta Ganglion Kisti

Ganglion kistleri en yaygın olarak el bileklerinde görülmektedir. Fakat bazı kişilerin ayak bileklerinde de oluşabilir. Ayak bileğinde şişkinliğin olacağı ve oval şeklinde olan içerisinin jole kıvamında olan bir kist türü olmaktadır. Büyüklüğü bir bezelye boyutunda olabileceği gibi ganglion kisti ayakta olması durumunda ceviz büyüklüğüne kadar da ulaşabilmektedir. Ganglion kistleri yuvarlak olup ya da oval şeklinde olacaktır. 2.5 santim büyüklüğe kadar ulaşabilir. Bazı kistler ise çok küçük olmaktadır. Ganglion kistleri ayak bölgesinde oluşması durumunda genellikle ağrısız olacaktır. Eğer ki kist büyümesi sonucunda ayak bileğine baskı yapması sonucunda ve sinir üzerinde olması durumunda ağrı yapabilir. Gözle görülür bir yumru olacaktır. Bu yumru nedeniyle bazı kişilerde karıncalanma meydana geleceği gibi bölgede uyuşma ve kas güçsüzlüğünün olmasına da neden olacaktır.

Bu kistin ayak bileğinde neden oluştuğu tam olarak bilinmemektedir. Bazı zamanlarda eklemin ve tendondan kaynaklanacağı düşünülmektedir. İçerisinde jel kıvamında bir sıvı bulunmaktadır. El üzerinde olan ganglion kistleri daha çok kadınlarda görülmektedir. Ayak bileğinde görülen kistler ayağını çok sık kullanan sporcularda görülmektedir. Eklem ve tendon yaralanması yaşamakta olan kişilerin bunun sonucunda ayak bileklerinde ya da ayaklarında ganglion kistinin görülmesi söz konusu olur.

Ayakta Ganglion Kisti Tedavisi

Ortopedi uzmanları tarafından kistin fiziksel muayene içerisinde tanısının konulması mümkün olacaktır. Doktor tarafından kist olup olmadığını ve tanısını net olarak koyabilmek amacıyla kişilerde röntgen filmi çekimi, ultrason görüntüleme ve manyetik rezonans görüntüleme tekniği kullanılması sonucunda tanı net olarak konulabilir. Ayrıca doktor tarafından tedavi uygulanmaya karar verilmesi sonucunda ilk olarak ilaç tedavisi uygulanacaktır. Doktor tarafından reçete edilen ilaç düzenli olarak kullanılmalıdır. Buna rağmen kistin küçükmesi söz konusu olmaması durumunda hastanın kistinin tedavisi operasyon ile yapılmalıdır.

Ganglion kistlerinin sinirlere baskı uygulamaması sonucunda ağrısız olacaktır. Bu nedenle de tedavi gerektirmeyecektir. Büyük boyutlarda olmadığında ayak bileğinde meydana gelen ganglion kistlerinin tedavisi gerekmeyecektir.

Bunun yerine izleme ve ilaç tedavisi ile doktor tarafından kistin küçülmesi söz konusu olacaktır.

İmmobilizasyon: Bu yöntem sayesinde kistin büyümesi engellenecektir. Bunun için ayak bileğinin hareketsiz kalması için yardımcı bir atel doktor tarafından önerilecektir. Hastanın her zaman için ayak bileğinde ki basıncın ciddi olmaması gerekmektedir. Sinirlerin üzerine baskı yapmaması ve büyütmemesi için bu ağrının hafiflemesi için atel kullanımı bazı kişilerde faydalı olmaktadır. Atel sayesinde kistinin küçülmesi söz konusu hastalar bulunmaktadır.

Aspirasyon: Doktor tarafından kistin içerisinde ki sıvının boşaltılması amacıyla uygulanacak bir yöntem olacaktır. Bunun için hastanın her zaman ayak bileğinde ki kistin içerisine özel bir iğne yardımıyla ve ultrason görüntüleme yöntemiyle kiste ulaşılacaktır. Böylelikle iğne yardımıyla içinde bulunan jel kıvamında ki sıvı boşaltılacak ve ardından da alkol ile kistin içerisinde ki mikroplar temizlenecektir. Fakat kist duvarları ayak bileğinin içerisinde kalması sebebiyle tekrardan nüks etme ihtimali çok yüksek olması nedeniyle çoğu doktor tarafından önerilmekte olan bir tedavi yöntemi olmamaktadır.

Ayakta Ganglion Kisti Ameliyatı

Ameliyat Öncesi

Hastanın ortopedi uzmanı ile ameliyat gününe karar vermesi ve anesteziden onay alması gerekmektedir. Ameliyat öncesinde bir takım tahliller yapılacak, bir takım testler yapılarak hastanın genel sağlık durumu hem kendi doktoru tarafından hem de anestezi doktoru tarafından onaylanacaktır. Her iki doktor tarafından da onay alındığı zaman hastanın ameliyat günü karar verilecektir. Ameliyattan bir gece öncesinde hastanın katı ve sıvı almaması gerekmektedir. Hastanın hemşire tarafından açılacak olan damar yolundan doktor tarafından önerilen ilaçlar verilecektir. Bu ilaçlar rahatlamasını sağlar. Bazı durumlarda antibiyotik ilaçlarda verilir. Kendi kullandığı özel ilaçları olması durumunda bunu doktoruna bildirmesi gerekmektedir. Hastanın ameliyat önlüğü hastane personeli tarafından verilecektir. Hastanın ameliyathaneye gitmesinde hastane personeli de eşlik edecektir.

Ameliyat Aşamaları

Ayak bileğinde ganglion kisti genellikle lokal anestezi altında yapılacaktır. Bazı durumlarda hastaya genel anestezi de verilebilir. Buna anestezi doktoru karar verecektir. Hastanın genel sağlığına bağlı olarak anestezi verilir. Ganglion kisti olan bölge batikon ile temizlenecektir. Hastaya serum takılır ve kalp atışları ayrıca tansiyonu da sürekli olarak kontrol altında monitörden anestezi doktoru tarafından izlenecektir. Cerrah ve ekibi ganglion kistinin olduğu bölgeden küçük bir kesik açarak kistin bütün duvarları ile birlikte patlatmadan alır. Kistin çıkartılmasından sonra iç dikiş ve daha sonradan dış dikiş atılarak hastanın ameliyatı sonlandırılır.

Ameliyat Sonrası

Ameliyat sonrasında hasta bazı durumlarda birkaç saat sonrasında hastaneden taburcu edilebilir. Bazı hastalar ise bir gece hastanede yatmaları gerekebilir. İlk birkaç gün sıvı gıdalar ile beslenmesi gerekmektedir. Hastanın ayak üstüne basmaması gerekmektedir. Bu nedenle de koltuk değneği kullanması gerekmektedir. Ayağının üstüne basması dikişlerinin patlamasına neden olabilir. Hastaya reçete edilen bir takım ilaçlar olacaktır. Bunlar 10 gün boyunca düzenli olarak kullanılması gerekmektedir. Hastanın pansumanını günde  defa yapmalıdır.

Mikrop kapmasını engellemek için enfeksiyondan korunmak amacıyla hastanın hijyenine dikkat etmesi gerekmektedir. 10 gün sonra kontrole gider ve dikişlerde alınır.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle