Ganglion Kisti Çözümü Bitkisel Tedavi Yöntemleri Kürler ve Öneriler

Ganglion kisti, vücudumuza meydana gelen ve zaman zaman sıkıntılı anlar yaşamamıza neden olan kistler arasında yer almaktadır. Ancak bu kistlerin, birçok bitkisel yöntem ile giderilmesi mümkündür.

Ganglion Kisti 


Ganglion Kisti İçin Bitkisel Tedavi

Ganglion kisti, el bileğinde meydana gelen; çeşitli sebeplere bağlı olarak ortaya çıkan içi sıvı ile dolu keseciklere verilen isimdir. Bu kistler genellikle romatizma kaynaklı hastalıklar sonunda ortaya çıkmaktadır. Birçok çözümü bulunan ganglion kisti, çoğu zaman ameliyat ile çözüme kavuşturulsa da kistlerin tedavi edilmesi için birçok bitkisel yöntem de bulunmaktadır. 

Ganglion kistleri, genellikle el bileğinde görülse de çoğu zaman parmak içleri, ayak parmakları ve ayak tabanında da görülebilmektedir. Pek çok hasta için korkunç bir hal alabilen bu kistlere bitkisel yöntemler iyi gelebilmektedir.

Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Kist için birbirinden farklı yöntemler uygulanabilmektedir. Piyasada, ganglion kistine iyi geldiği bilinen birçok ilaç olsa da, uzmanlar hastaların kesinlikle buna yanaşmamaları gerektiğini, bitkisel çözümlerle de kistin küçültülebileceğini ifade etmiştir. Ganglion kisti bitkisel tedavisi için, aşağıda belirtmiş olduğumuz bitkiler sıklıkla kullanılmaktadır.

  • Zencefil
  • Aloe Vera
  • Sıcak Kompres
  • Adam Otu
  • Zerdeçal
  • Papatya
  • Ekinezya

Ganglion kistine iyi gelen bitkilerin başında ‘Zencefil’ gelmektedir.

Zencefil ile Ganglion Kisti Tedavisi

Zencefil, bu kistin tedavisinde önemli bir yer kaplamaktadır. Zencefil, aktarlarda ya da doğada hazır olarak bulunmaktadır. Zencefil merhemini doğrudan kistin üzerine uygulayarak sorunu çözebilirsiniz.

Hazırlanma Şekli: Zencefili alarak kabuklarını soyun. Daha sonra elde ettiğiniz bitkiyi rondodan geçirin ve püre halini almasını sağlayın.

Uygulanışı: Püre halini almış olan bitkiyi bir bez içerisine koyarak doğrudan kistinizin üzerine uygulayın. Bu oldukça etkili bir yöntemdir. Haftada 1 ile 2 defa yapıldığında mevcut yapının git gide kaybolduğunu görmek mümkündür.

Yan Etkileri: Yan etkileri bakımından incelendiğinde, nadir de olsa zencefilin insan vücudunda alerjiye neden olduğu görülebilmektedir. Bu sebepten ötürü zencefile alerjiniz varsa bu tedavi yönteminden uzak durmanız gerekmektedir.

Aleo Vera İle Tedavi

Aloe Vera da kistin yok olması için yararlı bitkilerdendir.

Hazırlanışı: Doğadan hazır olarak alabileceğiniz gibi; özel çarşılarda ya da aktarlarda bu bitkiye ulaşmanız mümkün. Aloe Vera karışı il doğrudan doğruya kisti küçültmeniz mümkündür.

Uygulaması: oldukça kolaydır. Taze bir Aloe Vera bitkisini ortadan ikiye kırarak içindeki özü ortaya çıkarmanız yeterli olacaktır. Daha sonra bir sopa yardımı ile içindeki sıvıyı itin ve özü bir tabağa boşaltın. Eczaneden almış olduğunuz bir yara merheminin üzerine Aloe Vera özünü koyarak kistinizin üstüne uygulayın. Bu yöntemi, 15 dakika süre ile haftada 1 ya da 2 kere yapmanız halinde kiste yararlı olabilir.

Yan Etkisi: Bitkinin doğada bilinen bir yan etkisi bulunmamaktadır. 

Zerdeçal Kürü

Zerdeçal da Ganglion kistini iyileştirdiği kanıtlanmış bitkilerdendir. Toz haline getirilerek kullanılması gerekmektedir.

Hazırlanışı: Aktardan almış olduğunuz zerdeçal tozunu zeytinyağı ile karıştırarak bir beze sarıp, daha sonra doğrudan kist üzerine uygulamanız gerekmektedir.

Uygulanışı: Her gün yapmanız halinde etkisini daha fazla görebileceğiniz kür, bugün birçok doktorun da bu hastalıktan muzdarip olan kişiler için önerilerini oluşturmaktadır.

Yan Etkisi: Zerdeçal, yararlı bir bitki olmakla beraber, herhangi bir yan etkisi de bulunmamaktadır. 

Ekinezya Kürü

Ekinezya, doğrudan kist üzerine uygulanması gereken, herhangi bir madde ile karıştırılmaması gereken bir bitkidir.

Hazırlanışı: Doğada her yerde bulabileceğiniz bu bitkiyi doğrudan toplayıp yapraklarını ezdikten sonra, kist üzerine ıslak bez ile uygulayınız.

Uygulanışı: Haftada 2 kere yapacağınız bu kür, kistin küçülmesine yardımcı olmaktadır. Ekinezyayı doğrudan kist üzerine sıcak su ile uygulayın

Yan Etkileri: Ekinezya bazı bünyelerde alerjilere ve kızarıklıklara neden olabilmektedir. Dolayısı ile alerji tesi yaptırmadan bu kürü uygulamamanız önerilmektedir. 

Papatya Kürü

Hazırlanışı: Toplamış olduğunuz papatyaları sıcak suda haşlayarak suyunu süzünüz. Bir bez içerisine yerleştirmiş olduğunuz papatyaları, ılık su ile kistinizin üzerine uygulayınız.

Uygulanışı: Özellikle tıbbi ilaçlarla beraber kullanıldığında papatya kürünün kist üzerine doğrudan bir etkisi olduğunu söylemek mümkün.Bu kürü haftada birkaç kere uygulayabilirsiniz.

Yan Etkileri: Papatya bitkisinin de herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Ancak, her ihtimale karşı bir doktora danışmak yararlı olabilir.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Toplam 1 oy, ortalama: 5,00 en fazla 5)
Loading...
Yorum ekle